پیاده روی و دویدن, ورزش

هفت مزیت آهسته دویدن برای سلامتی

مزیت آهسته دویدن

اگه شما هم از اون افرادی هستین که معتقدن آهسته دویدن یا همون جاگینگ (Jogging) فایده چندانی نداره، این مطلب رو تا آخر دنبال کنین. از نظر مربی‌های دوی مدرسه مونوپی و خیلی از دونده‌ها و پزشک‌های دنیا، دویدن با شدت پایین، مثلا دوی با پِیس (سرعت) آسون یا متوسط مزیت‌های زیادی برای سلامتی جسمی و روانی شما داره. در واقع می‌تونیم کلی تأثیر مثبت از آهسته دویدن روی طرز کار قلب و ماهیچه تا ذهنیت و خلق و خوی شما نام ببریم.

علاوه بر این، دونده‌ها باید برنامه‌ تمرینی دویدن خودشون را با ترکیبی از شدت‌ها و سرعت‌های مختلف تنظیم کنن تا استقامتشون برای شرایط مختلف مسابقه بالا بره و از آسیب‌های حرکات افراطی در امان بمونن. این‌بار مجله مونوپی با توضیح هفت مزیت دوی آهسته برای سلامتی شما به‌روز می‌شه.

فهرست مطالب

آهسته دویدن چه تفاوتی با دویدن معمولی داره؟

احتمالاً برداشت شما از آهسته دویدن (Jogging) با مربی دو، دوست تمرینی یا غریبه‌ای که کمی جلوتر می‌دوئه فرق داره. اما از نظر علمی، شدت هر فعالیت شما با اندازه‌گیری میزان اکسیژنی تعیین می‌شه که برای انجام اون کار نیاز دارین. مثلاً وقتی می‌دوئین سخت‌تر و شدیدتر از زمان تماشای تلویزیون نفس می‌کشین. عددی که با این اندازه‌گیری به دست می‌آد، معادل سوخت و ساز کار یا MET (Metabolic Equivalent of Task) نامیده می‌شه و گاهی بهش شاخص سوخت و ساز هم می‌گن. در این مقیاس، ۱ MET برابر با کالری‌ایه که بدن شما در حالت استراحت می‌سوزونه.

متخصص‌های علوم ورزشی و فیزیولوژی در کالج ورزش آمریکا می‌گن اگه با سرعت متوسط ۴.۵ تا ۵.۱ کیلومتر در ساعت روی یه سطح محکم قدم بزنین، شدت فعالیت شما نزدیک به 3.5 MET می‌شه، در حالی که شدت آهسته دویدن حدود 7 MET رو نشون می‌ده. برای مقایسه، اگه ۱.۶ کیلومتر (۱ مایل) رو در 8 دقیقه و نیم بدوئین، شدت فعالیت‌تون به 11 MET می‌رسه. به همین دلیله که این کار براتون سخت‌تر از آهسته دویدنه.

اینجا نمی‌خوایم بگیم دویدن چقدر کالری می‌سوزونه. پس محاسبات رو می‌ذاریم کنار و تأکید می‌کنیم که آهسته دویدن یعنی دویدن با پِیس آسون یا با همون سرعتی که بین تمرین‌هاتون برای ریکاوری می‌دوئین. بیشتر مربی‌های دو و کارشناس‌های فیزیولوژی ورزشی آهسته دویدن رو در گروه تمرین‌های با شدت کم یا متوسط قرار می‌دن، یعنی تمرین‌هایی که به حدود 60 درصد حداکثر تلاش شما نیاز داره و در طول انجام اونا می‌تونین بدون هیچ سختی‌ای در تنفس، حرف بزنین.

حتماً می‌دونین که انجام هرنوع ورزش کاردیو (Cardio exercise) یعنی ورزش‌هایی که ضربان قلب رو بالا ببره، فواید زیادی برای بدن و البته روحیه داره. آهسته دویدن هم از همین ورزش‌هاست که در ادامه با مزیت‌های خاص اون برای سلامتی‌تون آشنا می‌شین.

1. آهسته دویدن سیستم ایمنی شما رو تقویت می‌کنه

پژوهشی که سال 2018 در یکی از معتبرترین مجلات ایمنی‌شناسی آمریکا منتشر شده نشون می‌ده که ورزش‌های با شدت متوسط مثل آهسته دویدن، پاسخ بدن شما رو به بیماری‌های مختلف تقویت می‌کنه. در واقع پژوهشگرها نتیجه گرفته‌ن که اگه به طور منظم بدوئین احتمال ابتلای شما به عفونت‌های باکتریایی و ویروسی کمتر می‌شه.

البته هنوز نمی‌شه به طور دقیق گفت که ورزش شدید چه تأثیری بر پاسخ سیستم ایمنی می‌ذاره، اما مطمئنیم آهسته دویدن که شدت متوسطی داره و تنش پایین‌تری به بدن وارد می‌کنه، می‌تونه مزیت‌های مختلفی از نظر محافظت ایمنی داشته باشه.

2. آهسته دویدن روحیه و خلق و خوی شما رو بهبود می‌ده

مزیت آهسته دویدن

بعضی روزها حتی یک کیلومتر دویدن هم می‌تونه به سختی یه مسابقه ماراتن به نظر بیاد. اما پژوهش‌های روان‌شناسی معتبر نشون می‌ده که فقط یک ساعت فعالیت با شدت متوسط مثل سریع راه رفتن یا آهسته دویدن احتمال ابتلا به افسردگی رو کاهش می‌ده.

حتی گزارش شده که فقط 30 دقیقه آهسته دویدن می‌تونه خلق و خوی افراد مبتلا به افسردگی رو فوراً بهتر کنه. تحقیقاتی هم هست که نشون می‌ده ورزش‌های با شدت متوسط مثل آهسته دویدن حتی بعد از تمرین هم اثرات ماندگاری روی تسکین اضطراب و استرس دارن، به خصوص وقتی شما از اون تمرین انتظار نتایج حرفه‌ای مرتبط با سرعت یا مسافت دویدن نداشته باشین.

3. آهسته دویدن مغز شما رو فعال‌تر می‌کنه

شاید به نظر بیاد دویدن ارتباط چندانی با مغز نداره، مخصوصاً وقتی نمی‌خواین بدنتون رو متناسب با سرعت یا پیس خاصی برای دوئیدن تنظیم کنین. اما پژوهش‌ها نشون داده که مغز دونده‌ها در مقایسه با مغز افراد بی‌تحرک و کم‌تحرک، ارتباطات متفاوت و پیشرفته‌تری رو بین نورون‌ها شکل می‌ده. در واقع اون مناطق مغز که مسئول حافظه کاری، انجام چند کار همزمان (Multitasking)، توجه، تصمیم‌گیری و پردازش اطلاعات دیداری و حسی هستن در دونده‌ها فعال‌تره و ارتباطات بهتری داره.

یه مطالعه علمی دیگه‌ هم گزارش داده که به طور کلی ورزش‌های هوازی علاوه بر تقویت عملکرد مغز، شما رو در برابر زوال عقلی مرتبط با افزایش سن و استرس محافظت می‌کنن.

4. آهسته دویدن کیفیت خواب شما رو بالا می‌بره

آهسته دویدن کیفیت خواب شما رو بالا می‌بره

احتمالاً می‌دونین که ورزش منظم می‌تونه کیفیت خواب شبانه شما رو افزایش بده. پژوهشی که در مجله اسلیپ مدیسین منتشر شده نشون داد افرادی که در طول شب کمتر از شش ساعت و نیم می‌خوابیدن، بعد از انجام ورزش‌های با شدت متوسط مثل آهسته دویدن یا قدم زدن، تونستن 75 دقیقه خواب بیشتر و باکیفیت‌تر داشته باشن.

پژوهشگرها در یه تحقیق دیگه به این نتیجه رسیدن که اگه در طول هفته فقط 30 دقیقه بدوئین و این برنامه رو سه هفته ادامه بدین، مشکل کم‌‌خوابی شبانه‌تون حل می‌شه و دیگه در طول روز خسته و نیازمند خواب اضافه نمی‌شین.

5. آهسته دویدن طول عمر شما رو افزایش می‌ده

مزیت آهسته دویدن

اغراق‌آمیزه اگه بگیم همه ورزشکارها بالاترین طول عمر رو در دنیا دارن، اما پژوهشی که در مجله کالج قلب و عروق آمریکا منتشر شده نشون می‌ده که دو یا سه بار آهسته دویدن با شدت کم در هفته (در در مجموع 60 تا 145دقیقه) ساده‌ترین راه برای افزایش طول عمر شماست.

آهسته دویدن می‌تونه خطر مرگ زودهنگام ناشی از هر دلیلی رو تا 30 درصد کاهش بده. ضمنا با آهسته دویدن خطر مرگ در اثر حمله قلبی یا سکته مغزی رو تا 45 درصد از خودتون دور می‌کنین. متوجه بزرگی این تأثیر هستین؟ یعنی شمایی که آهسته دویدن رو به طور منظم در برنامه دارین با احتمال بالای پنجاه درصد بیشتر از بقیه عمر می‌کنین و این تازه درمورد مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی و مغزیه که بزرگ‌ترین دلیل مرگ و میر در بیشتر کشورهای دنیاس.

6. آهسته دویدن به کاهش وزن کمک می‌کنه

گفتیم که همه ورزش‌های کاردیو، یعنی تمرین‌هایی مثل آهسته دویدن که ضربان قلب رو بالا می‌برن برای بدن مفیدن. یکی از این فواید، کمک به کاهش وزن در مراحل اولیه اس، چون همزمان تعداد زیادی از عضلات شما رو درگیر می‌کنه و نیاز بدن به انرژی و در نتیجه کالری‌سوزی رو بالا می‌بره.

آهسته دویدن، بدون در نظر گرفتن سرعت اون، کالری بیشتری نسبت به پیاده‌روی معمولی یا قدم زدن می‌سوزونه. پس می‌تونه در کنار عوامل تعیین‌کننده دیگه به کاهش وزن یا حفظ وزن فعلی شما کمک کنه.

7. آهسته دویدن یه سرگرمی بی‌نظیره

باید اعتراف کرد که دونده‌ها عاشق اعدادن و مرتب رقم سرعت، مسافت یا زمان دوئیدنشون رو پیگیری می‌کنن، اما آهسته دویدن یه جور دوئیدن رها از همه این عدد و رقم‌هاست، یعنی یه تفریح و سرگرمی عالیه. شما می تونین آهسته دویدن رو تنهایی یا با دوستاتون انجام بدین، اما به جرأت می‌شه گفت کمتر فعالیت روزمره‌ای پیدا می‌شه که بتونه این قدربه شما احساس دستاورد و شادابی بده.

هفت مزیت آهسته دویدن، یک مدرسه، یک عمر شادابی

حالا که می‌دونین آهسته دویدن باعث می‌شه کمتر بیمار بشین، روحیه بهتری داشته باشین، از افسردگی فرار کنین، مغزتون فعال‌تر و قوی‌تر بشه، بهتر و عمیق‌تر بخوابین، اضافه‌وزن‌‌تون رو کاهش بدین و با چنین بدن سالم‌تری، بیشتر عمر کنین، یه سر به مدرسه مونوپی بزنین تا ببینین همین الان چه برنامه‌های تفریحی یا تخصصی جذابی برای دویدن داره.

 

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

منابع مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید