پیاده روی و دویدن, ورزش

ماراتن لندن، محبوب‌ترین مسابقه دوی ماراتن جهان

مسابقه ماراتن لندن

ماراتن لندن یکی از مهم‌ترین رویدادها در میان شش ماراتن بزرگ جهان (WMM) به حساب می‌آد و از سال ۲۰۲۲ با نام رسمی ماراتن لندن TCS (TCS London Marathon) شناخته می‌شه. مسابقه دوی ماراتن لندن رقابت سالانه‌ایه که معمولاً ماه آوریل در پایتخت بریتانیا برگزار می‌شه. البته تاریخ ماراتن لندن در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ به دلیل همه‌گیری کووید-19 به اکتبر تغییر پیدا کرد.

کریس براشر و جان دیزلی دو دونده انگلیسی بودن که سال 1981 ماراتن لندن رو به راه‌ انداختن. این رویداد امروز با برگزاری یه مسابقه دوی دسته‌جمعی برای عموم، رقابت‌های حرفه‌ای بین دونده‌های طولانی‌مسافت در بخش زنان و مردان، مسابقه مردان و زنان دونده‌ حرفه‌ای با ویلچر و یک رویداد مینی ماراتن ۴.۸ کیلومتری برای دونده‌های زیر 17 سال به بزرگ‌ترین ماراتن بریتانیا تبدیل شده.

تا امروز بیش از ۲/۱ میلیون نفر، ماراتن لندن رو با موفقیت به پایان رسونده‌ن و همین عدد اون رو به محبوب‌ترین مسابقه ماراتن دنیا تبدیل کرده.

 مسیر ماراتن لندن از خیابان‌ها و جاده‌های مسطح در قلب پایتخت تشکیل می‌شه؛ نقطه شروع این مسیر در منطقه بلک هیث تعیین شده، اطراف رودخانه تِیمز پیچ و تاب می‌خوره و مقابل کاخ باکینگهام به پایان می‌رسه.

اگه می‌خواین با جزئیات دوی ماراتن لندن، از تاریخچه برگزاری تا برنامه، سطوح و قوانین مسابقه، شرایط شرکت در این رویداد ورزشی پرطرفدار، مسیر و جوایزش آشنا بشین این مطلب مجله مونوپی رو تا آخر بخونین.

فهرست مطالب

تاریخچه ماراتن لندن

 • ماراتن لندن اولین بار با ایده کریست براشر و جان دیزلی شکل گرفت؛ براشر روزنامه‌نگاری بود که قهرمانی المپیک رو در کارنامه داشت و دیزلی یه دونده حرفه‌ای بود. کمی بعد از تموم شدن ماراتن نیویورک 1979، براشر که قبلا در اون مسابقه هم قهرمان شده بود، توی مقاله‌اش برای روزنامه آبزِروِر این‌طور نوشت:

  «برای اینکه داستان ماراتن نیویورک بهتون الهام بده باید باور داشته باشین که کل نسل بشر یه خانواده شاده که اعضاش با هم کار می‌کنن، کنار هم می‌خندن و این‌جوری غیر ممکن‌ها رو ممکن می‌کنن. یکشنبه هفته گذشته، نیویورک که در اثر رکود اقتصادی روزهای سختی رو ‌گذرونده میزبان 11532 مرد و زن از 40 کشور جهان شد و بیشتر از یه میلیون نفر با خنده و شادی و گاهی غم، دونده‌های اون رو به‌عنوان بزرگ‌ترین فستیوال مردمی تاریخ تماشا و تشویق کردن».

  اولین ماراتن لندن روز 29 مارس سال 1981 با حضور 6747 دونده برگزار شد. این مسابقه ماراتن به سرعت در سطح جهان محبوبیت پیدا کرد.

مسابقه ماراتن لندن
 • رقابت داغ و تنگاتنگ دیک بیردزلی از آمریکا با اینگه سیمونسن نروژی در اولین ماراتن لندن، 1981

 • البته ماراتن لندن اولین رویداد دوی مسافت پایتخت انگلستان نبود؛ سابقه شهر لندن در برگزاری مسابقات ماراتن طولانی‌تر از این حرفاس و شروعش به ماراتن پلی تکنیک در سال 1909 برمی‌گرده.

  در سال 1983 اولین دونده‌های ویلچرنشین اجازه رقابت در ماراتن لندن رو پیدا کردن.

  ماراتن لندن از سال 2006 که برگزاری مسابقات ماراتن بزرگ جهان شروع شد، بخشی از این سری رویداد ورزشی مهم بود. احتمالاً می‌دونین که شش ماراتن بزرگ جهان هرسال در شهرهای توکیو، بوستون، لندن، برلین، شیکاگو و نیویورک برگزار می‌شه.

  ماراتن لندن بعد از مسابقه دوی گریت نورث و دوی گریت منچستر، سومین رویداد بزرگ رشته دو و میدانی در انگلستانه. اما از اون دو رقابت محبوب‌تره؛ یکی از دلایل این محبوبیت به ترکیب جالب و تعداد بالای شرکت‌کننده‌هایی برمی‌گرده که برای کمک به سازمان‌های خیریه می‌دوئن؛ از زمان راه‌اندازی ماراتن لندن، دونده‌های این مسابقه بیشتر از یک میلیارد پوند کمک برای این سازمان‌ها جمع‌آوری کرده‌ن.

  برگزارکننده‌های ماراتن لندن در سال 2013 بعد از بمب‌گذاری اون سال در ماراتن بوستون، ترتیبات امنیتی رو سخت‌گیرانه‌تر کردن. دونده‌ها هم قبل از شروع مسابقه، سی ثانیه سکوت کردن تا احترامشون رو به کشته‌شده‌ها و آسیب‌دیده‌ها نشون بدن. اما بعد از اون با تمام توان و آزادانه دوئیدن تا همه بدونن حتی حمله تروریستی هم نمی‌تونه مانع اتحاد و دوستی آدم‌ها با کنار هم دویدن و ورزش بشه.

  شما هم علاقه دارین روزی همبستگی با یه جامعه بزرگ از دوند‌ه‌ها رو در سطح جهانی تجربه کنین؟ قدم اول رو با کلاس‌های آموزش دویدن در مدرسه مونوپی بردارین؛ مربی‌های ما در این کلاس‌ها بدن شما رو متناسب با شرایط دوی استقامت آماده می‌کنن تا به تدریج توانایی دویدن در مسافت‌های طولانی رو به دست بیارین.

رکوردشکنی در ماراتن لندن

 • ماراتن لندن تا امروز هفت بار شاهد شکسته شدن رکورد جهانی ماراتن بوده:

  • رکورد مردان: خالد خانوشی (2002)؛
  • رکورد زنان: گرته ویتز (1983)، اینگرید کریستیانسن (1985)، پائولا رادکلیف (2002، 2003، 2005) و مری کیتانی (2017).

  رکوردداران ماراتن لندن (تا قبل از برگزاری مسابقه سال ۲۰۲۴) این دونده‌ها هستن:

  • دوی حرفه‌ای مردان: کلوین کیپتوم با زمان ۰۲:۰۱:۲۵ (۲۰۲۳)؛
  • دوی حرفه‌ای زنان: پائولا رادکلیف با زمان 2:15:25 (2003)؛
  • دوی با ویلچر: مارسل هوگ (1:23:44، سال 2023) و کاترین دبرونر (1:38:24، سال 2022).
مسابقه ماراتن لندن
 • کلوین کیپتوم در حال عبور از خط پایان ماراتن لندن ۲۰۲۳

ماراتن لندن چطور محبوب‌ترین ماراتن دنیا شد؟

 • هرسال بخش عمده‌ای از شرکت‌کننده‌های ماراتن لندن رو دونده‌های تازه‌کاری تشکیل می‌ده که هدفشون از حضور در این چالش دویدن، بیشتر جمع‌آوری کمک مالی برای سازمان‌های خیریه اس. بعضی از این دونده‌ها افراد مشهورن و بعضی با اجرای ایده‌های جالب و عجیب، رکوردهایی رو به اسم خودشون ثبت می‌کنن.

   مثلاً لوید اسکات ماراتن لندن 2002 رو با یه لباس غواصی 50 کیلوگرمی و کفش‌های 11 کیلویی دوید و رکورد کندترین دونده این مسابقه رو به نام خودش ثبت کرد.

مسابقه ماراتن لندن
 • لوید اسکات بعد از رسیدن به خط پایان ماراتن لندن ۲۰۰۲ با لباس غواصی

 • سِر استیو ردگریو (Steve Redgrave) که برنده پنج مدال طلای متوالی دوی المپیک بود، در ماراتن لندن 2006، ۸/۱میلیون پوند کمک خیریه جمع‌آوری کرد که به ثبت رکورد گینس منجر شد. شرکت با لباس سوپرمن و بتمن در ماراتن هم از اون اتفاق‌های جالبیه که معمولاً در ماراتن لندن می‌افته.

  برنامه‌های مشاوره انگیزشی و آموزشی قبل از مسابقه و پخش آهنگ‌های پرانرژی برای تقویت انگیزه دونده‌ها در کنار پشتیبانی و تشویق بی‌وقفه تماشاگرها باعث محبوبیت فضای ماراتن لندن برای همه، از دونده تا تماشاگر و راهنما و حتی بیننده‌های تلویزیونی و اینترنتی شده.

مسابقه ماراتن لندن
 • سال ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹، ماراتن لندن به طور محدود فقط برای دونده‌های حرفه‌ای در بخش اوپن و ویلچر برگزار شد، اما سازمان‌دهنده‌ها یه رویداد مجازی گروهی رو جایگزین اون کردن که با استقبال چشمگیری روبرو شد.

مسابقه ماراتن لندن
 • بر اساس آخرین آمار، بیش از ۵۰ هزار نفر د رماراتن لندن ۲۰۲۴ که ۲۱ آوریل برگزار می‌شه شرکت می‌کنن.

   

  اگه فکر می‌کنین یه دونده حرفه‌ای یا علاقه‌مند به دویدن از ایران هیچ‌وقت نمی‌تونه در رقابت پرهیجانی مثل ماراتن لندن حضور پیدا کنه، به مدرسه مونوپی سر نزنین! چون مجبور می‌شین بدبینی رو کنار بذارین و قبول کنین که مربی‌های مدرسه مونوپی قدم‌به‌قدم شما رو آماده می‌کنن تا دونده بشین و در رقابت‌های داخلی و بین‌المللی شرکت کنین.

برنامه، سطوح و قوانین مسابقه ماراتن لندن

 • برنامه ماراتن لندن سه گروه استارتر یا شروع‌کننده داره: اول دونده‌های زن حرفه‌ای استارت می‌زنن و بعد دونده‌های روی ویلچر (مردان و زنان). بعد از اون نوبت به دونده‌های مرد حرفه‌ای می‌رسه و آخرین گروهی که دویدن در مسابقه رو شروع می‌کنه شرکت‌کننده‌های دوی جمعی هستن

  مینی ماراتن لندن هم رقابتیه که در ۸/۴ کیلومتر آخر مسیر ماراتن لندن برای دونده‌های زیر 13، 15 و 17 سال از 33 منطقه شهری لندن به همراه 13 تیم از ده منطقه انگلیسی و سه کشور اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی برگزار می‌شه. البته یه مسابقه مینی ویلچر برای رقابت بین دونده‌های ویلچرنشین نوجوان هم وجود داره.

  دونده‌های ماراتن لندن باید مسافت ۲/۴۲ کیلومتری مسابقه رو حداکثر در ۸ ساعت طی کنن تا مدال فینیشری رو به دست بیارن.

چه کسانی می‌توانند در ماراتن لندن بدوند؟

 • ثبت نام در ماراتن لندن برای همه دونده‌های حرفه‌ای،آماتور و علاقه‌مندان به چالش‌ ورزشی آزاده، اما وارد شدن اسم شما به فهرست شرکت‌کننده‌‌ها آسون نیست. دونده‌های حرفه‌ای که قبلاً یه مسابقه ماراتن مورد تأیید در بریتانیا رو در کمتر از زمان 3:15 (زنان) یا زیر 2:45 (مردان) دویده باشن می‌تونن در ماراتن لندن بدوئن، اما برای دونده‌های تازه‌کار روش‌های آسون‌تری وجود داره:

  • قرعه‌کشی: یکی از راه‌های ورود به ماراتن لندن، شرکت در قرعه‌کشی‌های عمومی برای ساکنان انگلستان و خارج از اونه. بنیاد ماراتن لندن هزینه ثبت نام افراد متقاضی این قرعه‌کشی رو صرف امور خیریه می‌کنه.
  • دویدن برای یه هدف خیریه: هرسال دونده‌های زیادی با جمع‌آوری کمک‌های مالی برای سازمان‌های خیریه‌ مختلف، به شرکت‌کننده‌های ماراتن لندن می‌پیوندن. اگه مبلغ جمع‌آوری‌شده شما به حداقل مجاز برسه (معمولاً بین 1000 تا 2500 پوند)، می‌تونین بلیت ورود به ماراتن لندن رو از این سازمان‌های خیریه دریافت کنین.

مسیر مسابقه ماراتن لندن

 • مسیر ماراتن لندن از نوع جاده‌ای و مسطحه، مسافتی  42.195 کیلومتری رو در اطراف رودخانه تیمز در بر می‌گیره و ارتفاعش 35 متر از سطح دریاس. این مسیر از اولین دوره ماراتن لندن در سال ۱۹۸۱ تغییرات نسبتاً کمی داشته.

مسیر مسابقه ماراتن لندن
 • نقشه مسیر ماراتن لندن

 • مسیر مسابقه ماراتن لندن از سه تا نقطه جداگانه در منطقه بلک هیث شروع می‌شه: نقطه شروع قرمز (Red start) در جنوب پارک گرینویچ در جاده چارلتون وِی؛ نقطه «شروع سبز» (Green start) در پارک سنت جان و نقطه «شروع آبی» (Blue start) در خیابان شوترز هیل. دونده‌ها از طربق چارلتون وی به سمت شرق می‌رن، از کنار کالج قدیمی نیروی دریایی سلطنتی عبور می‌کنن و به طرف کشتی‌ کاتی سارک (Cutty Sark) در گرینویچ می‌‌دون.

مسابقه ماراتن لندن
 • دونده‌های ماراتن لندن از کنار کشتی مشهور کاتی سارک می‌دوند

 •  ایستگاه‌های بعدی در مسیر ماراتن لندن، ساحل دپتفورد (Deptford) و ساری در داکلندز و جاده جامائیکا به سمت برموندزیه. اینجا دیگه دونده‌ها در نزدیکی تاور بریج (Tower Bridge) به نیمه مسیر می‌رسن.

مسابقه ماراتن لندن
 • دونده‌های ماراتن لندن در حال عبور از روی تاور بریج (پل بُرج)

 • از اینجا مسیر ماراتن لندن دوباره به سمت شرق می‌ره و در امتداد بزرگراه راتکلیف در منطقه ووپینگ (Wapping) ادامه پیدا می‌کنه؛ دونده‌ها مسابقه رو با عبور از ناحیه لایم هاوس و پارک حفاظت‌شده مشهور مادچوت (Mudchute) در شبه جزیره آیل آو داگز (Isle of Dogs) ادامه می‌دن و کنار آسمان‌خراش‌های منطقه کنری وورف (Canary Wharf) می‌دون. مسیر ماراتن لندن بعد از این به سمت غرب می‌ره و از خیابان‌ پاپلار های و کِمِرشال رود به بزرگراه برمی‌گرده.

مسابقه ماراتن لندن
 • ماراتن لندن در میان آسمان‌خراش‌های منطقه کَنری وورف

 • در آخرین بخش مسیر، دونده‌ها از کنار برج لندن در تاور هیل عبور می‌کنن و کمی جلوتر، «چشم لندن» یا مرتفع‌ترین چرخ‌وفلک اروپا خودش رو به رخ می‌کشه. 352 متر نهایی مسابقه هم با تماشای منظره باشکوهی از برج ساعت بیگ بن، کلیسای وست مینستر و کاخ باکینگهام همراهه و دونده‌ها ماراتن لندن رو در خیابان دِ مال، کنار کاخ سنت جیمز به پایان می‌رسونن.

مسابقه ماراتن لندن
 • کاخ باکینگهام در بخش پایانی مسیر ماراتن لندن

جوایز، امکانات و خدمات برای شرکت‌کنند‌ه‌های ماراتن لندن

مسابقه ماراتن لندن
 • ماراتن لندن یکی از رویدادهای شش ماراتن برتر جهان به حساب می‌آد که مجموع جوایزش به یک میلیون دلار می‌رسه. نفرات اول، دوم و سوم ماراتن لندن در هر بخش به ترتیب ۵۰۰۰، ۳۰۰۰۰ و ۲۲۵۰۰ دلار جایزه نقدی می‌گیرن.

   برگزارکننده‌های مسابقه پرطرفدار ماراتن لندن امکانات مختلفی برای دونده‌ها فراهم می‌کنن:

  • پک مسابقه حاوی بیب نامبر (BIB Number) و چیپ الکترونیکی ثبت نتایج زمانی دونده‌ها؛
  • مدال و تیشرت فینیشری اختصاصی (به انتخاب دونده)؛
  • ایستگاه‌های آب، مایعات و ژل انرژی‌زا در طول مسیر (از ایستگاه ۵ کیلومتری تا ۳۹ کیلومتری مسیر)؛
  • پیسرها (دونده‌های حرفه‌ای کمکی) و ناظران اصلی؛
  • پشتیبانی کامل تیم پزشکی مستقر و سیار؛
  • سرویس‌ بهداشتی (هر ۱.۶ کیلومتر)؛
  • دوش‌های مخصوص؛
  • نشانگرهای مسافت و ساعت‌های دیجیتال برای اطلاع بهتر دونده‌ها؛
  • اتوبوس‌های مخصوص حمل ونقل دونده‌ها.

اکسپوی ماراتن لندن

 • اکسپو یا نمایشگاه ماراتن لندن معمولاً چهار روز قبل از مسابقه اصلی برگزار می‌شه. دونده‌ها در این نمایشگاه علاوه بر تحویل گرفتن پک مسابقه از محل‌های مشخص‌شده، می‌تونن با مشاورها و روان‌شناس‌های ورزشی حرف بزنن و استرسشون رو مدیریت کنن. خرید با تخفیف از برندهای مختلف حامی ماراتن لندن از فرصت‌های جذاب دیگه در اکسپوی ماراتن لندنه.

نمایشگاه ماراتن لندن

هم‌مسیر مونوپی، همراه ماراتن لندن

 • داستان ماراتن لندن تموم شد اما ماجراهای مونوپی پایان نداره؛ اگه به مدرسه مونوپی بیاین، اصولی دویدن رو یاد می‌گیرین و بدنتون رو برای مسابقه دوی در مسافت‌های کوتاه و بعد طولانی آماده می‌کنین. شاید هم‌مدرسه‌ای شدن با مونوپی شروعی باشه برای اینکه رؤیای دونده شدن شما به حقیقت بپیونده و یه روز در رقابت مهمی مثل ماراتن لندن بدوئین.

  اگه مجله مونوپی رو بخونین، می‌بینین که تلاش می‌کنیم بانک اطلاعات تخصصی شما درمورد صفر تا صد دویدن، روش‌های تمرین و تقویت بدن، اصلاح سبک تغذیه و مسابقه‌های دوی ماراتن مهم ایران و جهان باشیم.

  و اگه هوس یه برنامه جذاب از جنس سفر و ورزش به سرتون زده، بخش سفر و گردشگری مونوپی می‌تونه برنامه‌ریز یه تور جذاب و پرماجرا برای شما باشه.

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

دیدگاهتان را بنویسید