پیاده روی و دویدن, ورزش

ماراتن شیکاگو؛ هیجان دویدن در شهر بادها

مسابقه ماراتن شیکاگو

ماراتن شیکاگو یکی از بزرگ‌ترین مسابقات در سری شش ماراتن بزرگ جهان به حساب می‌آد و با اسم رسمی ماراتنِ شیکاگوی بانکِ آو آمریکا (Bank of America Chicago Marathon) شناخته می‌شه. مسابقه ماراتن شیکاگو از سال ۱۹۷۷ در دومین یکشنبه ماه اکتبر هرسال در این شهر ایالت ایلینوی که به شهر بادها (windy city) شهرت داره، برگزار می‌شه.

ماراتن شیکاگو اهمیت بالایی برای دونده‌ها در سطوح مختلف داره و هرسال علاقه‌مندهای تازه‌کار تا حرفه‌ای دنیای دویدن رو از همه ایالت‌های آمریکا در کنار دونده‌های بیشتر از 100 کشور جمع می‌کنه. این دونده‌ها با تشویق بی‌امان تماشاگرهای پرشور غرب میانه دویدن رو از گرنت پارک شروع می‌کنن و در مسیر جاده‌ای مسطح و سریعی پیش می‌رن که فضاش بیشتر به یه جشن بی‌نظیر با منظره‌های دیدنی از دریاچه میشیگان، استادیوم‌های سه‌گانه شهر و خط افق شیکاگو شباهت داره.

ماراتن شیکاگو چهارمین مسابقه بزرگ جهان از نظر تعداد فینیشرها، یعنی دونده‌هاییه که مسیر رو در زمان تعیین‌شده به پایان می‌رسونن.

این بار در مجله مونوپی راهنمای جامع ماراتن شیکاگو رو می‌خونین، اینکه مسابقه ماراتن شیکاگو چطور شکل گرفت و رشد کرد، شامل چه رویدادهایی می‌شه، چطور می‌شه در این چالش ورزشی جذاب و پرهیجان شرکت کرد و چه جوایز و امکاناتی برای شرکت‌کننده‌های مشتاق ماراتن شیکاگو در نظر گرفته شده.

فهرست مطالب

تاریخچه ماراتن شیکاگو

اگه بخوایم تاریخچه ماراتن شیکاگو رو از نقطه صفر بدونیم، باید به سال 1896 برگردیم که اولین ماراتن عصر مدرن در دوره جدید بازی‌های المپیک یونان برگزار شد و توجه علاقه‌مندهای ورزش دو رو در اروپا و ایالات متحده جلب کرد؛ یک سال بعد ماراتن بوستون به راه افتاد، شهرهای نیویورک و سنت لوئیس میزبان مسابقات ماراتن‌ پراکنده‌ای شدن و کمتر از ده سال بعد، مسابقه سالانه ماراتن شیکاگو شکل گرفت.

مسابقه ماراتن شیکاگو

                                                                        دونده‌های در خط پایان مسابقه ماراتن المپیک تابستانی آتن، ۱۸۹۶

ماراتن شیکاگو سال 1905 با سازمان‌دهی و حمایت باشگاه ورزشی ایلینوی (Illinois Athletic Club) شروع شد و بعدها روزنامه شیکاگو دیلی‌نیوز هم به حامیان اون پیوست. این مسابقه تا 1920 به صورت سالانه برگزار می‌شد، اما برپایی اولین ماراتن شیکاگو به شکل فعلی به روز 25 سپتامبر 1977 برمی‌گرده.

ریچارد جی دیلی شهردار شیکاگو در اون زمان تلاش زیادی کرد تا بر مخالفت‌ بعضی مقام‌های شهر با دویدن در پارک‌ها یا حاشیه دریاچه میشیگان غلبه کنه. چون می‌خواست مسابقه دوی پرهیجانی مثل ماراتن نیویورک راه بندازه و توجه‌ها رو به شهر خودش جلب کنه. به همین دلیل بود که اولین ماراتن شیکاگو با اسم ماراتن شهردار دیلی (Mayor Daley) برگزار شد، رقابتی که 4200 شرکت‌کننده‌ش دویدن رو از پای مجسمه پیکاسو در دیلی پلازا شروع کردن.

صفحه اول روزنامه نیویورک‌تایمز

                                                                   صفحه اول روزنامه نیویورک‌تایمز با عکس و تیتری درمورد اولین ماراتن شیکاگو

جالبه بدونین تعداد شرکت‌کننده‌های ماراتن شیکاگو فقط در سی سال، ده برابر شد و به بیشتر از 45000 نفر رسید. به همین دلیل می‌شه این رویداد رو از نظر سرعت رشد یکی از برترین مسابقه‌های دوی ماراتن مدرن در جهان دونست. یه علت مهم این رشد سریع، مسیر مسطح و سریع ماراتن شیکاگوئه که کار دونده‌ها رو در بهبود رکوردهای شخصی و رسیدن به رکوردهای جهانی آسون‌تر می‌کنه.

بیاید اینجا یه مرور فهرست‌وار داشته باشیم بر مهم‌ترین رویدادهای تاریخ ماراتن شیکاگو در دهه‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۰:

 • شکل‌گیری ماراتن شیکاگو به صورت امروزی از سال ۱۹۷۷ در اثر رقابت با ماراتن نیویورک؛
 • رشد تعداد دونده‌های آماتور در بازه ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱؛
 • افزایش چشمگیر جوایز نقدی توسط اسپانسر ماراتن شیکاگو (صنایع غذایی بئاتریس) و جذب دونده‌های حرفه‌ای (۱۹۸۲)؛
 • ثبت رکوردهایی در کلاس جهانی در ماراتن شیکاگو توسط قهرمانان المپیک و جهان مثل گرگ مایر، استیو جونز، جوآن بنوا، روزا موتا و اینگرید کریستیانسن؛
 • رشد ماراتن شیکاگو و رسیدن به جایگاه یکی از چهار ماراتن بزرگ آمریکا با نام ماراتن آمریکا/شیکاگو در اواسط دهه 1980؛
 • برگزاری مسابقه به صورت نیمه‌ماراتن در سال ۱۹۸۷ به دلیل جدایی اسپانسر اصلی؛
 • تغییر متوالی اسپانسرها در دهه ۱۹۹۰ و برگزاری رویداد با اسم ماراتن لاساله بانک (LaSalle Bank Chicago Marathon)؛
 • رکوردشکنی کاترین ندربا (Catherine Ndereba) از کنیا در بخش ماراتن جهانی زنان (۲۰۰۱)؛

از سال 2007، بانک آو آمریکا با خرید شرکت لاساله، اسپانسر اصلی مسابقه شد. به همین دلیل تا امروز این رویداد رو با اسم رسمی ماراتنِ شیکاگوی بانکِ آو آمریکا می شناسیم.

مسابقه ماراتن شیکاگو

 ماراتن شیکاگو 2007 رویداد خاصی بود؛ اون سال برای اولین بار گروهی از مدیرعامل‌ها، رؤسا و صاحبان شرکت‌های بزرگ آمریکا که درآمد ناخالص سالانه‌شون به حداقل2.5 میلیون دلار می‌رسید در این چالش دوئیدن. در همین مسابقه، اختلاف پیشتازهای سه بخش زنان، مردان و دوی با ویلچر مردان با رقیباشون اون‌قدر کم بود که قهرمان‌ها در 100 متر پایانی مسیر مشخص شدن.

اما در اون روز ۷ اکتبر 2007، دمای شهر هم با ۳۱ درجه سانتی‌گراد رکورد زد و روز بسیار داغی برای دویدن ماراتن بود. همین شد که یه دونده جان خودش رو از دست داد، بیشتر از 30 نفر به بیمارستان رفتن و بیشتر از 400 نفر نیازمند رسیدگی پزشکی شدن.

مسابقه ماراتن شیکاگو

برنامه ماراتن شیکاگو از زمان راه‌اندازی تا امروز فقط دو تا تغییر بزرگ داشته: سال 1987 که به صورت نیمه‌ماراتن اجرا شد و سال 2020 که به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ لغو شد. مسیر این مسابقه امروز ظرفیت حدود 50000 دونده رو داره و فقط به دونده‌هایی که مسافت ۲/۴۲ کیلومتری رو در ۶ ساعت و نیم به پایان برسونن مدال فینیشری داده می‌شه.

اگه دویدن در رویدادی مثل ماراتن شیکاگو از اون چیزاییه که زیاد بهش فکر می‌کنین، نذارین فقط تو ذهنتون بمونه؛ بند کفش‌ها رو ببندین و به مدرسه مونوپی بیاین. مربی‌های ما که تجربه شرکت در ده‌ها ماراتن بین‌المللی رو دارن گام‌به‌گام بهتون کمک می‌کنن تا دونده بشین.

رکوردشکنی در ماراتن شیکاگو

مسیر مسطح و سریع ماراتن شیکاگو تا امروز شاهد ثبت چهار رکورد جهانی، چندین رکورد ملی و تعداد بی‌شماری بهترین زمان‌ شخصی برای دونده‌های برتر تا نیمه‌حرفه‌ای بوده. رکورددارهای فعلی ماراتن شیکاگو این دونده‌های مشهورن:

 • بخش مردان: کلوین کیپتوم از کنیا با زمان 2:0۰:0۳۵ (۲۰۲۳)؛
 • بخش زنان: سیفان حسن (Sifan Hassan) از اتیوپی با زمان ۲:۱۳:۴۴ (۲۰۲۳)؛
 • بخش ویلچر مردان: مارسل هوگ از سوئیس با زمان 1:22:37 (۲۰۲۳)؛
کلوین کیپتوم در ماراتن شیکاگو ۲۰۲۳

                                                                                            کلوین کیپتوم در ماراتن شیکاگو ۲۰۲۳

برنامه، سطوح و قوانین مسابقه ماراتن شیکاگو

ماراتن شیکاگو از اون مسابقات دوی جاده‌ایه که اتحادیه جهانی فدراسیون‌های دو و میدانی بهش نشان رقابت حرفه‌ای پلاتینیوم داده.

 رقابت شرکت‌کننده‌ها در بخش‌های مختلف ماراتن شیکاگو با حرکت دونده‌های توان‌یاب شروع می‌شه:

 • دونده‌های روی ویلچر (مردان)؛
 • دونده‌های روی ویلچر (زنان)؛
 • دونده‌های دوچرخه دستی؛
مارسل هوگ، پیشتاز دوی با ویلچر مردان در ماراتن شیکاگو ۲۰۲۲

                                                                          مارسل هوگ، پیشتاز دوی با ویلچر مردان در ماراتن شیکاگو ۲۰۲۲

به فاصله سه دقیقه بعد، دونده‌های ماراتن عمومی حرکت رو شروع می‌کنن، اما برای شروع دویدن این شرکت‌کننده‌ها و جلوگیری از ازدحام در طول مسیر، سه موج جمعیت با اسم‌های قرمز، آبی و نارنجی تعیین شده که به فاصله نیم‌ساعت از همدیگه استارت می‌زنن.

دونده‌های ماراتن شیکاگو باید مسافت ۲/۴۲ کیلومتری مسابقه رو حداکثر در ۶ ساعت و ۳۰ دقیقه طی کنن تا مدال فینیشری رو به دست بیارن.

البته یه رویداد دوی خیریه در مسافت ۵ کیلومتری هم در کنار رقابت اصلی ماراتن شیکاگو برگزار می‌شه. برگزارکننده‌ها به ازای عبور هر شرکت‌کننده از خط پایان این مسیر، دو دلار به انجمن دیابت آمریکا اهدا می‌کنن.

مسابقه ماراتن شیکاگو

بر اساس آخرین اعلان سازمان برگزارکننده، روز ۱۳ اکتبر ۲۰۲۴ برای برگزاری ۴۶مین دوره ماراتن شیکاگو تعیین شد.

شرایط شرکت در ماراتن شیکاگو

برای شرکت در ماراتن شیکاگو لازمه که دونده‌ها حداقل ۱۶ساله باشن و بتونن مسیر ۴۲.۲ کیلومتری رو در ۶ ساعت و نیم بدوئن.

روش‌های ورود به ماراتن شیکاگو شامل ارائه سوابق زمانی ماراتن‌های قبلی دونده، قرعه کشی عمومی، دعوت شدن به عنوان دونده حرفه‌ای (رکورددار) یا فینیشرهای پنج دوره قبلی مسابقه، خرید تورهای ویژه مسابقه و دریافت مجوز ورود با جمع‌آوری کمک برای سازمان‌های خیریه محلی، ملی و جهانیه.

اگه دوست دارین روزی در رویداد سطح بالایی مثل ماراتن شیکاگو شرکت کنین، بعد از خوندن این مطلب به مدرسه مونوپی سر بزنین تا بدونین نقطه شروع راه دونده شدن کجاس. کلاس‌های آموزش دویدن ما از هر تازه‌کار یا بی‌تجربه‌ای یه دونده حرفه‌ای می‌سازه، البته به شرط خسته نشدن و تمرین‌های مداوم.

مسیر مسابقه ماراتن شیکاگو؛ مثل باد در دل شهر بادها

نقطه شروع و پایان مسیر ماراتن شیکاگو درگرنت پارک

                                                                       نقطه شروع و پایان مسیر ماراتن شیکاگو درگرنت پارک

مسیر ماراتن شیکاگو حالت لوپ داره و شروع و پایانش در گرنت پارک (Grant Park) تعیین شده. بعد از نقطه شروع در تقاطع خیابان‌های کلمبوس درایو و مونرو، مسیر از 29 محله شهر می‌گذره.

 مسیر ماراتن شیکاگو به سه بخش شمال، غرب و جنوب تقسیم می‌شه. پیچ‌های اصلی مسیر در هر کدوم از این بخش‌ها نزدیک یکی از استادیوم‌های مهم شهره: ریگی فیلد (Wrigley Field) در شمال، یونایتد سنتر (United Center) در غرب و گارنتید ریت فیلد (Guaranteed Rate Field در جنوب.

مسابقه ماراتن شیکاگو

چهارمین استادیوم بزرگ شهر یعنی سولجر فیلد (Soldier Field) نزدیک محوطه شروع و پایان مسابقه قرار داره.

مسابقه ماراتن شیکاگو

هرسال نزدیک به ۱.۷ میلیون تماشاگر در طول این مسیر جمع می‌شن تا از نزدیک شاهد رقابت دونده‌های ماراتن شیکاگو باشن و اون‌ها رو تشویق کنن.

نقشه مسیر ماراتن شیکاگو

                                                                                         نقشه مسیر ماراتن شیکاگو

جوایز، امکانات و خدمات برای شرکت‌کنند‌ه‌های ماراتن شیکاگو

جوایز ماراتن شیکاگو

ماراتن شیکاگو یکی از اولین رویدادهای سری شش ماراتن برتر جهان بود که برگزارکننده‌هاش اهدای جوایز برابر به زنان و مردان رو در دستور کار خودشون قرار دادن.

نفرات اول، دوم و سوم ماراتن شیکاگو در بخش آزاد به ترتیب ۱۰۰۰۰۰، ۷۵۰۰۰ و ۵۰۰۰۰ دلار جایزه نقدی می‌گیرن. بخش دوی با ویلچر هم جوایز ۲۵، ۱۸ و ۱۲ هزار دلاری داره. البته یه پاداش ۵۰ هزار دلاری هم از طرف حامیان مسابقه به دونده‌های رکوردشکن داده می‌شه.

کیت مسابقه ماراتن شیکاگو

دونده‌های ماراتن شیکاگو کیت مسابقه اختصاصی خودشون رو در اکسپو یا نمایشگاه این رویداد دریافت می‌کنن. این کیت شامل وسایل زیر می‌شه:

 • بیب نامبر (BIB Number) و پین‌های امنیتی؛
 • دستگاه زمان‌سنج؛
 • تیشرت ماراتن؛
 • برچسب برای کیف وسایل شخصی؛
 • بگ هدیه دونده.
امکانات مسابقه ماراتن شیکاگو

در طول مسیر ماراتن شیکاگو امکانات مختلفی برای دونده‌ها و فینیشرها پیش‌بینی شده:

 • ۲۲ چادر خدمات و پشتیبانی پزشکی با آمبولانس؛
 • سرویس‌ بهداشتی (هر ۱.۶ کیلومتر)؛
 • ایستگاه‌های آب و خوراکی و نوشیدنی‌های ورزشی کمکی؛
 • گروه پیسر برای کمک به بهبود رکوردها و زمان‌های شخصی دونده‌ها؛
 • وسایل برگشت برای دونده‌هایی که نمی‌تونن مسابقه رو به پایان برسونن؛
 • راهنمای مسیر، نشانگرهای دیجیتال زمان و مسافت؛
 • سیستم هشدار رویداد برای اطلاع‌رسانی درمورد وضعیت آب و هوا در روز مسابقه؛
 • محل‌های اختصاصی برای تحویل گرفتن وسایل شخصی دونده‌ها؛
 • مدال و تی‌شرت فینیشری؛
 • خدمات عکاسی و فیلم‌برداری؛
 • چادرهای رختکن در نقاط شروع و پایان؛
 • مهمانی پس از مسابقه؛
 • اتوبوس‌های رایگان برای حمل ونقل دونده‌ها در روز مسابقه.

اکسپوی ماراتن شیکاگو

اکسپوی ماراتن شیکاگو یا همون نمایشگاه سلامت و تناسب اندام ابوت معمولاً در بازه سه‌روزه قبل از مسابقه برگزار می‌شه. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این اکسپو، توزیع پک مسابقه (بیب نامبر و دستگاه زمان‌سنج) بین دونده‌هاس که فقط با نشون دادن کارت شروع مسابقه و احراز هویت، به اون‌ها تحویل داده‌ می‌شه.

نمایشگاه ماراتن شیکاگو

مثل اکسپوی همه رویدادهای ورزشی دیگه، شرکت‌کننده‌های اکسپوی ماراتن شیکاگو می‌تونن از غرفه برندهای مختلف حامی مسابقه بازدید کنن، کالاهای مختلف، از جمله کفش‌ها و لباس‌های مخصوص دویدن، مواد خوراکی و نوشیدنی ورزشی و دستگاه‌های فناوری روز مرتبط با ورزش رو با تخفیف‌ و شرایط خاص بخرن و ساعت‌های خوبی رو در برنامه‌های تفریحی و آموزشی متنوع اکسپو بگذرونن.

مونوپی هم‌مسیر شما تا دونده شدن

ماراتن شیکاگو رو شناختیم و یه داستان دیگه از ماراتن‌های بزرگ جهان هم در مجله مونوپی تموم شد، اما کار ما با شما و دویدن نقطه پایانی نداره.

مربی‌های مدرسه مونوپی منتظرن تا بدن شما رو با روش تخصصی‌ و مدرن به‌تدریج آماده‌ کنن، تجربه‌هاشون رو از مسابقه‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی در اختیارتون بذارن و شاهد دونده شدن شما باشن. البته اگه همین الان دونده حرفه‌ای هستین و برنامه‌ای برای تمرین حرفه‌ای می‌خواین هم می‌تونیم کمکتون کنیم.

دونده‌ها معمولاً از تجربه ترکیبی سفر و ورزش و شرکت در چالش دویدن با چاشنی تماشای جاهای دیدنی استقبال می‌کنن، پس تو بخش سفر و گردشگری مونوپی برنامه تورهای تفریحی و ورزشی ما رو ببینین، شاید یه روز همسفر شدیم.

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

منابع مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید