پیاده روی و دویدن, ورزش

ماراتن دبی، چالش دویدن در عروس جهان‌شهر‌های خاورمیانه

مسابقه ماراتن دبی

ماراتن دبی یه مسابقه ماراتن سالانه اس که معمولاً دی‌ماه (ژانویه) در دبی، بزرگترین شهر امارات برگزار می‌شه. این مسابقه با مسیر جاده‌ای مسطح از محبوب‌ترین ماراتن‌های سریع دنیا به حساب می‌آد. هر سال دونده‌های زیادی از سرتاسر جهان در این رقابت شرکت می‌کنن؛ دونده‌های حرفه‌ای برای ثبت رکورد و کسب جوایز و دونده‌های تفریحی برای ثبت بهترین زمان‌های شخصی، محک زدن آمادگی بدنی یا تجربه دویدن در شهر مدرنی که به عروس خاورمیانه معروفه.

این رویداد علاوه بر مسابقه ماراتن در مسافت استاندارد ۴۲.۲ کیلومتری، شامل یه مسابقه 10 کیلومتری و یه برنامه دوی تفریحی ۴ کیلومتری هم می‌شه. ضمناً دهکده ماراتن دوبی در طول برگزاری مسابقه، میزبان چندین رویداد اقماری مرتبط و یه مسابقه برای خانواده‌ها هم هست. ماراتن دبی یکی از مهم‌ترین رویدادهای این جهان‌شهر بزرگه که در کنار حضور تعداد زیادی دونده و تماشاگر از کل دنیا، فرصت خوبیه برای تجربه یه چالش دویدن در سطح جهانی و آشنایی با فرهنگ و جاذبه‌های دبی.

در این مطلب مجله مونوپی شما رو با زیر و بم مسابقه ماراتن دبی، از تاریخچه تا قوانین، جوایز برنامه‌ها و مسیر رقابت آشنا می‌کنیم.

فهرست مطالب

تاریخچه ماراتن دبی

مسابقه ماراتن دبی اولین بار در سال 1998 با شرکت حدود 150 دونده برگزار شد که نتیجه‌ش رسیدن 48 نفر به نقطه پایان در زمان تعیین‌شده بود. دوندگان مسیر رو از بیرون باشگاه الوصل شروع کردند و در داخل به پایان رسوندن.

در سال ۲۰۰۱ نقاط شروع و پایان مسیر مسابقه ماراتن دبی به مرکز تجارت جهانی دبی منتقل شد. این مسیر از طریق تونل الشیندَغا (Shindagha) اول از زیر خور دبی (Dubai Creek) می‌گذشت و در یه نقطه‌ دیگه از روی خور و پل القَرهود (Al Garhoud) عبور می‌کرد.

جالبه بدونید که مسابقه ماراتن دبی از سال 2008 با تعیین یک میلیون دلار جایزه برای دونده ثبت‌کننده رکورد جهانی و ۲۵۰هزار  دلار برای مقام اول مردان و زنان، بیشترین جوایز نقدی رو در تاریخ مسابقات دوی مسافت طولانی اهدا می‌کنه. البته چهار سال طول کشید تا یه دونده‌ به جایزه میلیون دلاری برسه؛ سال ۲۰۱۲ آیله آبشروی اتیوپیایی (Ayele Abshero) که در اولین مسابقه ماراتنش شرکت کرده بود، مسیر ۴۲.۲ کیلومتری ماراتن دبی رو در ۲ ساعت و ۴ دقیقه و ۲۳ ثانیه دوید و چهارمین دونده سریع تاریخ ماراتن در جهان شد. ثبت رکوردهای سریع در دوره‌های بعدی ماراتن دبی در بخش‌های زنان و مردان توسط دونده‌های اتیوپیایی ادامه پیدا کرد.

 از سال 2020 دونده‌های ماراتن دبی باید مسافت استاندارد ۴۲.۲ کیلومتری رو در کمتر از شش ساعت بِدَوَن تا مدال پایان مسابقه رو دریافت کنن.

مسابقه ماراتن دبی در سال 2021 به دلیل شیوع همه‌گیری ویروس کرونا برگزار نشد. برگزاری جام جهانی فوتبال 2022 به میزبانی قطر و تداخل برنامه‌های اسکان دوندگان با تماشاگران جام جهانی هم این ماراتن رو به فوریه 2023 موکول کرد. آخرین دوره این مسابقه ژانویه ۲۰۲۴ در دبی برگزار شد.

مسابقه ماراتن دبی

اگه دوست دارین در آینده خودتون رو در میان شرکت‌کننده‌های این چالش دویدن حرفه‌ای و پرطرفدار جهانی ببینین، کلاس‌های آموزش دویدن مدرسه مونوپی رو از دست ندین؛ این کلاس‌ها بدن دونده‌های آماتور رو متناسب با شرایط دوی استقامت آموزش می‌ده تا بتونین دویدن در مسافت‌های طولانی رو بدون تحمل آسیب تجربه کنین.

برنامه، سطوح و قوانین مسابقه ماراتن دبی

مسابقه ماراتن دبی معمولاً در دی‌ماه (ژانویه) با ظرفیت ۲۵۰۰ تا ۵۰ هزار شرکت‌کننده برگزار می‌شه. این مسابقه از رقابت‌های سطح طلایی اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی (IAAF) به حساب می‌آد و سه مسافت اصلی داره:

 • مسافت استاندارد ماراتن، یعنی ۴۲.۲ کیلومتر که باید در بازه زمانی شش ساعته تموم بشه؛
 • مسافت ۱۰ کیلومتری که بازه زمانی ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه براش تعیین شده؛
 • مسافت ۴ کیلومتری (دوی تفریحی).
مسابقه ماراتن دبی

شرایط شرکت در دوی ماراتن دبی

شرکت‌کننده‌های ماراتن دبی (۴۲.۲ کیلومتر) باید در روز مسابقه حداقل 18 ساله باشن. شرط سنی دونده‌های مسیر ۱۰ کیلومتری هم ۱۵سال تعیین شده، اما شرکت در رقابت تفریحی۴ کیلومتری برای همه آزاده.

مسابقه ماراتن دبی با حضور دونده‌های حرفه‌ای و صاحب رکورد، دونده‌های تفریحی و ورزشکاران ویلچرنشین رشته دو و میدانی برگزار می‌شه.

مسابقه ماراتن دبی

مسیر مسابقه ماراتن دبی

مسیر مسابقه ماراتن دبی رو باید دارای ویژگی‌های جاده‌ای، مسطح، آسفالته و از نوع رفت و برگشتی (Out And Back) در ساحل یه دریای زمردی معرفی کرد. احتمالا می‌دونین که منظور از مسیر آوت اند بک در ماراتن اینه که دونده‌ها حرکت رو از یه نقطه مشخص شروع کنن و بعد از پیمودن مسیر تعیین‌شده، دوباره به همون نقطه برگردن.

مسابقه ماراتن دبی

شروع و پایان دو مسافت ۴۲.۲ و 10 کیلومتری ماراتن دبی در انتهای جاده ام سقیم، روبروی ساحل جمیرا و در سایه برج العرب مشهور تعیین شده که از مهم‌ترین نمادهای دبی به حساب می‌آد. دوی تفریحی 4 کیلومتر هم از مقابل ساحل الصفوح (Al-Sufouh) در ام سقیم شروع می‌شه. دونده‌های هر سه مسابقه باید خودشون رو به خط پایان قبل از آکادمی پلیس دبی برسونن که در انتهای جاده ام سقیم قرار داره.

مسابقه ماراتن دبی

مسیر ماراتن دبی، یعنی مسافت۴۲.۲ کیلومتری بعد از شروع از مدینه جمیرا در جاده ام سقیم، به چپ می‌پیچه و به سمت الصفوح می‌ره؛ از تقاطع کالج دبی و ورودی جزایر نخلی دبی در طرف مقابل جاده می‌گذره. بعد در سمت چپ به ورودی شرکت دبی مدیا سیتی می‌رسه. نقطه چرخش مسیر در کنار هتل ساحلی وستین دبی مینا سیاحی مشخص شده. دونده‌ها از اینجا دور می‌زنن و در امتداد الصفوح می‌دون، به جاده ساحلی جمیرا می‌رسن و از کنار برج العرب و هتل ساحلی جمیرا در سمت چپ عبور می‌کنن.

دونده‌های ماراتن دبی جاده ساحلی جمیرا رو به سمت پل خور دبی می‌دون و قبل از پل در تقاطع جاده المحمل (Al Mehemal) می‌پیچن، به تقاطع مدینه جمیرا برمی‌گردن و دوباره همون لوپ رو طی می‌کنن. بعد از تکمیل دور دوم در جاده ساحلی جمیرا، دونده‌ها به برج العرب می‌رسن، در تقاطع مدینه جمیرا به سمت چپ می‌پیچن، 500 متر در طول جاده ام سقیم می‌دون و به خط پایان مشخص‌شده قبل از آکادمی پلیس دبی می‌رسن.

مسابقه ماراتن دبی

                                                                           دونده مسابقه ماراتن دبی در حال عبور از کنار برج العربدر ساحل جمیرا

شرکت‌کنندگان مسابقه ماراتن دبی چه امکانات و خدماتی دریافت می‌کنند؟

برگزارکننده‌های مسابقه ماراتن دبی برای شرکت‌کننده‌های هر سه مسافت این امکانات و خدمات رو در نظر می‌گیرن:

 • پک یا کیت مسابقه (برچسب شماره و تراشه زمان‌گیری الکترونیکی): زمان‌گیری در مسابقه ماراتن دبی با استفاده از سیستم ثبت زمان الکترونیکی MikaTag انجام می‌شه. این تراشه‌ها به شماره BIB موجود در پک مسابقه شما متصل می‌شن و اگر اون‌ها رو از برچسب شماره لباس مسابقه‌تون جدا کنین، هیچ رکوردی برای شما ثبت نمی‌شه.
 • تی‌شرت‌های ایونت مسابقه؛
 • گواهی الکترونیکی شرکت در رقابت
 • اما مدال فینیشری یا پایان مسابقه به همراه تی‌شرت مخصوص فقط در صورتی به دونده‌ها داده می‌شه که مسیر ماراتن (۴۲.۲ کیلومتر) رو در کمتر از 6 ساعت بِدَون یا رقابت ماده ۱۰ کیلومتر رو نهایتاً در ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه به پایان برسونن.
 • جوایز نقدی؛
 • خدمات عکاسی؛
 • خدمات فیلم‌برداری؛
 • خدمات ماساژ؛
 • ایستگاه‌های آب در مسیر ماراتن ۴۲.۲ کیلومتری، بعد از نقطه ۵ کیلومتر اول با فاصله ۲.۵ کیلومتر در دسترس دوندگان قرار داره، اما ایستگاه‌های ارائه نوشیدنی بعد از نقطه ۱۵ کیلومتر به فاصله ۵ کیلومتر واقع شده.
 • ایستگاه‌ نوشیدنی مسابقه 10 کیلومتری در نقاط ۳ و 8 کیلومتری و پایان پیش‌بینی شده؛
 • ایستگاه‌ نوشیدنی مسابقه تفریحی 4 کیلومتری در نقطه پایان رقابت به دوندگان خدمات می‌ده.
 • تیم پزشکی و آمبولانس‌ تقریباً 200 متر بعد از هر ایستگاه نوشیدنی اصلی مستقر می‌شن (ایستگاه‌های 5، 10، 15، 20، 25، 30، 35، 40 کیلومتر و نقطه پایان در مسیر ماراتن)؛
 • نقاط بگ دراپ برای جمع‌آوری و حمل کیف‌های شماره‌دار دونده‌های ماراتن و مسابقه ۱۰ کیلومتری؛
 • سرویس بهداشتی (هر ۵ کیلومتر).

قبل و بعد از مسابقه ماراتن دبی، اکسپو یا نمایشگاه‌های مختلفی برگزار می‌شه که دونده‌ها می‌تونن با حضور در اون‌ها، تفریح کنن، با جاذبه‌های فرهنگی و معماری دبی آشنا بشن و انواع کالاهای مرتبط با ورزش، سفر، چالش دویدن و گردشگری رو از غرفه‌های مختلف با تخفیف‌های ویژه بخرن. این اکسپو شامل فعالیت‌های خیریه به نفع نیازمندان هم می‌شه.

همسفر و هم‌مدرسه مونوپی در مسیر مسابقه ماراتن دبی

برای اینکه شرکت در یه چالش دویدن جهانی مثل ماراتن دبی رو بین خاطراتتون ثبت کنین، باید آمادگی بدنی‌تون رو بالا ببرین، روش صحیح دویدن رو یاد بگیرین و با تمرین‌های تقویتی و اصلاحی، اشتباهاتتون رو اصلاح کنین. اگه در مدرسه مونوپی ثبت نام کنین، دویدن رو کنار گروهی از مربی‌های حرفه‌ای آموزش می‌بینین که قهرمانی‌ها و مسابقات جهانی مختلفی در کارنامه‌شون دیده می‌شه.

وقتی هم‌مدرسه مونوپی شدین و بدنتون آماده دویدن درست و اصولی شد، می‌تونین در مسابقات مختلفی شرکت کنین که ماراتن دوبی فقط یکی از اون‌هاست. اما مونوپی علاوه بر اینکه در دویدن پابه‌پای شما می‌آد، تورهای ورزشی و تفریحی، از جمله تور ماراتن دبی رو هم برگزار می‌کنه و همه برنامه‌ریزی‌های لازم رو انجام می‌ده تا شما فقط بند کفش‌هاتون رو محکم کنین و استقامت بدنتون رو در یه چالش جدی محک بزنین.

 

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

دیدگاهتان را بنویسید