پیاده روی و دویدن, ورزش

ماراتن توکیو؛ همگام با دونده‌ها در سرزمین آفتاب تابان

مسابقه ماراتن توکیو

ماراتن توکیو یکی از مهم‌ترین رویدادهای شش ماراتن بزرگ جهان به حساب می‌آد که قبلاً در مجله مونوپی معرفی‌شون کرده بودیم. این سری مسابقات با نام رسمی شش ماراتن بزرگ ابوت (Abbott WMM) هرسال طبق برنامه در شش شهر توکیو، بوستون، لندن، برلین، شیکاگو و نیویورک برگزار می‌شه. در قالب این رقابت‌ها، هزاران دونده حرفه‌ای، آماتور و افراد علاقه‌مند به چالش دویدن از سراسر دنیا با هدف‌های متنوع، از قهرمانی و ثبت رکورد جهانی جدید تا بهبود بهترین رکوردهای شخصی و کسب تجربه شرکت در یه رویداد بین‌المللی به این شش شهر سفر می‌کنن.

ماراتن توکیو معمولاً اولین یکشنبه ماه مارس (اسفندماه) برگزار می‌شه و شرکت‌کننده‌های اون مسافت اصلی (۴۲.۲ کیلومتری) یا مسیر ۱۰ کیلومتری رو در خیابون‌های کلان‌شهر توکیو می‌دوئن، شهری که به خاطر وسعت و شلوغی و اهمیت جهانیش به «نیویورکِ شرق آسیا» شهرت پیدا کرده.

در این مطلب مجله مونوپی صفر تا صد ماراتن توکیو رو معرفی می‌کنیم، از تاریخچه برگزاری مسابقه و رویدادهای مهم اون حرف می‌زنیم و برنامه و قوانین مسابقه رو می‌شناسیم. بعد با دونده‌های ماراتن در دل توکیو همراه می‌شیم تا یکی از شش ماراتن بزرگ جهان رو با هم تجربه کنیم.

فهرست مطالب

تاریخچه ماراتن توکیو؛ رویدادها و رقم‌ها

ماراتن توکیو (Tokyo Marathon) بزرگ‌ترین ماراتن قاره آسیا و یه رویداد ورزشی سالانه اس که به شکل فعلی از فوریه ۲۰۰۷ در توکیو، پایتخت ژاپن برگزار می‌شه. ماراتن توکیو از سال ۲۰۱۲ یکی از شش مسابقه ماراتن بزرگ جهان یا همون ماراتن‌های بزرگ جهانی ابوت (Abbott World Marathon Majors) به حساب می‌آد. اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی سطح این مسابقه رو با نشان پلاتینیم حرفه‌ای مشخص کرده.

البته تاریخچه برگزاری ماراتن توکیو در اصل به سال 1981 برمی‌گرده؛ این مسابقه افتتاحیه شامل دو تا رویداد بین‌المللی بود: ماراتن توکیو و ماراتن دوستی توکیو-نیویورک. اما از سال 1982 به دلیل مشکلاتی که پشتیبانی از دو ماراتن رو به فاصله یک ماه در این شهر دشوار می‌کرد، رویداد اول به سال‌های زوج و رویداد دوم به سال‌های فرد موکول شد.

گفتیم که مسابقه ماراتن توکیو از سال 2007 شکل امروزی رو به خودش گرفت؛ در اون سال این رقابت نقش مهم دیگه‌ای هم داشت، چون مسابقه انتخابی برای شرکت در مسابقات جهانی دو و میدانی 2007 اوزاکا تعیین شده بود. بیش از هشتاد درصد ۳۰ هزار نفر شرکت‌کننده ماراتن توکیو 2007 در مسافت ۴۲ کیلومتری ماراتن دویدند و بقیه برای دوی ۱۰ کیلومتر ثبت نام کرده بودند.

در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار یه نفر از ژاپن قهرمان ماراتن توکیو شد: ماساکازو فوجیوارا در بخش مردان. فوریه 2014 هم زمان ثبت یه رکورد جدید در این ماراتن بود؛ دیکسون چومبا از کنیا مسافت ماراتن رو در زمان 2:05:42 دوید و قهرمان شد. این دومین باری بود که دونده‌ای مسیر مسابقات ژاپن رو در کمتر از ۲ ساعت و ۶ دقیقه طی می‌کرد (رکورد قبلی به ۵ سال قبل از اون برمی‌گشت و به تسهگایه کِبِده، دونده اتیوپیایی در ماراتن فوکوکا تعلق داشت).

از سال ۲۰۱۵ برنامه جدیدی به ماراتن توکیو اضافه شد که با شعار «Run as One» معرفی شده بود؛ ایده این شعار به تلاش برگزارکننده‌ها برای تقویت فرهنگ دویدن در ژاپن با متحد کردن دونده‌ها برمی‌گشت. سازمان‌دهنده‌های ماراتن توکیو از سال 2016 هم با تشکیل یه گروه ویژه به نام دونده‌های نیمه‌حرفه‌ای (Semi-Elite) سعی کردن دونده‌های برجسته رو از خارج ژاپن جذب این رقابت کنن و به این ترتیب سطح کلی این رویداد ورزشی رو بالاتر ببرن.

مسابقه ماراتن توکیو

یکی از دغدغه‌های مونوپی هم ترویج همین فرهنگ دویدن در جامعه اس؛ همین شد که مدرسه مونوپی رو راه انداختیم تا با کلاس‌های آموزش پیاده‌روی و دویدن اصولی، علاقه به این چالش ورزشی جذاب رو روزبه‌روز افزایش بدیم.

در شروع سال 2020، هیدتو تاکارای (Hideto Takarai) ستاره موسیقی راک ژاپن، تک‌آهنگ «باور به خودم» رو با الهام از ماراتن توکیو منتشر کرد. اما 2020 سال خوبی برای ماراتن توکیو نبود؛ همه‌گیری کووید-۱۹ باعث شد فقط دونده‌های حرفه‌ای به ماراتن توکیوی اون سال دعوت بشن و شرکت جمعی اول به اکتبر 2021 و بعد به مارس 2022 موکول بشه. با این حال، در سال ۲۰۲۲ هم ماراتن توکیو میزبان هیچ دونده‌ای از خارج ژاپن نبود و ثبت نام همه شرکت‌کننده‌ها به طور خودکار به رویداد بعدی در سال 2023 منتقل شد.

مسابقه ماراتن توکیو

آخرین دوره این مسابقه روز 3 مارس سال 2024 با حضور بیش از ۳۸ هزار دونده برگزار شد و حامی مالی اصلی اون، شرکت متروی توکیو بود.

برنامه، سطوح و قوانین مسابقه ماراتن توکیو

 • ماراتن توکیو معمولاً اولین یکشنبه ماه مارس (اسفندماه) در هوایی مطبوع با میانگین دمای ۷ درجه سانتیگراد برگزار می‌شه و دو تا رویداد مسابقه اصلی رو در بر می‌گیره:

  • دوی ماراتن (مسافت ۴۲.۲ کیلومتری (با ثبت رکورد و قهرمان در بخش‌های مردان، زنان، دوی با ویلچر مردان، دوی با ویلچر زنان)؛
  • مسابقه 10.7 کیلومتری (در دو بخش مردان و زنان با شرکت نوجوانان و جوانان، افراد کم‌بینا، دونده‌های مبتلا به ناتوانی ذهنی، بیماران پیوند اعضا و افراد ویلچرنشین).

  دونده‌ها در مسابقه فول ماراتن توکیو (مسافت ۴۲.۲ کیلومتری) 7 ساعت زمان دارن تا به خط پایان برسن و مدال فینیشری رو دریافت کنن. دونده‌های روی ویلچر هم باید این مسافت رو در 2 ساعت و 10 دقیقه طی کنن.

  برای مسابقه 10.7 کیلومتری ماراتن توکیو، بازه زمانی 2 ساعته تعیین شده و دونده‌های ویلچرنشین باید این مسافت رو نهایتاً در 40 دقیقه به پایان برسونن.

مسابقه ماراتن توکیو
 • برگزارکننده‌های ماراتن توکیو به سخت‌گیری در اجرای قوانین زبانزدن؛ دونده‌ها علاوه بر رعایت همه نکات در بررسی‌های امنیتی قبل از مسابقه، باید از دور انداختن هر نوع زباله‌ و بی‌احترامی به فرهنگ عمومی ژاپن خودداری کنن، وگرنه از ادامه مسابقه محروم می‌شن.

مسابقه ماراتن توکیو

شرایط شرکت در دوی ماراتن توکیو

 • اگه بخواین بدونین برگزارکننده‌های ماراتن توکیو برای شرکت در این رویداد جذاب از سری مسابقات ماراتن بزرگ جهان چه شرایطی تعیین کرده‌ن، فهرست زیر رو مرور کنین:

  • شرط سنی حداقل 19 سال تمام در روز مسابقه؛
  • توانایی دویدن مسافت ۴۲.۲ کیلومتری در 6 ساعت و 30 دقیقه؛
  • دونده‌های نیمه‌حرفه‌ای دارای شرایط برنامه «RUN as ONE»؛
  • دونده‌های حرفه‌ای ملی و بین‌المللی مورد تأیید اتحادیه فدراسیون‌های دو و میدانی ژاپن؛
  • توانایی پیمودن مسافت ۱۰.۷ کیلومتری در ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه برای شرکت‌کننده‌های با ویلچر؛
  • دونده‌های حرفه‌ای با ویلچر که دعوت شده باشن یا رکورد ثبت‌شده پارا دو و میدانی داشته باشن (زمان 1 ساعت و 50 دقیقه یا کمتر برای مردان و ۲ ساعت یا کمتر برای زنان).

  اگه بخواین در بخش ۱۰.۷ کیلومتری ماراتن توکیو ثبت نام کنین باید حداقل 16 ساله باشین و در گروه‌های مختلف، این شرایط رو داشته باشین:

  • دونده‌های نوجوان‌ و جوان‌ بین 16 تا 18 سال که توانایی دویدن ۱۰.۷ کیلومتر رو در 1 ساعت و 45 داشته باشن؛
  • افراد کم‌بینا، دونده‌های مبتلا به ناتوانی ذهنی، بیماران پیوند اعضا هم باید توانایی تموم کردن این مسیر رو در زمان تعیین‌شده (1 ساعت و 45 دقیقه) داشته باشن.
  • زمان برای دونده‌های ویلچرنشین، 40 دقیقه اس.

  دوست دارین چالش دویدن در کنار هزاران دونده حرفه‌ای و آماتور از سراسر جهان رو تجربه کنین؟ قدم اول رو با یادگیری دویدن در مدرسه مونوپی بردارین. دونده حرفه‌ای هستین و تمایل دارین شانستون رو برای گرفتن مدال از ماراتن توکیو یا یکی دیگه از شش ماراتن بزرگ جهان امتحان کنین؟ برنامه تور ماراتن توکیو با مونوپی برای شما تدارک دیده شده.

مسابقه ماراتن توکیو

مسیر مسابقه ماراتن توکیو

 • مسیر ماراتن توکیو، یعنی مسافت ۴۲.۲ کیلومتری از مقابل ساختمان دولتی متروپولیتن در شینجوکو شروع می‌شه و از این ایستگاه‌ها عبور می‌کنه: منطقه سوئی‌دوباشی که پاتوق شکم‌گردهای شهره، خیابون‌های اونِئو، هیروکوجی، کاندا و منطقه شلوغ و تجاری نیهومباشی. دروازه مشهور شهر باستانی آساکوسا، یعنی کامیناریمون؛ منطقه ریوگوکو که مرکز تاریخی کشتی ژاپنی به حساب می‌آد؛ ناحیه مونزن و ناکاچو، منطقه معروف گینزا که مراکز خرید فراوانی رو در خودش جا داده؛ تاماچی، پارک هیبیا، ایستگاه راه‌آهن توکیو در خیابان گیوکو-دوری و در نهایت نمایشگاه بین‌المللی توکیو که نقطه پایان مسیر ماراتنه.

  کاخ سلطنتی توکیو، برج توکیو و پارک هیبیا از دیدنی‌های این مسیر به حساب می‌آد.

مسیر ماراتن توکیو
 •                                                                                  کاخ سلطنتی توکیو، از جاذبه‌های مسیر ماراتن توکیو

 • دونده‌های دوی ۱۰ کیلومتری ماراتن توکیو هم حرکت رو از ساختمان دولتی متروپولیتن در شینجوکو شروع می‌کنن، از سوئی‌دوباشی و کاندا عبور می‌کنن و به نیهومباشی می‌رسن. اون‌ها در مسیرشون کاخ سلطنتی توکیو رو تماشا می‌کنن و مسابقه رو در پارک هیبیا به پایان می‌رسونن.

  جزئیات مسیر ماراتن توکیو در بعضی سال‌ها تغییراتی داشته، اما حرکت معمولاً در همون مسیر همیشگی‌ انجام می‌شه که مشخصاتش توسط اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی تأیید شده. برگزارکننده‌ها این مسیر رو دربردارنده نمادهای گذشته، حال و آینده شهر توکیو می‌دونن.

جذابیت‌های پنهان ماراتن توکیو

 • به این تصویر نگاه کنین:

مسابقه ماراتن توکیو
 • برگزارکننده‌های ماراتن توکیو ۲۰۲۴ این پوسترمفهومی رو برای رسوندن بامعنی‌ترین پیام این رویداد جذاب طراحی کرده بود‌ن؛ تصویر، حس بلندپروازی دونده‌ها رو حتی بعد از تموم کردن یه مسیر ۴۲.۲ کیلومتری دشوار نشون می‌ده؛ دونده‌هایی که با تمام توان دویده‌ن و خسته و شاید آسیب‌دیده به خط پایان رسیده‌ن، اما پُرَن از حس موفقیت‌ و جنبه کاملاً جدیدی از کلان‌شهر توکیو رو هم تجربه کرده‌ان. اون‌طور که برگزارکننده‌های ماراتن توکیو می‌گن، هدفشون اینه که این رویداد رو به دوستانه‌ترین و مهربانانه‌ترین ماراتن جهان تبدیل کنن تا همه دونده‌ها بتونن با ذهن آروم در در ماراتن توکیو بدوئن و همون‌طور که بالای پوستر نوشته شده، بعد از پایان مسابقه با خودشون بگن دیگه توکیو شده «مکان مورد علاقه من».

  بعیده که یه علاقه‌مند به چالش دویدن و مسابقه ماراتن، فرصت دویدن در یه رویداد جهانی رو با این همه هدف و پیام معنی‌دار و جذاب انسانی از دست بده، حالا اگه اون رویداد در میان شش ماراتن بزرگ جهان جا داشته باشه دیگه کوچک‌ترین تردیدی هم نمی‌مونه، درسته؟

  مونوپی هم دغدغه تحقق این دوستی‌ها و تجربه‌های جدید رو با چاشنی ورزش داره و هم رسیدن به این هدف‌ها رو برای شما آسون می‌کنه، به مدرسه مونوپی بیاین تا دویدن رو اصولی یاد بگیرین یا مربی‌های ما بهتون کمک کنن آمادگی بدنی‌تون رو برای شرکت در رویدادهایی مثل ماراتن توکیو بالا ببرین.

مسابقه ماراتن توکیو

بخش دلپذیر مسابقه ماراتن توکیو؛ جوایز، امکانات و خدمات برای شرکت‌کنند‌ه‌ها

 • جوایز برنده‌های ماراتن توکیو

  برگزارکننده‌های مسابقه ماراتن توکیو در بخش عمومی مسیر فول ماراتن به سه دونده مرد و زن برتر بر اساس زمان‌های خالص ثبت‌شده، جایزه می‌دن و در بخش دوی با ویلچر هم همین سیاست رو دارن. سه مرد و زن برتر از میان دونده‌های نیمه‌حرفه‌ای دعوت‌شده هم برنده جایزه می‌شن. جایزه دونده نسل بعدی به برترین مرد و دونده عضو اتحادیه دو و میدانی بین دانشگاهی ژاپن می‌رسه.

  در مسابقه 10.7 کیلومتری ماراتن توکیو هم سه مرد و زن برتر هر گروه (نوجوانان و جوانان، ویلچرنشین، کم‌بینا، کم‌توان ذهنی و بیماران پیوند اعضا) جایزه می‌گیرن.

امکانات و خدمات برای شرکت‌کننده‌های ماراتن توکیو

 • شرکت‌کننده‌های ‌ماراتن توکیو، کیت مسابقه شامل برچسب شماره یا همون بیب نامبر، تگ زمان‌گیری، مچ‌بند و تی‌شرت‌های مسابقه رو دریافت می‌کنن. اما پک پایان مسابقه شامل مدال پایانی، آب، بگ ریکاوری و بالاپوش فقط در صورتی به دونده‌ها داده می‌شه که مسیرها رو در بازه‌‌های زمانی گفته‌شده به پایان برسونن.

  امکانات و خدماتی که برای همه شرکت‌کننده‌های ‌ماراتن در مسیر در نظر گرفته شده شامل این موارد می‌شه:

  ·         وسایل حمل و نقل عمومی رایگان: دونده‌ها در روز مسابقه می‌تونن با نشان دادن شماره BIB خودشون از وسایل حمل و نقل عمومی‌ای که در محوطه برگزاری ماراتن پیش‌بینی شده استفاده کنن.

  ·         تیم پزشکی، امدادگران و آمبولانس‌های مستقر در مسیر؛

  ·         نقاط بگ دراپ برای جمع‌آوری و حمل کیف‌های شماره‌دار دونده‌ها؛

  ·         خدمات عکاسی؛

  ·         ایستگاه‌های آب و نوشیدنی (هر ۵ کیلومتر)؛

  ·         ایستگاه نوشیدنی‌های شخصی مختص دونده‌های حرفه‌ای؛

  ·         وعده غذایی بعد از مسابقه؛

  ·         سرویس بهداشتی؛

  ·         ایستگاه جمع‌آوری زباله؛

  ·         اتاق رختکن.

مسابقه ماراتن توکیو

اکسپوهای ماراتن توکیو

 • شهر توکیو در مدت برگزاری این ماراتن پرطرفدار، میزبان اکسپوها، رویدادهای حاشیه‌ای و نمایشگاه‌های متنوعی می‌شه که محل برگزاری‌شون معمولاً تالارهای نمایشگاه بین‌المللی این شهره. این اکسپوها فرصت خوبی برای تفریح، آشنایی با دونده‌های دیگه و البته خرید انواع کالاها از محصولات سنتی تا تجهیزات در جشنواره‌های پرتخفیفه. این اکسپوها محل ثبت نام و اجرای فعالیت‌های خیریه، از جمله مسابقه دوی خیریه یا جمع‌آوری کمک به نفع افراد نیازمند برای هدف‌هایی مثل تقویت امکانات ورزشی در مناطق کم‌برخوردار هم هست.

مونوپی، هم‌مسیر تو تا دویدن در ماراتن توکیو

 • در این مطلب توی یه سفر مجازی با زیر و بم ماراتن توکیو آشنا شدین، اما شما هم فاصله زیادی تا دویدن در این رویداد ورزشی پرطرفدار ندارین. اگه می‌خواین یه روز در دل توکیو با دونده‌های حرفه‌ای و آماتور دیگه بدوئین، اما چیزی از اصول دویدن نمی‌دونین، صفر تا صد آموزش رو به مدرسه مونوپی بسپرین.

  اما اگه دونده حرفه‌ای هستین، با تور ماراتن توکیو در مونوپی سفر کنین و خودتون رو به مسابقه بعدی برسونین. به نظر ما که مدال  فینیشری بزرگ‌ترین ماراتن قاره آسیا خیلی به شما می‌آد.

  مونوپی تا دویدن در ماراتن توکیو هم‌مسیر شما می‌مونه.

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

دیدگاهتان را بنویسید