پیاده روی و دویدن, ورزش

مسابقه ماراتن تفلیس، چالش دویدن برای سلامتی و نیکوکاری

مسابقه ماراتن تفلیس

ماراتن تفلیس یه مسابقه دوی جاده‌ای سالانه اس که تا امروز دونده‌های آماتور و حرفه‌ای سرتاسر دنیا رو برای ۱۱ دوره رقابت دویدن در پایتخت زیبای گرجستان کنار هم جمع کرده و دوازدهمین دوره‌اش پاییز ۲۰۲۴ برگزار می‌شه. مسابقه ماراتن تفلیس شامل رقابت شرکت‌کننده‌ها در دو مسافت‌‌ ۲۱.۱ کیلومتر و ۱۰ کیلومتر و یه مسابقه برای کودکان در دو رده سنی می‌شه و در واقع یه نیمه‌ماراتنه. در حال حاضر شرکت صنعتی هایدلبرگ‌سِمنت، حمایت مالی از این رقابت رو در چهارچوب مسؤلیت‌های اجتماعیش به عهده گرفته. به همین دلیل این رویداد جذاب رو با اسم رسمی مسابقه ماراتن تفلیس هایدلبرگ‌سِمِنت  (HeidelbergCement Tbilisi Marathon) می‌شناسیم.

برگزار‌کننده‌های مسابقه ماراتن تفلیس دغدغه‌شون رو تحقق شعار «دویدن برای همه»، ترویج سبک زندگی سالم و البته جمع‌آوری کمک‌های خیریه می‌دونن. بخش خیریه در این رویداد خیلی پررنگه و کل درآمد مسابقه هرسال به اهدافی مثل حمایت از خانواده‌ها و کودکان آسیب‌پذیر، تأمین مسکن و کمک‌هزینه تحصیلی برای دانش‌آموزان مستعد و کمک به توانمندسازی مبتلایان اوتیسم اختصاص داده می‌شه.

این بار با مجله مونوپی همراه باشین تا برای سفر و ورزش به تفلیس بریم، شهر زیبایی که به «پاریسِ شرق» شهرت داره و هرسال میزبان دونده‌های مشتاق از گرجستان و کشورهای مختلف دنیا می‌شه. در این مطلب بعد از آشنایی با تاریخچه این رویداد جذاب، قوانین شرکت، جوایز و شرایط مسابقه ماراتن رو می‌شناسین و یاد می‌گیرین که اگه بخواین مدال فینیشری ماراتن تفلیس رو به گردن بندازین باید از کجا شروع کنین و چطور پیش برین.

فهرست مطالب

تاریخچه ماراتن تفلیس

مسابقه ماراتن تفلیس اولین بار روز 27 اکتبر 2012 به عنوان یه رویداد خیریه در منطقه دریای تفلیس (Tbilisi Sea Territory) با حضور ۵۵۰ شرکت‌کننده برگزار شد. راه‌اندازی این رویداد ورزشی، ابتکار شرکت سیمان هایدلبرگ و بنیاد خیریه لاونانا (Lavnana) بود که مبالغ جمع‌آوری‌شده از ثبت نام شرکت‌کننده‌ها و کمک‌های نیکوکاران رو به حمایت از پروژه‌های خیریه مختلف اختصاص می‌دادن. البته وزارت ورزش و جوانان گرجستان و سفارت آلمان در گرجستان هم از اولین حامیان مسابقه ماراتن تفلیس به حساب می‌آن.

دومین دوره این نیمه‌ماراتن بین‌المللی در سال ۲۰۱۳ میزبان 1500 شرکت‌کننده از 25 کشور دنیا بود. برگزارکننده‌های مسابقه ماراتن تفلیس، شعار رسمی این رویداد رو «دویدن برای سلامتی، دویدن برای نیکوکاری» انتخاب کردن.

اکتبر ۲۰۱۴ حدود ۲۰۰۰ نفر در سومین دوره ماراتن تفلیس شرکت کردن. اون سال برای اولین بار در تاریخ ورزش گرجستان، ده دونده با معلولیت فیزیکی در یه مسابقه ماراتن شرکت کردن و اولین باری بود که برگزارکننده‌های ماراتن تفلیس مسئولیت سازمان‌دهی بعضی بخش‌های رویداد رو به داوطلبان دارای معلولیت سپردن.

چهارمین دوره مسابقه ماراتن تفلیس روز 25 اکتبر 2015 برگزار شد و به دلیل افزایش محبوبیت و تعداد شرکت‌کننده‌های این رویداد، مسیر ماراتن از منطقه دریای تفلیس به خیابان‌های اصلی مرکز شهر تغییر پیدا کرد. از اون زمان ماراتن تفلیس هم به یکی از جاذبه‌های پایتخت دیدنی گرجستان تبدیل شد و نقش اجتماعی و گردشگری شهر رو تقویت کرد. بیش از ۲۰۰۰ شرکت‌کننده‌ مسابقه ماراتن تفلیس 2015 با دویدن و کمک‌های خیریه‌شون، یه مرکز توان‌بخشی کودکان رو بازسازی و نوسازی کردن.

مسابقه ماراتن تفلیس

برگزاری پنجمین دوره مسابقه ماراتن تفلیس به روز 23 اکتبر 2016 برمی‌گرده. تا اون موقع این رویداد ورزشی محبوبیت چشمگیری پیدا کرده بود؛ 2346 نفر ثبت نام کردن و 1185 نفر از خط پایان رد شدن. این شرکت‌کننده‌ها به بیش از 60 کشور تعلق داشتن و در قالب 120 تیم در خیابون‌های مرکزی تفلیس دوئیدن. شرکت هایدلبرگ‌سمنت دو برابر مبلغی رو که از ثبت نام دونده‌ها جمع‌آوری شده بود به ساخت اولین آسایشگاه مراقبت کودکان در گرجستان اختصاص داد.

مسابقه ماراتن تفلیس

دونده‌های مسابقه ماراتن تفلیس ۲۰۱۶ بعد از نقطه شروع

اینجا می‌تونین نیم‌نگاهی بندازین به آمار و ارقام دوره‌های ششم تا نهم مسابقه ماراتن تفلیس:

 • دوره ششم در سال ۲۰۱۷، 2258 دونده از 51 کشور و 1195 فینیشر داشت. دونده‌ها با ثبت نام در این رقابت، به تأمین ویلچر و خرید تجهیزات جدید برای اعضای اتحادیه توان‌یابان جسمی کاسپی کمک کردن.
 • دوره هفتم مسابقه ماراتن تفلیس، ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸ با 2758 دونده از 54 کشور برگزار شد، 1419 فینیشر داشت و درآمد اون به سازمان چندمنظوره گام اول برای کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه اختصاص پیدا کرد.
 • 2710 دونده از 55 کشور که شامل 500 کودک می‌شدن در هشتمین مسابقه ماراتن تفلیس که سپتامبر سال ۲۰۱۹ برگزار شد، شرکت کردن.
 • سال ۲۰۲۰ مسابقه ماراتن تفلیس به دلیل شیوع همه‌گیری کووید-۱۹ لغو شد و یه چالش دویدن آنلاین جای اون رو گرفت. شرکت‌کننده‌های این چالش، در مجموع ۵۰۰ هزار کیلومتر دوئیدن و با پرداخت هزینه ثبت‌نام به مراقبت از کودکان دارای معلولیت و توانمندسازی اون‌ها کمک کردن. سال ۲۰۲۱ هیچ رویدادی با عنوان ماراتن تفلیس برگزار نشد.

۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲، شرکت‌کننده‌های ماراتن تفلیس بعد از دو سال در خیابون‌های مرکزی شهر دوئیدن و درآمد مسابقه به مرکز ملی اوتیسم اختصاص پیدا کرد. یازدهمین دوره این چالش ورزشی محبوب هم ۱ اکتبر ۲۰۲۳ برگزار شد. امروز تعداد متقاضیان سالانه شرکت در مسابقه ماراتن تفلیس به حدود ۲۸۰۰ نفر رسیده. در طول این تاریخچه 12 ساله، مسابقه ماراتن تفلیس به یه رویداد ورزشی بین‌المللی و در عین حال یه پروژه اجتماعی و خیریه بسیار موفق تبدیل شده.

اگه دویدن در یه رویداد ورزشی بین‌المللی مثل مسابقه ماراتن تفلیس بین خواسته‌ها و افکار شما جایی داره، آموزش دویدن با مربی‌های مدرسه مونوپی بهترین نقطه شروعتونه. مربی‌های ما که سابقه قهرمانی در ماراتن‌ها و مسابقات بین‌المللی مختلف رو دارن، روش دویدن صحیح رو به شما یاد می‌دن و به‌تدریج برای شرکت در رویدادهای ورزشی و انواع چالش دویدن جدی آماده‌تون می‌کنن.

برنامه، قوانین شرکت و شرایط مسابقه ماراتن تفلیس

مسابقه ماراتن تفلیس

قوانین و شرایط مسابقه ماراتن تفلیس بر اساس معیارهای اتحادیه ماراتن‌های بین‌المللی و مسابقات دوی طولانی‌مسافت (AIMS) تعیین شده و به همین دلیل یه رویداد معتبر در سطح جهانی برای ثبت نتایج دونده‌ها به حساب می‌آد.

مسابقه ماراتن تفلیس شامل دو تا رقابت اصلی و یه چالش آزاد برای کودکانه:

 • رقابت در مسافت نیمه‌ماراتن، یعنی 0975 کیلومتر که به پایان رسوندنش مستلزم دو بار دور زدن مسیر تعیین‌شده اس؛
 • رقابت در مسافت ۱۰ کیلومتر که شامل یک بار پیمودن مسیر دایره‌ای شکل مسابقه، یعنی نصف مسافت نیمه‌ماراتنه.
 • مسابقه دوی کودکان (دوی 500 متر برای 6 تا 10 ساله‌ها و دوی ۱۲۰۰ متر برای گروه‌های سنی 11 تا 15 سال)؛ این رقابت بدون زمان‌گیری انجام می‌شه، اما همه شرکت‌کننده‌ها مدال می‌گیرن.
مسابقه ماراتن تفلیس

برای شرکت در ماراتن تفلیس لازمه که دونده‌ها حداقل ۱۶ساله باشن و بتونن مسیر ۲۱.۱ کیلومتری رو نهایتاً در ۲ ساعت و نیم بدوئن. زمان‌های رسمی معیار یا همون«زمان خالص» بین عبور از خط شروع و پایان در این رقابت از طریق یه سیستم فرستنده (RFID) مورد تایید سنجیده می‌شه که به شماره مسابقه شما متصل می‌شه. این زمان‌سنج رو شرکت آلمانی میکا تایمنیگ (Mika Timing) تولید کرده و در مسابقه‌های دوی مهم آلمان از جمله ماراتن اشتوتگارت، ماراتن فرانکفورت، ماراتن هامبورگ و ماراتن برلین از اون‌ها استفاده می‌شه.

شرکت‌کننده‌های مسابقه ماراتن تفلیس بر اساس سوابقشون در مسابقات معتبر قبلی در چهار گروه (بلوک قرمز، آبی، زرد و سبز) تقسیم‌بندی می‌شن و جایگاهشون در نقطه شروع تعیین می‌شه. اول دونده‌های توان‌یاب با دوچرخه دستی استارت می‌زنن و ۵ دقیقه بعد همه دونده‌های نیمه‌ماراتن و مسافت ۱۰ کیلومتر به ترتیب از بلوک‌های قرمز تا سبز حرکت رو شروع می‌کنن. دوی کودکان هم ۱۰ دقیقا بعد از این شروع می‌شه.

مسیر مسابقه ماراتن تفلیس

مسیر مسابقه ماراتن تفلیس از خیابون شوتا روستاولی، روبروی ورزشگاه کلاسیک در مرکز تفلیس شروع می‌شه و بعد از عبور از نقاط مشخص‌شده، در همون‌جا به پایان می‌رسه. بیشتر این مسیر آسفالت و مسطحه و به جز یه گذرگاه سنگفرش ۸۰۰متری، چالش خاصی از نظر جنس جاده یا ارتفاع از سطح دریا نداره. دونده‌های مسافت 10 کیلومتر، یک بار و دونده‌های نیمه ماراتن دو بار از این گذرگاه سنگفرش عبور می‌کنن.

مسیر مسابقه ماراتن تفلیس

نقشه مسیر مسابقه ماراتن تفلیس

مرتفع‌ترین نقطه مسیر در کیلومتر ۱.۱۱، یعنی انتهای شمالی خیابون روستاولی واقع شده و 449 متر از سطح دریا ارتفاع داره. دونده‌ها در کیلومتر ۶.۱۶ مقابل کاخ دادگستری به کم‌ارتفاع‌ترین نقطه مسیر می‌رسن که 394 متر بالاتر از سطح دریاس. مسیر از صبح تا پایان بازه مجاز به روی ماشین‌ها بسته می‌شه و بعد از اون ترافیک خواهد داشت. در روز مسابقه که معمولاً اواخر اکتبره، حداکثر و حداقل دما به 22  و 10 درجه سانتی‌گراد می‌رسه.

اگه می‌خواین نقشه با جزئیات مسافت نیمه‌ماراتن و ۱۰ کیلومتر تفلیس آشنا بشین، به این لینک‌ها سر بزنین:

نقشه و ایستگاههای مسیر ۱۰ کیلومتری ماراتن تفلیس

نقشه و ایستگاههای دور دوم مسیر ۲۱.۱ کیلومتری ماراتن تفلیس (دور اول مشترک با مسافت ۱۰ کیلومتر)

 

امکانات و جوایز برای شرکت‌کنند‌ه‌های ماراتن تفلیس

جوایز برای شرکت‌کنند‌ه‌های ماراتن تفلیس

جوایز نقدی مسابقه ماراتن تفلیس به نفر اول تا سوم در دو گروه زنان و مردان مسافت ۲۱.۱ کیلومتر می‌رسه و مبالغش به این ترتیبه:

 • نفر اول ۲۵۰۰ لاری گرجستان؛
 • نفر دوم ۲۰۰۰ لاری گرجستان؛
 • نفر سوم ۱۵۰۰ لاری گرجستان.

البته اسپانسرهای مسابقه ماراتن تفلیس به نفرات اول تا سوم مسافت ۱۰ کیلومتر و برترین دونده‌های بالاتر از ۴۰ سال در هر دو ماده هم جوایزی می‌دن. همه دونده‌هایی که در بازه زمانی مجاز از خط پایان رد بشن مدال فینیشری ویژه و گواهی آنلاین شرکت در مسابقه رو می‌گیرن.

تدارکات و امکانات مسابقه ماراتن تفلیس

مسابقه ماراتن تفلیس
 • دونده‌های ماراتن تفلیس می‌تونن وسایل شخصی‌شون رو در بگ‌های شماره‌دار به غرفه‌ای که در نقطه شروع، یعنی ورزشگاه کلاسیک برپا شده تحویل بدن و بعد از مسابقه اون‌ها رو با ارائه شماره بیب، پس بگیرن.
 • بیب نامبر (BIB Number) و تگ زمان‌سنج که به پشت برچسب شماره متصل می‌شه قبل از مسابقه به شرکت‌کننده‌ها تحویل داده می‌شه.

در این فهرست امکانات مختلفی رو می‌بینین که در طول مسیر ماراتن تفلیس برای دونده‌ها پیش‌بینی شده:

 • راهنمای مسیر، نشانگرهای دیجیتال زمان و مسافت؛
 • وسایل حمل ونقل اختصاصی دونده‌ها در روز مسابقه؛
 • خدمات عکاسی و فیلم‌برداری؛
 • ایستگاه‌های نوشیدنی، آب و میوه در کیلومتر‌های 4 10.3، 15.4 و بعد از خط پایان؛
 • چادرهای خدمات پزشکی (نقطه شروع، هر ۱.۵ کیلومتر و نقطه پایان)؛
 • سرویس‌ بهداشتی.

بعد از پایان مسابقه ماراتن تفلیس، دونده‌ها و تماشاگرها در مراسم جشن و سرگرمی که برای صرف غذا و اهدای جوایز برگزار می‌شه، شرکت می‌کنن

از آموزش دویدن با مونوپی تا ماراتن تفلیس

یه مطلب دیگه از مجله مونوپی با داستان ماراتن تفلیس تموم شد، چالش ورزشی پرطرفداری که اکتبر هرسال دونده‌هایی از ۶۰ کشور دنیا رو به پایتخت گرجستان می‌کشونه. شرکت‌کننده‌های این رویداد برای سلامتی می‌دوئن و هم‌زمان پول ثبت نامشون به حمایت از پروژه‌های خیریه مختلف اختصاص پیدا می‌کنه. اما هنوز دیر نشده و فرصت هست که آموزش دویدن رو زیر نظر مربی‌های مدرسه مونوپی شروع کنین و خودتون رو در ماراتن تفلیس محک بزنین.

اگه تصمیمتون برای شرکت در ماراتن تفلیس جدیه، بخش سفر و گردشگری مونوپی رو از دست ندین. وقتی تاریخ برگزاری دوره دوازدهم این رقابت جذاب مشخص بشه، مونوپی تور تفلیس رو برای شما برنامه‌ریزی می‌کنه تا سفرتون رو با خیال راحت به مجموعه‌ای بسپرین که تخصصش آموزش دویدن با چاشنی سفر و چالش ورزشیه.

 

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

دیدگاهتان را بنویسید