پیاده روی و دویدن, ورزش

مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس استانبول؛ دویدن در جزیره بیست ‌هزار ساله

مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس استانبول

نیمه‌ماراتن جزایر پرنس یه مسابقه دو در مسیرهای جاده‌ایه که اکتبر هرسال در دل مجمع الجرایز زیبای پرنس در جنوب شرقی استانبول برگزار می‌شه. دونده‌ها می‌تونن در یکی از سه رقابت ۲۱.۱ کیلومتری، ۱۰ کیلومتری یا ۵ کیلومتری این رویداد شرکت کنن و در خیابون‌های خوش‌نمای بیوک آدا، بزرگ‌ترین جزیره این مجموعه که جزئی از شهر معروف آدالار به حساب می‌آد، بدوئن. بیوک آدا با جاذبه‌های دیدنی مثل کلیسای قرن ششمی ایا یورگی (Hagia Yorgi Church)، بناهای تاریخی متعدد و مناظر چشم‌نواز از کاج‌های پارک ملی دیل برنو (Dil Burnu National Park) و دریای مرمره، بهترین محل برای برگزاری یه نیمه‌ماراتن پرشور در هوای دلپذیر پاییزیه.

این مسابقه با نام رسمی نیمه‌ماراتن بین‌المللی جزایر پرنس دِکاتلون (Decathlon International Prince’s Island Half Marathon) شناخته می‌شه، چون حامی اصلی اون شرکت فرانسوی دکاتلون، از بزرگ‌ترین شرکت‌های خرده‌فروشی لباس‌ و تجهیزات ورزشی در دنیاس. نقطه شروع نیمه‌ماراتن جزایر پرنس در میدان سینار، مقابل انجمن فرهنگی جزایر قرار داره و دونده‌ها باید بعد از دور زدن مسیر، به همین نقطه برگردن. ششمین دوره نیمه‌ماراتن بین‌المللی جزایر پرنس روز ۲۰ اکتبر ۲۰۲۴، یعنی ۲۹ مهر ۱۴۰۳ برگزار می‌شه و ظرفیت شرکت ۵ هزار نفر رو داره.

این مطلب مجله مونوپی به معرفی نیمه‌ماراتن بین‌المللی جزایر پرنس و آشنایی با تاریخچه، قوانین و شرایط شرکت در اون اختصاص داره.

فهرست مطالب

تاریخچه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس

مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس

مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس اولین بار سال ۲۰۱۹ به عنوان رویدادی برای ترویج دویدن در ترکیه و حمایت از دونده‌ها برگزار شد. دوره‌های بعدی این رویداد از ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ هربار به طور میانگین میزبان ۱۴۰۰ دونده بود، اما محبوبیت و اعتبار بین‌المللی این چالش ورزشی افزایش پیدا کرد و پنجمین دوره مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس که اکتبر ۲۰۲۳  با 1288 شرکت‌کننده از 16 کشور مختلف برگزار شد، یه موفقیت چشمگیر برای سازمان‌دهنده‌های این رویداد به حساب می‌اومد.

مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس

دونده‌های مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس سال ۲۰۲۳

اگه دونده‌این یا دوست دارین در یه رقابت مثل نیمه‌ماراتن جزایر پرنس بدوئین، هنوز فرصت هست که با شرکت در کلاس‌های دویدن مدرسه مونوپی، بدنتون رو آماده شرایط یه مسابقه دوی بین‌المللی کنین.

برنامه، قوانین شرکت و شرایط مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس

مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس بر اساس معیارهای اتحادیه ماراتن‌های بین‌المللی و مسابقات دوی طولانی‌مسافت (AIMS) یه مسابقه از درجه B به حساب می‌آد و نتیجه اون برای ارائه در رقابت‌های دوی بین‌المللی معتبره. متقاضیان شرکت در نیمه‌ماراتن جزایر پرنس باید حداقل ۱۶ساله باشن و از نظر جسمی توانایی دویدن مسیر انتخابیشون رو در بازه اعلام‌شده داشته باشن.

برنامه مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس شامل رقابت در این سه مسافت می‌شه:

 • مسافت نیمه‌ماراتن، یعنی 21.0975 کیلومتر در بازه زمانی مجاز 180 دقیقه (هزینه ثبت نام فعلی ۷۵ یورو). شرکت‌کننده‌های این ماده، قبل از همه (ساعت ۱۱ صبح) استارت حرکت رو می‌زنن؛
 • مسافت ۱۰ کیلومتری که حداکثر زمان مجاز برای دویدنش، 120 دقیقه اس (هزینه ثبت نام فعلی ۷۰ یورو). این رقابت، ۱۵ دقیقه بعد از نیمه‌ماراتن شروع می‌شه؛
 • مسافت ۵ کیلومتری با حداکثر بازه زمانی 75 دقیقه (هزینه ثبت نام فعلی ۵۰ یورو). دونده‌های این مسافت، ۱۵ دقیقه بعد از شرکت‌کننده‌های دوی ۱۰ کیلومتر، استارت می‌زنن.

مسیر مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس

مسیر مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس

گفتیم که مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس در سه مسافت  5 کیلومتر، ۱۰ کیلومتر و  ۲۱ کیلومتر برگزار می‌شه:

 • رقابت 5 کیلومتری (Half Island Run) در مسیر آسفالته با تعدادی سراشیبی و سربالایی انجام می‌شه. سایت مسابقه به دونده‌ها توصیه می‌کنه برای این مسیر از کفش‌های ورزشی مخصوص دوی جاده‌ای استفاده کنن و سراغ کفش‌های تریل نرن. نقشه این مسافت رو در تصویر زیر می‌بینین:
مسیر مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس
 • رقابت ۱۰ کیلومتری (Island Run) هم مسیر آسفالته با پستی و بلندی داره، اما برای دونده‌های سرعتی بسیار مناسبه.
مسیر مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس
 • رقابت ۲۱ کیلومتری (2X Island Run Half Marathon) در مسیری برگزار می‌شه که دو بار کل جزیره رو دور می‌زنه و نقشه‌ش رو توی این تصویر می‌بینین:
 •  
مسیر مسابقه نیمه‌ماراتن جزایر پرنس

امکانات و جوایز برای شرکت‌کنند‌ه‌های نیمه‌ماراتن جزایر پرنس

امکانات و جوایز برای شرکت‌کنند‌ه‌های نیمه‌ماراتن جزایر پرنس
 • شرکت‌کننده‌‌های نیمه‌ماراتن جزایر پرنس باید در روز مسابقه برای تحویل گرفتن کیت مسابقه (Race Kit) به محل اکسپو یا نمایشگاه رویداد در اسکله بیوک آدا در میدان آتاتورک برن. کیت شامل این موارده:

  • بیب نامبر (BIB Number) و چیپ زمان‌سنج؛
  • مدال فینیشری و گواهی الکترونیکی شرکت در مسابقه؛
  • تی‌شرت مسابقه؛
  • کیف هدیه از طرف اسپانسرهای رویداد؛

  شرکت‌کننده‌ها می‌تونن ضمن تحویل گرفتن کیت مسابقه، از غرفه‌های مختلفی که محصولات برندهای حامی رویداد رو عرضه می‌کنه، بازدید و خرید کنن. برنامه‌هایی مثل تمرین‌های گرم کردن بدن قبل از مسابقه و سرد کردن بعد از اون، پذیرایی از فینیشرها و همین‌طور مراسم اهدای جوایز نیمه‌ماراتن جزایر پرنس برای شرکت‌کننده‌های هر سه ماده در همین محل انجام می‌شه. این جوایز رو اسپانسرهای مسابقه، از جمله شرکت دکاتلون به برنده‌ها اهدا می‌کنن.

  برگزار‌کننده‌های این رویداد، امکانات مختلفی برای شرکت‌کننده‌ها فراهم می‌کنن:

  • وسایل حمل ونقل رایگان برای دونده‌ها (البته دسترسی به بیوک آدا فقط از راه آبی امکان‌پذیره و برگزارکننده‌های مسابقه، شرکت‌کننده‌ها رو با قایق و کشتی به جزیره می‌رسونن).
  • غرفه‌های امانت‌گیری وسایل شخصی؛
  • راهنمای مسیر، نشانگرهای دیجیتال زمان و مسافت؛
  • خدمات عکاسی و فیلم‌برداری؛
  • ایستگاه‌های نوشیدنی و تغذیه؛
  • چادرهای خدمات پزشکی (نقطه شروع، طول مسیر و نقطه پایان)؛
  • سرویس‌ بهداشتی؛
  • رختکن.

فال و تماشای دویدن نیمه‌ماراتن جزایر پرنس: سفر و ورزش با مونوپی

در این مطلب مجله مونوپی، نیمه‌ماراتن جزایر پرنس رو به طور کامل به شما معرفی کردیم. گفتیم که جزایر پرنس از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در نزدیکی استانبول و حتی کل ترکیه اس. مجمع‌الجزایری با قدمت بیست ‌هزار سال که پُره از بناهای تاریخی، از صومعه و کلیسا و مسجد تا عمارت‌های رومی و عثمانی باشکوه در کنار مناظر چشم‌نوازی از دریا و بندر و جنگل. اگه می‌خواین یه تجربه بی‌نظیر سفر و ورزش رو با دویدن در نیمه‌ماراتن جزایر پرنس بین خاطراتتون ثبت کنین، صفر تا صد کار رو به مونوپی بسپرین.

وقتی زیر نظر مربی‌های مدرسه مونوپی آماده شرکت در این چالش جذاب شدین، می‌تونین با برنامه‌های تور آینده ما در بخش سفر و گردشگری مونوپی، همسفر دونده‌های سفردوستی مثل خودتون بشین و چالش دویدن رو در یکی از زیباترین جزیره‌های ترکیه تجربه کنین، هم فال و هم تماشا.

 

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

منابع مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید