پیاده روی و دویدن, ورزش

آشنایی با مهم‌ترین ماراتن‌های روسیه

مسابقه ماراتن‌های روسیه

روسیه از اون کشورهاییه که سالانه با برگزاری چندین مسابقه ماراتن و رقابت مهم دو و میدانی، دونده‌های زیادی رو از سراسر دنیا به خودش جلب می‌کنه. مهم‌ترین ماراتن‌های روسیه شامل ماراتن مسکو، وایت نایتز ماراتن، ماراتن بین‌المللی سیبری، ماراتن شهر کازان و نیمه‌ماراتن مسکو می‌شه. البته رقابت‌های دویدن دیگه‌ای مثل آیس ماراتن‌های دریاچه بایکال و اونِگو و ماراتن‌های بین‌المللی ولادی‌ووستوک و یارش تامک هم در این کشور برگزار می‌شه که اهمیت پنج مسابقه اول رو ندارن. با آغاز حمله روسیه به اکراین در سال ۲۰۲۲، بعضی از این مسابقات لغو شده‌ یا بعضی دونده‌ها از سراسر دنیا شرکت در همه مسابقات کشور روسیه رو تحریم کرده‌ن.

در این مطلب مجله مونوپی با مهم‌ترین مسابقات ماراتن کشور روسیه، قوانین، برنامه‌ها و زمان برگزاری اون‌ها آشنا می‌شین.

فهرست مطالب

ماراتن مسکو

ماراتن مسکو

ماراتن مسکو (Moscow Marathon) بزرگ‌ترین رویداد دو در کشور روسیه اس و از سال 2013 به صورت سالانه‌ برگزار می‌شه. این مسابقه در واقع جایگزین ماراتن بین‌المللی صلح مسکو شد که بیشتر از 30 سال سابقه داشت و پاییز هرسال برگزار می‌شد. روزهای ۱۲ و ۱۳ اکتبر ۲۰۲۴، یعنی ۲۱ و ۲۲ مهر ۱۴۰۳ برای برگزاری جدیدترین دوره‌ ماراتن مسکو تعیین شده. البته باید بدونین که مسکو در اون زمان هوای سردی داره و گاهی دماش به چندین درجه زیر صفر هم می‌رسه. بنابراین فقط دونده‌های حرفه‌ای می‌تونن از پس دویدن و تکمیل مسیر این رقابت بربیان.

ماراتن مسکو شامل دو رویداد مسابقه در مسافت 10 کیلومتر و 42.2 کیلومتر می‌شه که در دو روز متوالی برگزار می‌شن. مسابقه ۱۰ کیلومتر در مجموع ظرفیت ۱۵ هزار شرکت‌کننده رو داره و حداکثر ۱۰ هزار دونده می‌تونن مسیر 42 کیلومتری رو بدوئن. دونده‌های ۱۸ ساله و بالاتر می‌تونن برای شرکت در ماراتن مسکو ثبت نام کنن.

زمان مجاز برای تموم کردن مسافت ماراتن مسکو و دریافت مدال فینیشری، ۶ ساعت تعیین شده.

مسیر ماراتن مسکو خیابان‌های مرکزی پایتخت روسیه رو در بر می‌گیره. این مسیر مسطح و سریع، از زیباترین مسیرهای ماراتن در دنیاس. دونده‌ها این مسیر رو همراه با تماشای منظره‌های دیدنی و 30 جاذبه مشهور جهانی جهان از جمله کاخ کرملین، کلیسای جامع مسیح منجی، تئاتر بولشوی و چهار تا از آسمان‌خراش‌های معروف سون سیسترز طی می‌کنن و امکان دستیابی به بهترین زمان‌های شخصی ماراتنشون رو دارن.

وایت‌نایتز ماراتن سن پترزبورگ

وایت‌نایتز ماراتن سن پترزبورگ

یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین مسابقات ماراتن در روسیه، مسابقه وایت نایتز ماراتنه (White Nights Marathon). این رقابت بین‌المللی با هدف ترویج سبک زندگی سالم، آشنایی مردم با دویدن و ورزش منظم، توسعه روابط بین‌المللی دوستانه از طریق ورزش و گردشگری و البته شناسایی قوی‌ترین دونده‌های ماراتن در سن پترزبورگ برگزار می‌شه. این مسابقه در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به دلیل همه‌گیری کرونا لغو شد.

ماراتن وایت نایتز سن پترزبورگ دو تا مسافت ۱۰ کیلومتر و ۴۲.۲ کیلومتر داره و حداکثر ظرفیتش برای پذیرش دونده‌ها در هرکدوم از این دو رویداد به ۵ هزار نفر می‌رسه. سی و سومین دوره این رقابت، ۲۹ ژوئن ۲۰۲۴، یعنی ۹ تیر ۱۴۰۳ برگزار می‌شه. البته این رقابت شامل ماراتن ریلِی (Marathon Relay) یا همون ماراتن امدادی هم هست که به معنی دویدن مسافت ۴۲ کیلومتری در قالب تیم‌های ۲ تا ۵ نفره اس. یعنی شما و اعضای تیمتون مسافت رو به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کنین و هرکدوم بخش تعیین‌شده خودتون رو می‌دوئین.

دلیل نام‌گذاری این مسابقه اینه که شهر سن پترزبورگ در مدار 60 درجه شمالی واقع شده و اوایل تیرماه در این نقطه جغرافیایی زمان انقلاب تابستانیه، یعنی بلندترین روزهای سال پیش می‌آد و آسمون خیلی دیر تاریک می‌شه.

یه رسم جالب در وایت نایتز ماراتن، پاستا پارتی یا مهمونی دونده‌ها در شب مسابقه اس که به بهانه تأمین کربوهیدرات مورد نیاز قبل از دویدن طولانی با شور و هیجان زیادی برپا می‌شه.

مسیر مسابقه وایت نایتز ماراتن سن پترزبورگ

وایت نایتز ماراتن بزرگ‌ترین ماراتنیه که سالانه در مرکز شهر زیبای سنت. پترزبورگ برگزار می‌شه. مسیر این مسابقه در امتداد خیابان طویل و معروف نوسکی (Nevsky prospekt) با بناهای نمادین و پل‌های معروف شهر از دونده‌ها میزبانی می‌کنه.

این مسیر از استادیوم گازپروم آرنا (Gazprom Arena) شروع می‌شه و در میدان قصر (Palace Square) به پایان می‌رسه.

مسیر مسابقه وایت نایتز ماراتن سن پترزبورگ

شرایط شرکت در مسابقه وایت نایتز ماراتن سن پترزبورگ

برای شرکت در مسابقه وایت نایتز ماراتن سن پترزبورگ کافیه  شرط حداقل سن ۱۸سال رو داشته باشین در وب‌سایت مسابقه ثبت نام کنین.

ماراتن بین‌المللی سیبری

ماراتن بین‌المللی سیبری (Siberian International Marathon /SIM) یه رویداد مهم ورزشی و فرهنگی در روسیه اس بیشتر از 30 سال که قدمت داره. این مسابقه رو سال 1990 دیمیتری خودکو و سرگئی گوریلوف راه‌اندازی کردن و هرسال در قالب جشن‌ روزهای شهر (City Days) و هفته سِنت ایلیا مصادف با اولین شنبه ماه آگوست در شهر اومسک (Omsk) سیبری برگزار می‌شه.

تاریخ برگزاری جدیدترین دوره ماراتن بین‌المللی سیبری، ۳ آگوست ۲۰۲۴ یعنی ۱۳ مرداد ۱۴۰۳ تعیین شده. این مسابقه شامل سه رویداد مجزاست:

  • رقابت در مسافت ۱۰ کیلومتر؛
  • رقابت در مسافت نیمه‌ماراتن (۲۱.۱ کیلومتر)؛
  • رقابت در مسافت ‌ماراتن (۴۲.۲ کیلومتر)؛

رویدادهای جانبی ماراتن بین‌المللی سیبری شامل ماراتن با ویلچر و ماراتن امدادی می‌شه. این مسابقه نشان و تاییدیه برنز رو از اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی جهان دریافت کرده و نتایجش برای ارائه در همه رقابت‌های بین‌المللی معتبره.

محل برگزاری مسابقه ماراتن بین‌المللی سیبری

محل برگزاری مسابقه ماراتن بین‌المللی سیبری

ماراتن شهر کازان

ماراتن شهر کازان

ماراتن کازان (Kazan Marathon) یه مسابقه دوی پرطرفداره که هرسال در شهر تاریخی کازان، مرکز جمهوری تاتارستان روسیه برگزار می‌شه و ظرفیت ۲۰ هزار شرکت‌کننده رو داره.

آخرین دوره ماراتن کازان ۱۱ و ۱۲ می ۲۰۲۴ (۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳) برگزار شد و شامل این رویدادهای اصلی بود:

  • رقابت در مسافت ۱۰ کیلومتر؛
  • رقابت در مسافت نیمه‌ماراتن (۲۱.۱ کیلومتر) (حداکثر ۱۵ هزار دونده)؛
  • رقابت در مسافت ‌ماراتن (۴۲.۲ کیلومتر) (حداکثر ۰۵ هزار دونده)؛

البته یه دوی 3 کیلومتر تفریحی هم در حاشیه ماراتن کازان برگزار می‌شه.

مسیر مسطح ماراتن کازان از کنار رود ولگا، مرکز تاریخی و جاذبه‌های مهم شهر  از جمله بنای باشکوه کرملین، مسجد زیبای کول‌شریف، برج سیومبایک (Syuyumbike) و دریاچه کابان عبور می‌کنه.

 

مسیر مسابقه ماراتن کازان

مسیر مسابقه ماراتن کازان

نیمه‌ماراتن مسکو

نیمه‌ماراتن مسکو

نیمه ماراتن مسکو (Moscow Half Marathon) بزرگ‌ترین مسابقه نیمه ماراتن در کشور روسیه اس. جدیدترین دوره نیمه ماراتن مسکو روزهای ۲۸ و  ۲۹ آوریل آوریل ۲۰۲۴ (۹ و ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳) در قالب رقابت در مسافت ۲۱.۱ کیلومتری و ۵ کیلومتری برگزار شد. رویداد جانبی این مسابقه هم دوی کودکانه.

شرکت در مسابقه نیمه ماراتن مسکو به شرط سنی حداقل ۱۸سال و ارائه سابقه شرکت در رقابت‌های معتبر در دو سال اخیر نیاز داره؛ برای ثبت نام در این رقابت لازمه که یه نیمه ماراتن معتبر رو نهایتاً در زمان 1:23:00 دوئیده باشین یا در دوی ۱۰ کیلومتر سریع‌تر از ۳۷ دقیقه به پایان مسیر رسیده باشین.

مسیر نیمه ماراتن مسکو در منطقه اداری مرکزی شهر شروع می‌شه وو از کنار جاذبه‌های نمادین و مشهوری مثل میدان سرخ، مقبره لنین، کلیسای جامع مسیح منجی، تئاتر بولشوی، پل کریمسکی، کلیسای جامع باسیل و کرملین می‌گذره.

مسیر نیمه‌ماراتن مسکو

مسیر نیمه‌ماراتن مسکو

مسابقه ماراتن روی یخ دریاچه بایکال

مسابقه ماراتن روی یخ دریاچه بایکال

مسابقه ماراتن روی یخ دریاچه بایکال (Baikal Ice Marathon) آخرین بار فوریه سال ۲۰۲۴ روی یخ‌‌های عمیق‌ترین دریاچه جهان برگزار شد. سطح یخ‌زده دریاچه بایکال در زمستان با تپه‌های کوچک قلوه‌سنگ‌های یخی پوشیده می‌‌شه که ویژگی سخت و ناهمواری به اون می‌ده. شکاف‌های زیر یخ صیقلی سطحی و وزش بادهای شدید این مسابقه رو به یکی از 50 مسابقه دوی استقامتی دشوار جهان تبدیل کرده. ماراتن روی یخ دریاچه بایکال سیبری در دو مسافت ۲۱.۱ و ۴۲.۲ کیلومتر برگزار می‌شه.

سایر ماراتن‌های روسیه

ماراتن‌های روسیه

همون‌طور که در مقدمه گفتیم، روسیه در طول سال میزبان چالش‌های دویدن دیگه‌ای مثل ماراتن‌های بین‌المللی ولادیووستوک و یارش تامک هم می‌شه.

ماراتن‌ بین‌المللی ولادی‌ووستوک (International Vladivostok Marathon) ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۴ (۷ مهر ۱۴۰۳) با حضور ۵ هزار دونده برگزار می‌شه و شامل رقابت در مسافت‌های ۵، ۱۰، ۲۱ و ۴۲ کیلومتره و بین دونده‌های قاره آسیا و اقیانوسیه محبوبیت زیادی داره.

زمان برگزاری سومین دوره ماراتن‌ بین‌المللی یارش تامک ۸ سپتامبر ۲۰۲۴ (۱۸ شهریور ۱۴۰۳) تعیین شده و مثل ماراتن‌ ولادی‌ووستوک، دونده‌های اون امکان انتخاب بین چهار مسافت ۵، ۱۰، ۲۱ و ۴۲ کیلومتر رو دارن. شهر یارش تامک که به دلیل فرهنگ غنی و جاذبه‌های زیاد به «قلب سیبری» و «آتن سیبری» معروفه، مقصد جذابی برای دویدن یه ماراتن تابستونی به حساب می‌آد.

مونوپی هم‌مسیر شما تا دویدن در اولین ماراتن

یه مطلب دیگه از مجله مونوپی با داستان ماراتن‌های کشور روسیه به پایان رسید. شاید ماراتن‌های روسیه به اندازه شش ماراتن بزرگ جهان اهمیت و شرکت‌کننده نداشته باشن، اما به اندازه کافی اعتبار و شهرت دارن و رویدادهای جذابی برای شرکت در مسیر یه دونده حرفه‌ای و حتی نیمه‌حرفه‌ای هستن.

اگه دوست دارین روزی در یه مسابقه بین‌المللی مثل این ماراتن‌ها شرکت کنین، همین امروز به مدرسه مونوپی بیاین تا هرچه زودتر راه شما برای تبدیل شدن به یه دونده واقعی آغاز بشه. ضمناً برنامه‌های سفر و گردشگری مونوپی برای اونایی طراحی شده که عازم مسابقات ورزشی می‌شن و می‌خوان تیمی از عاشقان و متخصصان سفر و ورزش همسفر بشن.

 

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

دیدگاهتان را بنویسید