پیاده روی و دویدن, ورزش

مسابقه ماراتن استانبول، لذت دویدن در تنها ماراتن بین‌قاره‌ای جهان

مسابقه ماراتن استانبول

مسابقه ماراتن استانبول یک رویداد ورزشی بین‌المللی و یک چالش دویدن خیلی مشهوره که از سال ۱۹۷۹ در این شهر باستانی ترکیه برگزار می‌شه. مسیر این مسابقه ماراتن از هر دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول می‌گذره. بنابراین این رقابت تنها ماراتن دنیاس که دونده‌هاش می‌تونن بگن ضمن شرکت در یه چالش دویدن حرفه‌ای، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متعلق به دو قاره رو هم تماشا می‌کنن.

چهل و ششمین دوره مسابقه ماراتن استانبول روز ۱۳ آبان سال ۱۴۰۳ (۳ نوامبر ۲۰۲۴) برگزار می‌شه. اگه می‌خواین با صفر تا صد مسابقه ماراتن استانبول، از تاریخچه، سطوح و قوانین تا برنامه زمانی دقیق و مسیرها آشنا بشین، این مطلب مجله مونوپی برای شما نوشته شده.

فهرست مطالب

تاریخچه مسابقه ماراتن استانبول

ایده دویدن بین دو قاره آسیا و اروپا که به شکل‌گیری مسابقه ماراتن استانبول منجر شد، اولین بار در سال 1973 در روزنامه «مترجم» ترکیه مطرح شد. چهار سال بعد یه گروه گردشگر آلمانی این ایده رو به واقعیت تبدیل کردن. البته وقتی مردم استانبول روز ۱ نوامبر سال ۱۹۷۹، یه عده رو با لباس ورزشی در حال دویدن روی پل بُسفُر دیدن، اول فکر ‌کردن مسابقه واقعی در کار نیست و کل قضیه یه ربطی به دروغ اول آوریل داره.

اما ماراتن استانبول هرسال جدی‌تر شد، مشارکت بیشتری جلب کرد و بعد از مدتی شهرداری استانبول سازمان‌دهی و برگزاری اون رو بر عهده گرفت. این ماراتن با نام «دوی آسیا-اروپا» شروع شد و بعد اسمش به «ماراتن بین‌قاره‌ای اوراسیا» تغییر پیدا کرد. از سال 2013 هم این رقابت پرهیجان رو با اسم «ماراتن استانبول» می‌شناسیم تا مثل مسابقه ماراتن‌های دیگه در جهان، نام رویداد بهانه‌ای باشه برای آشنایی بیشتر با شهر محل برگزاری اون.

مسابقه ماراتن استانبول رو سازمان «رویدادهای ورزشی استانبول» برنامه‌ریزی می‌کنه که اردیبهشت (آوریل) هرسال میزبان نیمه‌ماراتن استانبول هم هست.

در طول تاریخ ۴۰ ساله مسابقه ماراتن استانبول تا امروز رویدادها و نتایج مهمی ثبت شده:

 • در سال 1997، یه دونده اتیوپیایی با ثبت زمان 2:13:37 برای مسافت ۴۲.۲ کیلومتری، رکورد مردان رو شکست.
 • در سال 1998، 150 هزار نفر در بخش عمومی ماراتن استانبول شرکت کرد‌ن.
 • در مسابقه ماراتن استانبول سال 2005، یه دونده روسی با زمان 2:34:25 رکورد بخش زنان رو به نام خودش ثبت کرد.
 • در سال 2006، همون دونده روس، رکورد سال قبل خودش رو ۶ دقیقه و ۴ ثانیه بهبود داد و دوباره قهرمان زنان شد. شانس ثبت رکورد بخش مردان هم به ورزشکاری از لیتوانی با زمان 2:12:52 رسید.
 • در همون سال 2006، برای اولین بار برای زمان‌گیری ماراتن و بخش 15 کیلومتری از تراشه‌های الکترونیکی ویژه‌ای استفاده شد که دور پای ورزشکار قرار می‌گرفت و نتایج دونده فقط درصورت استفاده از اون به ثبت رسمی می‌رسید.
 • در سال 2012، ماه معمول برگزاری این مسابقه ماراتن از اکتبر به نوامبر تغییر کرد، سی و چهارمین دوره رقابت با اسم «ماراتن اوراسیای استانبول وُدافون» برگزار شد و این رویداد بین‌المللی نشان طلایی IAAF رو دریافت کرد.
 • در سال 2013، ۲۰ هزار ورزشکار از داخل و خارج ترکیه در رده‌های مختلف مسابقه ماراتن استانبول شرکت کردن و دونده‌هایی با ویلچر هم در میان اون‌ها حضور داشتن.
 • در همون سال، برای جلوگیری از ناپایداری سازه پل بسفر و بروز خطرهای امنیتی، رقابت‌ها با فاصله برنامه‌ریزی شد و دونده‌ها فقط می‌تونستن روی پل قدم بزنن.

مسابقه ماراتن استانبول در طول سال‌ها به رویداد پیوند دو قاره آسیا و اروپا با حس دوستی بیشتر از صد هزار ورزشکار تبدیل شده و شاید اغراق‌ نباشه که امروز اون رو جذاب‌ترین ماراتن جهان توصیف کنیم. البته فکر نکنین شرکت در این رویداد پرهیجان خیلی از شما دوره؛ سری به مدرسه مونوپی بزنین تا ببینین که یکی از هدف‌های اصلی ما از برگزاری کلاس‌های آموزش دویدن،‌ آموزش حرفه‌ای و بالا بردن آمادگی افرادیه که دوست دارن یه تجربه جهانی ناب‌ مثل شرکت مسابقه ماراتن استانبول رو بین خاطراتشون از سفر و ورزشِ توأم ثبت کنن.

مسابقه ماراتن استانبول

برنامه، سطوح و قوانین مسابقه ماراتن استانبول ۲۰۲۴

چهل و ششمین دوره مسابقه ماراتن استانبول روز ۱۳ آبان سال ۱۴۰۳ (۳ نوامبر ۲۰۲۴) با نام رسمی ماراتن ایش بانک استانبول ترکیه (Türkiye İş Bankası Istanbul Marathon) برگزار می‌شه. ایش بانک بزرگ‌ترین بانک ترکیه اس و حامی مالی اصلی ماراتن و نیمه‌ماراتن استانبول به حساب می‌آد.

مسابقه ماراتن استانبول شامل این دو برنامه می‌شه:

 • رقابت در مسافت استاندارد ماراتن، یعنی مسیر ۴۲.۲ کیلومتری، که ساعت ۹ صبح روز ۱۳ آبان ۱۴۰۳ شروع می‌شه و دونده‌ها باید اون رو نهایتاً در ۶ ساعت و ۲۰ دقیقه طی کنن.
 • چالش 15 کیلومتری عمومی که زمان شروعش همون ساعت ۹ صبح، هم‌زمان با ماراتن اصلی تعیین شده و بازه زمانی تکمیل مسیرش ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه اس.
مسابقه ماراتن استانبول

قوانین مسابقه ماراتن استانبول

شرط سنی ثبت نام در ماراتن استانبول (۴۲.۲ کیلومتری) اینه که شرکت‌کننده تا روز مسابقه به 18 سال تمام رسیده باشه. البته شرکت در این رقابت به یکی از این معیارها هم نیاز داره:

 • متقاضی در 2 سال گذشته یه ماراتن استاندارد ۴۲ کیلومتری رو در بازه زمانی ۶ ساعت و ۲۰ دقیقه دویده باشه.
 • متقاضی در 2 سال گذشته یه رقابت دوی ۲۱ کیلومتری رو در بازه زمانی ۳ ساعت و ۲۵ دقیقه به پایان رسونده باشه.
 • متقاضی در ۱ سال گذشته یه مسابقه دو با مسافت ۱۵ کیلومتری رو در بازه زمانی ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه تکمیل کرده باشه.

مسیر مسابقه ماراتن استانبول

 

دونده‌های مسابقه ماراتن استانبول در مسیرهای مسطح و آسفالت رقابت می‌کنن. مسیر ماراتن از سمت آسیایی شهر شروع می‌شه، از پل روی تنگه بسفر که دو تا قاره رو جدا کرده، می‌گذره و در سمت اروپایی بعد از عبور از سه تا پل روی بسفر و خلیج شاخ طلایی، در کنار استادیوم به‌جامونده از دوران روم باستان، یعنی هیپودروم (Hippodrome) به پایان می‌رسه.

 شرکت‌کننده‌های مسابقه ماراتن استانبول یکی از باستانی‌ترین مسیرهای جهان رو می‌‌دون؛ مسیری که پره از بناهای تاریخی باشکوه از جمله مسجد آبی، مسجد ایاصوفیه و همین‌طور منظره‌های طبیعی شهری که نزدیک به 1600 سال پایتخت سه تا از عظیم‌ترین امپراتوری‌های جهان، یعنی روم، بیزانس و عثمانی بوده.

مسابقه ماراتن استانبول

هم‌قدم با مسیر ماراتن ۴۲ کیلومتری استانبول

مسیر اصلی مسابقه ماراتن استانبول، یعنی مسافت ۴۲.۲ کیلومتری از مقابل ایستگاه متروباس پل شهدای 15 جولای شروع می‌شه و در میدان مسجد آبی به پایان می‌رسه. دونده‌ها حرکت رو تقریباً 250 متر قبل از باجه‌های عوارضیِ مقابل ایستگاه اتوبوس پل شهدای 15 جولای آغاز می‌کنن، از پل رد می‌شن، پیچ بشیکتاش و بلوار بارباروس رو می‌گذرونن و به سمت جاده ساحلی پایین می‌رن. بعد مسیر خیابان دولما باغچه، استادیوم اینونو، کاخ دولما باغچه، خیابان مبوسان، فیندیکلی، توپخانه، خیابان کِمرالتی، سالی پازاری و کاراکوی رو می‌دون و به پل گالاتا می‌رسن.

مسابقه ماراتن استانبول

مسیر مسابقه ماراتن استانبول بعد از پل گالاتا در جهت سیرکچی می‌پیچه، در جاده ساحلی به سمت سیرکچی، کندی کادسی، ایستگاه کانکورتاران، محله تاریخی کومکاپی، ینیکاپی، هفت‌برجِ یدیکوله، منطقه زیتین بورنو، باکرکویِ تاریخی و خیابان رئوف اوربای ادامه پیدا می‌کنه و در نهایت به گیت موزه و آکادمی نیروی هوایی می‌رسه.

مسیر از همین‌جا دوباره ‌پیچ می‌خوره، جاده ساحلی رو دنبال می‌کنه و از کنار گیت پایینی پارک سیرکجی گولهان رد می‌شه. دونده‌ها بعد از عبور از پارک، از طریق جاده تراموا به میدان سلطان احمد (میدان مسجد آبی) می‌رسن و مسابقه رو بین ورودی مسجد آبی و ستون هرمی (ابلیسک) نمادین «هیپودروم» که در دوره امپراتوری‌های روم، بیزانس و عثمانی مرکز تشکیل اجتماعات و مسابقات ورزشی بوده، به پایان می‌رسونن.

مسابقه ماراتن استانبول

مسیر رقابت ۱۵ کیلومتری ماراتن استانبول

دونده‌هایی که در رقابت ۱۵ کیلومتری ماراتن استانبول شرکت کرده‌ن باید حرکت رو پشت سر دونده‌های ماراتن، تقریباً 400 متر قبل از پل شهدای 15 جولای شروع کنن. در واقع بعد از شروع دوی ماراتن، دونده‌های مسیر ۱۵ کیلومتری ۱۵۰ متر جلو می‌رن و در نقطه شروع ماراتن منتظر می‌مونن.

مسیر رقابت ۱۵ کیلومتری ماراتن استانبول بعد از عبور از پل شامل این نقطه‌ها می‌شه: پیچ بشیکتاش، بلوار بارباروس به سمت بشیکتاش، جاده ساحلی و کاراکوی. بعد از پل گالاتا، مسیر به سمت سیرکچی می‌پیچه، در جاده ساحلی ادامه پیدا می‌کنه و بعد از عبور از زیرگذر در لاین دوم خیابان مقابل محوطه رالی ینیکاپی به پایان می‌رسه.‌

 

مسابقه ماراتن استانبول

امکانات و خدمات برای شرکت‌کنندگان مسابقه ماراتن استانبول

همه شرکت‌کننده‌های ‌ماراتن استانبول، پک یا کیت مسابقه (برچسب شماره و تراشه زمان‌گیری الکترونیکی)، تی‌شرت‌های مسابقه و گواهی الکترونیکی شرکت در رقابت رو دریافت می‌کنن. اما مدال و تی‌شرت پایان مسابقه فقط در صورتی به دونده‌ها داده می‌شه که مسیر ماراتن (۴۲.۲ کیلومتر) رو زیر 6 ساعت و 20 دقیقه بدون یا رقابت ماده 15 کیلومتر رو نهایتاً در 2 ساعت و 15 دقیقه به پایان برسونن.

امکانات و خدماتی که برای همه شرکت‌کننده‌های ‌ماراتن استانبول در مسیر در نظر گرفته شده شامل این موارد می‌شه:

 • وسایل حمل و نقل عمومی رایگان: دونده‌ها در روز مسابقه می‌تونن با نشان دادن شماره BIB خودشون از همه وسایل حمل و نقل عمومی شهرداری استانبول به صورت رایگان استفاده کنن.
 • کشتی و شاتل رایگان برای انتقال دونده‌ها از نقاط مختلف شهر به نقطه شروع مسابقه؛
 • تیم پزشکی، امدادگران و آمبولانس‌های مستقر در مسیر؛
 • نقاط بگ دراپ برای جمع‌آوری و حمل کیف‌های شماره‌دار دونده‌ها؛
 • خدمات عکاسی؛
 • خدمات ماساژ؛
 • ایستگاه‌های تغذیه و نوشیدنی (هر ۵ کیلومتر)؛
 • سرویس بهداشتی؛
 • کمد نگه‌داری وسایل و اتاق رختکن؛
مسابقه ماراتن استانبول

در روزهای ۱۰، ۱۱ و ۱۲ آبان ۱۴۰۳، کیت‌های دوندگان در محل برگزاری اکسپوی ماراتن استانبول توزیع می‌شه. دونده‌ها می‌تونن در این اکسپو یا نمایشگاه ماراتن و ورزش، اوقات خوشی رو بگذرونن و انواع کالاهای ورزشی و البته غیر ورزشی رو در جشنواره‌های خرید غرفه‌های متنوع اکسپو با تخفیف‌های ویژه بخرن. در این نمایشگاه فعالیت‌های خیریه هم انجام می‌‌شه تا ورزشکارها این مسابقه دوی بین‌المللی رو در مسیری تاریخی با چاشنی دوستی و کمک به افراد نیازمند هم تجربه کنن.

مسابقه ماراتن استانبول

ماراتن استانبول با مونوپی؛ سفر و ورزش با چاشنی آموزش و هیجان

ممکنه با همه چیزهایی که درمورد این رویداد پرهیجان و جذاب گفتیم، به شرکت در اون علاقه‌مند شده باشین، اما در چالش دویدن تازه‌کار به حساب بیاین؛ ولی حتی مبتدی بودن در انواع چالش دویدن هم نمی‌تونه مانع شرکت شما در ماراتن استانبول بشه، چون کلاس‌های آموزش دویدن مدرسه مونوپی کمک می‌کنه آمادگی لازم برای دویدن در مسافت ۱۵ کیلومتری مسابقه استانبول رو به دست بیارین.

 اگه دونده حرفه‌ای‌تری هستین و شرایط شرکت در مسافت ۴۲ کیلومتری این ماراتن رو دارین هم نیازی نیست نگران عقب افتادن از برنامه‌های اصلی یا جانبی مسابقه باشین؛ مونوپی با تخصصی که در برگزاری تورهای تفریحی و ورزشی داره، صفر تا صد برنامه‌ریزی سفر شما رو با تور ماراتن استانبول انجام می‌ده.

پس با مونوپی هم‌مدرسه و همسفر بشین تا دویدن در مسیر باستانی تنها ماراتن بین‌قاره‌ای جهان به یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین خاطرات شما تبدیل بشه.

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

دیدگاهتان را بنویسید