پیاده روی و دویدن, ورزش

ماراتن نیویورک، بزرگ‌ترین ماراتن جهان

مسابقه ماراتن نیویورک

ماراتن نیویورک بزرگ‌ترین مسابقه ماراتن دنیا و از مهم‌ترین رویدادها در سری شش ماراتن بزرگ جهانه. این رقابت پرطرفدار در حال حاضر با اسم رسمی ماراتن نیویورک‌سیتی تی‌‌سی‌اس (TCS New York City Marathon) شناخته می‌شه چون مثل ماراتن لندن، شرکت خدمات مشاوره تاتا (Tata Consultancy Services) حامی مالی اصلی اونه.

ماراتن نیویورک یه رقابت سالانه در مسافت ۴۲.۱۹۵ کیلومتره که مسیرش از پنج ناحیه شهری اصلی نیویورک می‌گذره. بزرگ‌ترین ماراتن جهان کار خودش رو در سال 1970 فقط با 127 دونده و 55 فینیشر شروع کرد، اما سال 201۷ نزدیک به صد هزار نفر متقاضی شرکت در اون بودن، سال 2019 بیش از ۵۳ هزار نفر مسیرش رو با موفقیت تموم کردن و سال ۲۰۲۳ بیشتر از ۵۱ هزار نفر شرکت‌کننده داشت.

ماراتن نیویورک در کنار ماراتن بوستون و ماراتن شیکاگو از برجسته‌ترین رویدادهای سالانه دوی طولانی‌مسافت در ایالات متحده به حساب می‌آد و هرسال در اولین یکشنبه نوامبر برگزار می‌شه. تنها تغییرات برنامه ماراتن نیویورک از زمان راه‌اندازی، لغو شدن در سال‌های 2012 و 2020 به دلیل وقوع طوفان سندی و همه‌گیری کووید-۱۹ بوده.

مجله مونوپی  این بار شما رو به ماراتن نیویورک می‌بره، از تاریخچه و شکل‌گیری اون حرف می‌زنه و به مهم‌ترین رویدادها و رکوردهای ماراتن نیویورک اشاره می‌کنه؛ قوانین، شرایط شرکت و جوایز بزرگ‌ترین ماراتن دنیا رو توضیح می‌ده و یادتون می‌ده که اگه بخواین دونده حرفه‌ای بشین و یه روز در ماراتن نیویورک بدوئین باید راه رو از کجا شروع کنین.

فهرست مطالب

تاریخچه ماراتن نیویورک؛ همه رویدادها و رقم‌های بزرگ‌ترین ماراتن دنیا

پشت شکل‌گیری ماراتن نیویورک یه داستان پر از اشک و لبخند پنهان شده. فرد لِبو (Fred Lebow) یه دونده اصالتاً رومانیایی بود که در طول جنگ جهانی دوم از اروپای جنگ‌زده و نسل‌کشی یهودی‌ها به دست هیتلر به آمریکا فرار کرد. لبو اواخر دهه 1960 به سازمان دونده‌های جاده‌ای نیویورک (NYRR یا همون نیویورک رود رانرز) پیوست که اون موقع یه باشگاه دوی کوچیک بود. دویدن گروهی در سنترال پارک نیویورک لذت و انرژی عجیبی به لبو می‌داد که دوست داشت اون رو با همه به اشتراک بذاره. همین شد که در سال 1970 وقتی ۳۸سال داشت، ماراتن نیویورک رو با همکاری بقیه اعضای باشگاهش به راه انداخت تا افراد عادی هم بتونن کنار دونده‌های حرفه‌ای در این رقابت جذاب شرکت کنن.

اولین ماراتن نیویورک‌سیتی روز13 سپتامبر سال 1970 برگزار شد. اون روز 127 دونده چهار دور در مسیری اطراف سنترال پارک دوئیدن، فقط صد تا تماشاگر داشتن، 55 دونده از خط پایان رد شدن و گری مورکه (Gary Muhrcke) با زمان 2:31:38 قهرمان شد. فرد لِبو که بنیان‌گذار مسابقه بود، در اون رقابت با زمان ۴:۱۲:۰۹، نفر چهل و پنجم شد.

مسابقه ماراتن نیویورک

دونده‌های اولین ماراتن نیویورک در سنترال پارک، ۱۹۷۰

دو سال بعد لبو رئیس نیویورک رود رانرز شد و به مدت 22 سال برگزاری ماراتن نیویورک رو با موفقیت‌های چشمگیر مدیریت کرد.  حالا یه دونده خستگی‌ناپذیر که از رویداد هولناکی مثل هولوکاست نجات پیدا کرده بود، هرسال با اون مسابقه‌هزاران نفر رو در نیویورک جمع می‌کرد تا کنار هم بدوئن و مرزهای نژاد و دین و جنسیت بینشون کم‌رنگ‌تر بشه.

مسابقه ماراتن نیویورک

مسابقه ماراتن نیویورک به سرعت رشد کرد و در سال 1976مسیر اون رو طوری طراحی کردن تا به مناسبت دویستمین سالگرد استقلال کشور ایالات متحده از هر پنج ناحیه شهر عبور کنه. این مسابقه یه موفقیت بزرگ برای دونده‌ها و برگزارکننده‌ها بود و از حالت یه جشن خاص به یه رویداد سالانه تبدیل شد. در همون سال دیک تروم (Dick Traum) اولین دونده‌ جهان شد که یه مسابقه ماراتن رو با پای مصنوعی به پایان می‌رسوند.

در سال ۱۹۷۷ مقامات شهر شیکاگو که موفقیت و جذابیت ماراتن نیویورک رو دیده بودن، اولین دوره ماراتن شیکاگو رو برگزار کردن تا در این زمینه هم از رقابت با نیویورکی‌ها عقب نمونن.

 سال ۱۹۷۸زمان شکستن رکورد جهانی زنان توسط گرته وِیتز (Grete Waitz) نروژی با زمان 2:32:30 بود که البته در هشت دوره بعدی هم قهرمان شد و کارنامه بی‌نظیری از خودش به جا گذاشت.

مسابقه ماراتن نیویورک

گرته وِیتز در ماراتن نیویورک سیتی ۱۹۸۸

گرم‌ترین روز در تاریخ ماراتن نیویورک به 21 اکتبر 1979 برمی‌گرده که دونده‌ها در دمای 27 درجه سانتی‌گراد رقابت کردن. سردترین مسابقه هم 12 نوامبر 1995 در یه هوای سرد 6 درجه سانتی‌گرادی همراه باد شدید برگزار شد.

جذابیت‌های شهر نیویورک و مسابقات دوی اون به تدریج شهرت جهانی پیدا می‌کرد. سال 1981 در افتتاحیه ماراتن توکیو یه رویداد بین‌المللی به نام ماراتن دوستی توکیو-نیویورک برگزار شد.

سال 1990 پزشک‌ها به فرد لبو گفتن که سرطان بدخیم مغزی داره، اما اون تسلیم نشد و دو سال بعد به مناسبت تولد 60 سالگیش در ماراتن نیویورک شرکت کرد. لبو در مسابقه سال ۱۹۹۲ یه همراه ویژه داشت: دوستش، خانم گرته ویتز افسانه‌ای که 9 بار قهرمان دوی ماراتن نیویورک شده بود. اون‌ها مسیر رو کنار هم دوئیدن و در زمان 5:32:35 به خط پایان رسیدن.

مسابقه ماراتن نیویورک

فرد لبو و گرته ویتز ئر خط پایان ماراتن نیویورک ۱۹۹۲

سال 1994 بالاخره سرطان این چهره مشتاق و پرانرژی رو از جامعه دونده‌های دنیا گرفت. ولی تا ۷ سال بعد که اسم فرد لبو در تالار مشاهیر رشته دوی طولانی‌مسافت آمریکا ثبت شد، ماراتن نیویورک به رویدادی تبدیل شده بود که هرسال در فعالیت‌های خیریه اون میلیون‌ها دلار برای کمک به تحقیقات علمی در حوزه سرطان جمع می‌شد.

از سال 2000 دونده‌های توان‌یاب می‌تونن روی ویلچر یا دوچرخه دستی در ماراتن نیویورک بدوئن و از سال 2002 برگزارکننده‌های مسابقه تصمیم گرفتن که اولین موج این ماراتن دونده‌های زن حرفه‌ای باشن، یعنی اونا رقابت رو 35 دقیقه زودتر از دونده‌های مرد حرفه‌ای و بقیه شرکت‌کننده‌ها شروع کنن.

شرکت خدمات مشاوره تاتا (TCS) از سال 2014 با یه قرارداد هشت‌ساله حامی اصلی ماراتن نیویورک شد و اسم رسمی مسابقه به TCS ماراتن نیویورک‌سیتی تی‌سی‌اس تغییر پیدا کرد.

مسابقه ماراتن نیویورک

در سال 2020 همه‌گیری کووید-19 ماراتن نیویورک رو لغو کرد و پنجاهمین دوره این مسابقه به سال بعد موکول شد. برگزارکننده‌ها اون سال یه رویداد مجازی رو سازمان‌دهی کردن که بیشتر از 15000 شرکت‌کننده داشت. البته در پنجاهمین دوی ماراتن نیویورک یعنی سال 2021، اقدامات احتیاطی برای پیشگیری از همه‌گیری ادامه داشت و فقط 33000 نفر تونستن در این رقابت شرکت کنن.

ماراتن نیویورک ۲۰۲۲ بعد از دو سال، با ظرفیت کامل شرکت‌کننده‌ها برگزار شد و ۵۰ هزار نفر فینیشر داشت.

امروز ماراتن نیویورک به بزرگ‌ترین ماراتن دنیا تبدیل شده؛ در آخرین دوره این رقابت، ۵۱ هزار نفر به خط پایان رسیدن و هرسال نزدیک به دو میلیون تماشاگر در طول مسیر مسابقه حضور پیدا می‌کنن تا این دونده‌ها رو تشویق و حمایت کنن.

به نظرتون دوئیدن در بزرگ‌ترین ماراتن دنیا خیلی دور از ذهن و بعیده؟ فکر می‌کنین یه دونده معمولی از ایران هیچ‌وقت فرصت چنین تجربه‌ای رو پیدا نمی‌کنه؟ اگه به مدرسه مونوپی بیاین، مربی‌های باسابقه ما علاوه بر اینکه بدن شما رو بر اساس معیارهای علمی ورزش دو آماده این چالش جذاب می‌کنن، تجربه‌های خودشون رو از شرکت در رقابت‌های بین‌المللی در اختیارتون می‌ذارن. اون‌وقت می‌بینین که شرکت در یکی از شش ماراتن بزرگ جهان و حتی بزرگ‌ترین رویداد اون‌ هم الهام‌بخشه هم امکان‌پذیر.

رکوردشکنی در ماراتن نیویورک

 رکوردهای فعلی ماراتن نیویورک در اختیار این دونده‌ها قرار داره:

 • بخش مردان: تامیرا تولا (Tamirat Tola) از اتیوپی با زمان 2:0۴:۵۸ (۲۰۲۳)؛
 • بخش زنان: مارگارت اوکایو (Margaret Okayo) از کنیا با زمان ۲:۲۲:۳۱ (۲۰۰۳)؛
 • بخش ویلچر زنان: سوزانا ساکارونی (Susannah Scaroni) از آمریکا با زمان 1:۳۹:3۲ (۲۰۲۳)؛
 • بخش ویلچر مردان: مارسل هوگ، سوئیس، 1:25:26 (2022).

اما ماراتن نیویورک از جهات دیگه هم رویداد رکوردداریه. سال ۲۰۱۸ تعداد فینیشرهای این مسابقه به ۵۲۸۱۲ نفر رسید که در تاریخ ماراتن‌های جهان بی‌سابقه بود. البته این رکورد یک سال بعد در همین رویداد شکسته شد و اون وقتی بود که 53627 دونده از خط پایان ماراتن نیویورک ۲۰۱۹  عبور کردن.

مسابقه ماراتن نیویورک

سوزانا ساکارونی در کنار مارسل هوگ پس از ماراتن نیویورک ۲۰۲۱

برنامه، سطوح و قوانین مسابقه ماراتن نیویورک

از سال 2008 در مسابقه ماراتن نیویورک سیستم کورل (Corral system) اجرا می‌شه. یعنی جایگاه دونده‌ها و زمان استارت دویدن اون‌ها رو عواملی مثل جنسیت و توان بدنی تعیین می‌کنه.

اولین گروهی که ماراتن نیویورک رو شروع می‌کنن مردان و زنان بخش دوی با ویلچر هستن. بعد از اونا دونده‌های توان‌یابی که از ویلچرهای پوشریم (Pushrim) یا دوچرخه دستی استفاده می‌کنن استارت می‌زنن.

مسابقه ماراتن نیویورک

بعد از ۱۵ دقیقه، دونده‌های زن حرفه‌ای شروع به دوئیدن می‌کنن و دونده‌های مرد حرفه‌ای با یه اختلاف ۲۵ دقیقه‌ای از اونا از خط شروع رد می‌شن. ۵ دقیقه بعد، اولین موج از دونده‌های عمومی که بر اساس شرایطشون در گروه آبی، نارنجی یا صورتی قرار گرفته‌ن به میدون می‌آد و موج‌های دوم تا پنجم با اختلاف ۳۵ دقیقه نسبت به موج قبلی استارت می‌زنن.

مسابقه ماراتن نیویورک

گروه پیشتاز زنان دونده حرفه‌ای در ماراتن نیویورک ۲۰۲۳

زمان‌های رسمی معیار یا همون«زمان خالص» بین عبور از خط شروع و پایان در این رقابت رو چیپ کامپیوتری‌ای ثبت می‌کنه که به برچسب شماره هر دونده (بیب نامبر) متصل شده.

دونده‌های ماراتن نیویورک باید مسافت ۴۲.۲ کیلومتری مسابقه رو حداکثر در ۸ ساعت و ۳۰ دقیقه طی کنن تا مدال فینیشری رو به دست بیارن. بر اساس آخرین اعلان سازمان برگزارکننده، روز سوم نوامبر ۲۰۲۴ برای برگزاری ۴۶مین دوره ماراتن نیویورک تعیین شد.

شرایط شرکت در ماراتن نیویورک

برای شرکت در ماراتن نیویورک لازمه که دونده‌ها حداقل ۱۸ساله باشن و بتونن مسیر ۴۲.۲ کیلومتری رو در ۸ ساعت و نیم بدوئن.

گفتیم که ماراتن نیویورک بزرگ‌ترین مسابقه ماراتن جهانه. یعنی هرسال صدها هزار دونده‌ حرفه‌ای و آماتور برای ورود به این رویداد با هم رقابت دارن. به همین دلیله که یه سیستم قرعه‌کشی برای انتخاب ورودی‌های مسابقه تعیین شده.

اگه شرایط برنامه 9+1 (9+$1K Program)  رو داشته باشین ورود شما به ماراتن نیویورک تضمین‌شده اس؛ برای این کار باید عضو سازمان دونده‌های جاده‌ای نیویورک (NYRR یا همون نیویورک رود رانرز) بشین که برنامه‌های ماراتن نیویورک رو سازمان‌دهی می‌کنه. بعد از اون با شرکت در 9 مسابقه مورد تأیید این سازمان، داوطلب شدن در رویدادهای خیریه یا اهدای 1000 دلار با هدف حمایت از دونده‌های جوان عضو، مجوز دویدن در  ماراتن نیویورک رو به دست می‌آرین.

مسابقه ماراتن نیویورک

شرکت در حداقل 15 دوره قبلی مسابقه و داشتن استانداردهای زمانی هم دونده‌ها رو واجد شرایط شرکت در ماراتن نیویورک می‌کنه.

 

اگه متقاضی قبلا در یه مسابقه ماراتن یا نیمه‌ماراتن نیویورک رود رانرز شرکت کرده باشه احتمال ورودش به ماراتن نیویورک بالاتره و حتی شانس دومی هم در قرعه‌کشی داره. اما بین کسانی که چنین سابقه‌ای ندارن، دونده‌هایی که در 19 درصد بالایی از نظر سرعت در رده سنی و جنسیتی خودشون قرار می‌گیرن اجازه ورود پیدا می‌کنن. مثلاً دونده‌های مرد ۱۸ تا ۳۴ساله باید مسابقه ماراتن قبلی رو حداقل در زمان ۲:۵۳:۰۰ تموم کرده باشن یا مسیر نیمه‌ماراتن رو در زمان خالص ۱:۲۱:۰۰ دوئیده باشن.

نیویورک رود رانرز ماموریت خودش رو کمک و الهام بخشیدن به افراد جامعه از طریق دویدن می‌دونه و هدفش اینه که به دونده‌ها با هر سن یا سطح توانایی کمک کنه از طریق مسابقه ماراتن نیویورک، رویدادهای دویدن دسته‌جمعی یا پیاده‌روی، آموزش، محصولات مجازی مختلف و بقیه برنامه‌های مرتبط با دویدن، توانمندتر و فعال‌تر بشن و تعامل سالم‌تری با اطرافیانشون داشته باشن.

مسابقه ماراتن نیویورک

مجموعه مونوپی هم همین هدف‌ها رو در ایران دنبال می‌کنه. ما مدرسه مونوپی رو راه انداختیم تا دسترسی به آموزش دویدن اصولی رو برای همه فراهم کنیم و با ترویج سبک زندگی پرتحرک‌تر، به طرف یه جامعه سالم‌تر پیش بریم.

مسیر مسابقه ماراتن نیویورک

گفتیم که مسیر مسابقه ماراتن نیویورک در اولین دوره‌ها شامل چند دور دویدن مکرر اطراف سنترال پارک بود، اما از سال 1976، مسیر به شکلی تغییر کرد که هر پنج ناحیه نیویورک رو پوشش بده. ماراتن نیویورک از استَتِن آیلند (Staten Island) یعنی جنوبی‌ترین ناحیه شهر نزدیک پل ورازانو-نَروز (Verrazzano-Narrows) شروع می‌شه. دونده‌ها از هر دو طرف سطح بالای پل و بخش غربی سطح پایینی اون استفاده می‌کنن. این پل در دقیقه‌های اولیه مسابقه پر از دونده می‌شه و منظره زیبایی به وجود می‌آره که الان دیگه به نماد این رویداد جذاب تبدیل شده.

مسابقه ماراتن نیویورک

دونده‌ها روی پل ورازانو-نَروز، نقطه شروع مسیر ماراتن نیویورک

مسیر ماراتن نیویورک بعد از پل تقریباً به طول 18 کیلومتر به بروکلین و بیشتر خیابان چهارم این ناحیه می‌رسه و به خیابان بدفورد می‌پیچه. دونده‌های ماراتن نیویورک از محله‌های مختلفی عبور می‌کنن که شامل بِی ریج (Bay Ridge)، سانست پارک (Sunset Park)، پارک اسلوپ (Park Slope)، بدفورد-استایوسنت (Bedford–Stuyvesant)، ویلیامزبرگ (Williamsburg) و گرین‌پوینت (Green point) می‌شه.

مسابقه ماراتن نیویورک

دونده‌های زن پیشتاز در گرین پوینت بروکلین، ماراتن نیویورک ۲۰۱۴

دونده‌ها بعد از اینکه نصف مسیر (21.097 کیلومتر) رو طی کردن به پل پولاسکی می‌رسن و وارد سومین ناحیه شهر، یعنی کوئینز می‌شن.

مسابقه ماراتن نیویورک

مردان دونده روی ویلچر در حال عبور از پل پولاسکی

مسیر ۴ کیلومتر در کوئینز ادامه داره و بعد و از طریق سطح پایینی پل کوئینزبورو (خیابان 59) از  عرض ایست ریور عبور می کنن و به منهتن یعنی چهارمین ناحیه مهم نیویورک می‌رسن. بالا رفتن از این پل یکی از چالش‌برانگیزترین نقطه‌ها در مسابقه ماراتن نیویورکه و برای خیلی از دونده‌ها نقطه شروع خستگی به حساب می‌آد.

مسابقه ماراتن نیویورک

ورود دونده‌های ماراتن نیویورک ۲۰۱۳ به پل کوئینزبورو

حالا دونده‌ها ۱ کیلومتر در منهتن می‌دوئن، در خیابان اول این ناحیه به سمت شمال می‌پیچن و از طریق پل خیابون ویلیس به برانکس (Bronx) یعنی پنجمین ناحیه اصلی نیویورک وارد می‌شن. مسیر فقط ۱ کیلومتر در خیابان 138 شرقی ادامه پیدا می‌کنه و از پل خیابان مدیسون دوباره به منهتن می‌پیچه.

مسیر ماراتن نیویورک از اینجا به سمت جنوب می‌ره، در خیابون پنجم هارلم ادامه پیدا می‌کنه در خیابون 90 شرقی به سنترال‌پارک وارد می‌شه. در انتهای جنوبی پارک، دونده‌ها در امتداد خیابان 59 به سمت غرب ادامه می‌پیچن و اونجا هزاران تماشاگر منتظرن تا در آخرین کیلومتر مسیر با تشویق پرشور ازشون استقبال ‌کنن. مسیر در میدان کلمبوس، دوباره وارد پارک می‌شه و در کنار رستوران معروف تاورن آن د گرین (Tavern on the green) به پایان می‌رسه.

مسابقه ماراتن نیویورک

نقشه مسیر ماراتن نیویورک

 

 

هرسال نزدیک به ۲میلیون تماشاگر در طول این مسیر جمع می‌شن تا از نزدیک شاهد رقابت دونده‌های ماراتن نیویورک باشن و اون‌ها رو تشویق کنن.

جوایز، امکانات و خدمات برای شرکت‌کنند‌ه‌های ماراتن نیویورک

ماراتن نیویورک هم از اون رقابت‌هایی در سری شش ماراتن برتر جهان بود که برگزارکننده‌هاش تصمیم گرفتن به زنان و مردان جوایز برابر بدن. مجموع جوایز نقدی این مسابقه به یک میلیون دلار می‌رسه و برای رکوردشکنی هم پاداش‌ ۵۰ هزار دلاری اضافه‌ داده می‌شه.

مسابقه ماراتن نیویورک

نفرات اول تا سوم بخش زنان روی سکوی ماراتن نیویورک ۲۰۲۲

نفرات اول بخش آزاد زنان و مردان هرکدوم ۱۰۰ هزار دلار جایزه می‌گیرن و جایزه سریع ترین مردان و زنان آمریکا هم ۲۵ هزار دلاره. برنده‌های بخش ویلچر زنان و مردان هر کدوم ۳۵ هزار دلار دریافت می‌کنن.

اکسپوی ماراتن نیویورک

مسابقه ماراتن نیویورک

اکسپوی ماراتن نیویورک رو برند نیو بالانس به عنوان یکی از حامیان اصلی این مسابقه برگزار می‌کنه. دونده‌ها باید شخصاً به این نمایشگاه برن و پک مسابقه خودشون رو که شامل بیب نامبر و دستگاه زمان‌سنج می‌شه دریافت کنن.

اکسپوی ماراتن نیویورک یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های مرتبط با ورزش دویدن در ایالات متحده اس که تجهیزات و لوازم جانبی ورزشی نیو بالانس در اون برای فروش عرضه می‌شه و رونمایی از مجموعه رسمی این برند که اختصاصی ماراتن نیویورک تولید شده هم از برنامه‌های مهمش به حساب می‌آد.

علاوه بر نیو بالانس، برندهای دیگه‌ای هم در اکسپوی ماراتن نیویورک غرفه دارن و برنامه آزمایشگاه دوی NYRR  هم با حضور مربی‌های پرسابقه این سازمان مشهور برگزار می‌شه تا دونده‌ها از توصیه‌ها و تجربه‌های اون‌ها استفاده کنن. تیم پِیسِرهای سازمان هم در اکسپو حضور داره تا به دونده‌ها کمک کنه سرعت دویدنشون رو متعادل تنظیم کنن و به زمان‌های پایانی مورد نظرشون برسن.

کیت مسابقه ماراتن نیویورک

دونده‌های ماراتن نیویورک باید اول در اکسپو یا همون نمایشگاه جانبی رویداد، اجزای کیت مسابقه اختصاصی رو تحویل بگیرن. این اجزا رو در فهرست پایین می‌بینین:

 • بیب نامبر (BIB Number) که رنگ پس‌زمینه اون (آبی، صورتی یا نارنجی) جایگاه و خط شروع دونده رو مشخص می‌کنه.
 • دستگاه زمان‌سنج که به پشت برچسب شماره متصل می‌شه (B-tag)؛
 • بگ‌ها یا کیف‌های رسمی تأییدشده با برچسب برای حمل وسایل شخصی؛
 • تیشرت ماراتن؛
 • بگ هدیه.
مسابقه ماراتن نیویورک

در طول مسیر ماراتن نیویورک امکانات مختلفی برای دونده‌ها و فینیشرها پیش‌بینی شده:

 • مت‌های زمان‌سنجی (Timing mats) در فواصل ۵ کیلومتری برای ردیابی روند حرکت دونده توسط دوستان و خانواده؛
 • سیستم هشدار با کدهای رنگی (سبز، زرد، قرمز، سیاه) برای اطلاع دونده‌ها و تماشاگران از وضعیت آب و هوایی و امنیتی؛
 • چادرهای خدمات پزشکی (هر ۱.۵ کیلومتر)؛
 • ایستگاه‌های آب، قهوه، چای، کاکائوی داغ، نوشیدنی‌های ورزشی، شکلات‌های انرژی‌زا و نان بیگل؛
 • ایستگاه‌های شیردهی اختصاصی برای مادران دونده؛
 • سرویس‌ بهداشتی؛
 • محل‌های اختصاصی برای بررسی و تحویل گرفتن وسایل شخصی دونده‌ها؛
 • پانچوی گرم‌کن، مدال فینیشری و بسته مخصوص بازیابی انرژی حاوی خوراکی‌های تقویت‌کننده؛
 • خدمات عکاسی و فیلم‌برداری؛
 • راهنمای مسیر، نشانگرهای دیجیتال زمان و مسافت؛
 • وسایل حمل ونقل اختصاصی دونده‌ها در روز مسابقه.

 

رویدادهای بعد از پایان ماراتن نیویورک: ماراتن ماندِی

در روزهای بعد از تموم شدن ماراتن نیویورک، مَسترکارت (Mastercard) به عنوان یکی از حامیان مسابقه، رویدادی به اسم ماراتن ماندی (Marathon Monday) در محل خط پایان برگزار می‌کنه. در این روز دونده‌ها می‌تونن با دوستا، اعضای خانواده‌ و طرفداراشون جشن بگیرن، اگه در طول مسابقه آسیب دیده‌ن خدماتی برای بهبودی سریع دریافت کنن و غرفه‌های مختلف رو ببینن و به خرید مشغول بشن. اما جالب‌ترین بخشی که برگزارکننده‌های ماراتن ماندی تدارک دیده‌ن اینه: اگه مدال پایان مسابقه‌ رو دریافت کرده‌ باشین می‌تونین اونجا سفارش بدین که زمان نهایی یا موارد دیگه رو روی مدالتون حک کنن.

برند نیوبالانس (New Balance) هم با غرفه‌های پوشاک و لوازم جانبی ورزشی حضور پررنگی در این رویداد داره و هدایای هیجان‌انگیزی به دونده‌ها می‌ده.

قدم به قدم با مونوپی تا خط پایان

یه مطلب دیگه از مجله مونوپی تموم شد. این بار داستان ماراتن نیویورک رو خوندین، بزرگ‌ترین ماراتن‌ جهان که هرسال بیشتر از ۵۰ هزار نفر شرکت‌کننده داره.

اگه فقط دنبال یه تجربه جذاب سفر با چاشنی کمی ورزش می‌گردین سری به بخش سفر و گردشگری مونوپی بزنین تا با برنامه‌های جذابمون برای تورهای تفریحی و ورزشی آشنا بشین. اما اگه می‌خواین دونده بشین یا یه عنوان یه دونده حرفه‌ای، یه روز در مسابقه‌ای مثل ماراتن نیویورک بدوئین، بند کفش‌ها رو محکم ببندین و به کلاس‌های آموزش دویدن مدرسه مونوپی بیاین.

از شروع چالش دویدن یا شرکت در مسابقه‌های داخلی نترسین و همیشه یادتون باشه فرد لِبو، بنیان‌گذار ماراتن نیویورک چی گفته: «وقتی می‌دوئی مهم نیست که نفر اول بشی، تو رده‌های میانی بمونی یا آخر بشی. مهم اینه که مسابقه‌ت رو تموم کنی. رضایت واقعی اینجاس».

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

منابع مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید