پیاده روی و دویدن, ورزش

ماراتن برلین؛ رقابت داغ دونده‌ها در سریع‌ترین مسابقه ماراتن جهان

مسابقه ماراتن برلین

ماراتن برلین یه مسابقه دوی ماراتن پرطرفداره که از سال ۱۹۷۴ در آخرین تعطیلات پایان هفته سپتامبر هرسال در پایتخت تاریخی آلمان برگزار می‌شه. در طول مسابقه، هزاران تماشاگر مشتاق در بخش‌های مختلف مسیر این رقابت حاضر می‌شن تا دونده‌ها رو تشویق کنن، رقابتی که از دروازه معروف براندِنبورگ شروع می‌شه، از کنار جاذبه‌های مهمی مثل بنای رایشس‌تاگ، کلیسای جامع برلین و ستون پیروزی پرشکوه عبور می‌کنه و دوباره در براندنبورگ به پایان می‌رسه.

ماراتن برلین رو باید از مشهورترین رویدادها در سری شش ماراتن بزرگ جهان (WMM) دونست که در حال حاضر با نام رسمی ماراتن برلین ب‌ام‌و (BMW Berlin Marathon) شناخته می‌شه، چون حامی اصلی این رویداد ورزشی جذاب، کمپانی اتومبیل‌سازی معروف ب‌ام‌و آلمانه. در طول این رویداد، مسیر ۲/۴۲ کیلومتری میزبان مسابقه دوی جاده‌ای برای مردان و زنان دونده حرفه‌ای، دوی ماراتن عمومی، مسابقه اسکیت درون‌خطی (اینلاین) و مسابقه دوی با ویلچر و دوچرخه دستی می‌شه.

مسطح بودن مسیر ماراتن برلین این مسابقه رو به یه گزینه عالی برای طیف بزرگی از ورزشکارها تبدیل کرده، از تازه‌کارها تا دونده‌هایی که می‌خوان بهترین زمان‌های شخصی‌شون رو به ثبت برسونن و حتی حرفه‌ای‌هایی‌ که فقط به شکستن رکورد جهانی فکر می‌کنن.

در این مطلب مجله مونوپی همه اطلاعات لازم در مورد ماراتن برلین رو پیدا می‌کنین، از داستان شکل‌گیری و تاریخچه برگزاری تا برنامه و قوانین مسابقه، اینکه چه کسانی می‌تونن در این رویداد ورزشی پرطرفدار شرکت کنن و در طول مسیر تاریخی و جذاب ماراتن برلین چه اتفاق‌هایی می‌افته.

فهرست مطالب

تاریخچه ماراتن برلین؛ قصه بیم و امید برای دویدن

تاریخچه ماراتن برلین به سال 1974برمی‌گرده؛ اون سال یه شیرینی‌پز آلمانی به اسم هورست میلد (Horst Milde) که دونده حرفه‌ای و قهرمان باشگاه‌های کشور هم بود، اولین رویداد ماراتن عمومی برلین رو سازمان‌دهی کرد. هورست که سال ۲۰۲۳ شمع  ۸۵سالگیش رو فوت کرد، لقب تاریخی برازنده‌ای داره: «مردی که دویدن رو به برلین یاد داد».

مسابقه ماراتن برلین

هورست میلد در ماراتن برلین ۲۰۰۴

در اولین دوره مسابقه ماراتن برلین که روز ۱۳ اکتبر ۱۹۷۴ برگزار شد، 244 نفر به خط پایان رسیدن که 234 مرد و 10 زن بودن. گونتر هالاس و جوتا فون هاسه به ترتیب در بخش مردان و زنان این رقابت قهرمان اعلام شدن.

مسابقه ماراتن برلین

دونده‌های اولین ماراتن برلین، ۱۹۷۴

مهم‌ترین رویدادهای تاریخ ماراتن برلین رو می‌تونین در این فهرست کوتاه ببینین:

 • سال 1977کریستا والنزیک با زمان 2:34:47 رکورد جدیدی در بخش زنان ثبت کرد؛
 • در دهه ۱۹۸۰ دونده‌های آلمان شرقی برای اینکه با پیگرد سرویس اطلاعاتی حکومت روبرو نشن با اسم جعلی در ماراتن برلین شرکت می‌کردن.
 • سال 1989 مسابقه دوی کودکان به ماراتن برلین اضافه شد و رقابت ماراتن اسکیت درون‌خطی از هشت سال بعد به این رویداد اومد.
مسابقه ماراتن برلین

مسابقه اسکیت درون‌خطی در ماراتن برلین

 • سال 1998، رونالدو داکاستا با رکوردشکنی در ماراتن برلین تنها دونده آمریکای جنوبی شد که رکورد جهانی ماراتن رو می‌شکست.
 • سال 2001 اولین زنی که یه مسابقه ماراتن رو زیر 2:20 ‌دویده بود از خط پایان ماراتن برلین گذشت: نائوکو تاکاهاشی از ژاپن.
 • تاریخ ماراتن برلین در سال‌های 2000 و 2018 به دلیل تداخل با ماراتن المپیک زنان و مراسم روز اتحاد آلمان به نیمه سپتامبر تغییر پیدا کرد. سال ۲۰۲۰ هم این رویداد به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ لغو شد و دوره بعدی اون با وقفه‌ای دوساله در سال ۲۰۲۲ بود.

شما هم به دویدن علاقه دارین یا می خواین در آینده مسابقه‌ای مثل ماراتن برلین و همراهی با دوند‌ه‌هایی از سرتاسر دنیا رو در سطح تجربه کنین؟ مدرسه مونوپی شما رو قدم‌به‌قدم به طرف دونده شدن می‌بره. مربی‌های ما در کلاس‌های آموزش دویدن، کمک می‌کنن بدن شما شرایط دوی استقامت رو به دست بیاره و به شرط تداوم در کلاس‌های و تمرین‌ها، از شما یه دونده حرفه‌ای می‌سازن.

رکوردشکنی در ماراتن برلین

گفتیم که ماراتن برلین سریع‌ترین مسابقه ماراتن جهانه. هرسال شرکت‌کننده‌های این مسابقه، رکوردهای سرعتی زیادی ثبت می‌کنن، مثلا در ماراتن برلین2023، هشت زن مسافت ۴۲ کیلومتری رو در کمتر از 2:20 دویدن و رکورد 9 مرد کمتر از 2:05 بود.

دونده‌های ماراتن برلین تا امروز سیزده بار رکورد‌های جهانی ماراتن رو در این رویداد جابه‌جا کرده‌ن که هشت موردش سهم مردان بوده و پنج تاش به زنان تعلق داشته. رکورددارهای فعلی این مسابقه شامل این سه نفر می‌شن:

 • بخش مردان: الیود کیپچوگ از کنیا با زمان 2:01:09 (۲۰۲۲)؛
 • بخش زنان: تیگسِت آسِفا (Tigist Assefa) از اتیوپی با زمان ۲:۱۱:۵۳ (۲۰۲۳)؛
 • بخش ویلچر: کاترین دبرونر از سوئیس با زمان 1:34:16 (2023).
مسابقه ماراتن برلین

الیود کیپچوگ در حال عبور از خط پایان ماراتن برلین ۲۰۲۲

برنامه، سطوح و قوانین مسابقه ماراتن برلین

همون‌طور که در مقدمه گفتیم، در طول ماراتن برلین چند رقابت برگزار می‌شه:

 • ماراتن جاده‌ای بین دونده‌های حرفه‌ای (مردان و زنان)؛
 • مسابقه ماراتن عمومی؛
 • مسابقه اسکیت درون‌خطی که یک روز قبل از مسابقات دو برگزار می‌شه.
 • مسابقه دوی با ویلچر، واکر و دوچرخه دستی؛
 • مسابقه دوی ماراتن کودکان (۴.۲ کیلومتری).

رقابت دونده‌های حرفه‌ای آزاد و روی ویلچر در ماراتن برلین بخشی از شش مسابقه ماراتن بزرگ جهان به حساب می‌آد. دونده‌های ماراتن برلین باید مسافت ۴۲.۲ کیلومتری مسابقه رو حداکثر در ۶ ساعت و ۱۵ دقیقه طی کنن تا مدال فینیشری رو به دست بیارن.

ماراتن برلین رو باشگاه ورزشی شارلوتنبرگ برلین (SCC Berlin) سازمان‌دهی می‌کنه. 50 ساله که این رویداد جذاب با رکوردشکنی دونده‌های پرانگیزه‌ش الهام‌بخش همه علاقه‌مندهای دو و میدانی در جهان می‌شه و پایتخت آلمان رو به مهمونی رنگ و هیجان و دوستی تبدیل می‌کنه. در آخرین جلسه هیئت برگزارکننده، روز ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۴ به عنوان تاریخ پنجاهمین سالگرد ماراتن برلین تعیین شد.

مسابقه ماراتن برلین

تیگسِت آسِفا، قهرمان و رکوردشکن زنان در ماراتن برلین ۲۰۲۳

شرایط شرکت در ماراتن برلین

بر اساس قوانین، شرکت‌کننده‌های ماراتن برلین باید حداقل 18 ساله باشن.

شاید تا حالا از خودتون پرسیده باشین که جایگاه هر دونده در محوطه شروع یه مسابقه ماراتن بر چه اساسی تعیین می‌شه؟ دونده‌ها بعد از ثبت نام و ارائه بهترین زمان‌های شخصی‌شون در مسابقات قبلی، بر اساس قرعه‌کشی وارد مسابقه می‌شن. یعنی اگه دونده حرفه‌ای باشن و رکوردهای بهتری داشته باشن، جایگاه جلوتری بهشون داده می‌شه. اما اگه اولین باریه که در یه مسابقه ماراتن شرکت می‌کنن، باید دویدن رو از آخرین صف گروه شروع کنن.

مسابقه ماراتن برلین

 قبل از شروع ثبت‌نام از افراد متقاضی درخواست می‌شه در یه آزمون بررسی سلامت 2 تا 3 دقیقه‌ای (PAPS Test) شرکت کنن و صادقانه وضعیت سلامتی‌شون رو ارزیابی کنن. این تست اجباری نیست، اما در صورتی که تصمیم به دویدن در یه مسابقه ماراتن دارین توصیه می‌شه حداقل سالی یک بار به معاینه پزشکی کامل برین.

دویدن برای ساختن

مثل همه رویدادهای شش ماراتن بزرگ جهان، افراد ورودی به ماراتن برلین با قرعه‌کشی از بین ثبت‌نام‌کننده‌ها مشخص می‌شن و یکی از راه‌های ورود به این رقابت هم جمع‌آوری کمک‌های مالی برای سازمان‌های خیریه‌ مختلف و بعد دریافت مجوز شرکت در ماراتن برلین از اون‌هاست.

برگزارکننده‌های ماراتن برلین معتقدن در درون هر دونده ماراتن یه فرشته هست؛ دونده‌ها هدف‌های ارزشمندی مثل یادگیری دویدن، کسب بهترین زمان‌های شخصی یا شرکت در ماراتن‌های مهم سرتاسر دنیا دارن، اما فرشته درون اون‌ها می‌تونه بهشون انگیزه بده تا برای رفع یه محرومیت یا احیای امید انسان‌های نیازمند کمک‌های مالی جمع‌آوری کنن و به این هدف‌های مهم هم برسن.

مسابقه ماراتن برلین

صفحه ورود از طریق فعالیت خیریه در وب‌سایت اصلی ماراتن برلین ب‌ام‌و

تور ماراتن برلین؛ پیوند جذاب سفر و ورزش

یه روش ورود به مسابقه ماراتن برلین، خرید پکیج‌های مسافرتی از آژانس‌های مختلف در ۵۰ کشور دنیاس. خیلی از دونده‌های حرفه‌ای این روش رو انتخاب می‌کنن تا  دغدغه برنامه‌ریزی پرواز، هتل و رفت‌وآمد در شهر رو نداشته باشن و بر ماجراجویی شخصی‌شون در سریع‌ترین ماراتن دنیا تمرکز کنن.

یکی از تخصص‌های مونوپی هم برگزاری تورهای تفریحی و ورزشی، مخصوصاً به مقصدهاییه که میزبان مهم‌ترین مسابقات دوی ماراتن دنیان. در بخش سفر و گردشگری مونوپی بیشتر با برنامه‌های سفر ما آشنا می‌شین.

مسیر مسابقه ماراتن برلین؛ خاطره اشک‌های ماراتن اتحاد

مسیر ماراتن برلین در بخش کلان‌شهری از نزدیکی دروازه براندِنبورگ (Brandenburg Gate) شروع می‌شه و در همون‌جا به پایان می‌رسه. تا قبل از اتحاد آلمان شرقی و غربی در سال ۱۹۹۰، همه رویدادهای ماراتن این شهر به برلین غربی محدود می‌شد. اما روز 30 سپتامبر 1990 دونده‌ها تونستن برای اولین بار در تاریخ این چالش بزرگ از دروازه براندنبورگ عبور کنن و در بخش شرقی شهر هم بدوئن. خیلی از اون دونده‌ها موقع عبور تاریخی از این دروازه باشکوه از شوق اتحاد دوباره و فروریختن دیواری که سال‌ها نفوذناپذیر به نظر می‌رسید، اشک‌ ریختن.

مسابقه ماراتن برلین

دروازه براندنبورگ در پشت سر دونده‌های ماراتن برلین

مسیر مسابقه جاده‌ای و مسطحه و مسافتی ۱۹۵/۴۲ کیلومتری رو در قلب پایتخت آلمان در بر می‌گیره. دونده‌ها بعد از دروازه براندنبورگ، از شارلوتنبورگ می‌گذرن، میدان تیرگارتن (Tiergarten) رو دور می‌زنن و در محله موآبیت (Moabit) از مرکزی‌ترین بخش برلین به راه خودشون ادامه می‌دن.

مسابقه ماراتن برلین

دونده‌های ماراتن برلین در حال عبور از کنار ستون پیروزی-تیرگارتن

مسیر از اینجا به سمت جنوب می‌ره و به محله تاریخی فریدریششاین می‌رسه که با پل قلعه‌مانند اوبربائوم (Oberbaum) به غرب و منطقه کروزبرگ متصل می‌شه. ایستگاه بعدی نوکولن و خیابان شونبرگه که به فریدناو و زهلندورف می‌رسه.

مسابقه ماراتن برلین

کلیسای جامع برلین، از جاذبه‌های چشمگیر مسیر ماراتن

مسیر ماراتن برلین در این نقطه به سمت شمال می‌چرخه، پیچ مسیر در بالای شونبرگ کامل می‌شه و با رسیدن دوباره به دروازه براندنبورگ به پایان می‌رسه.

نقشه مسیر ماراتن برلین

نقشه مسیر ماراتن برلین

جوایز، امکانات و خدمات برای شرکت‌کنند‌ه‌های ماراتن برلین

مسابقه ماراتن برلین

ماراتن برلین هم از اون رویدادهای سری شش ماراتن برتر جهانه که مجموع جوایزش به مبلغ جذاب و وسوسه‌انگیز یک میلیون دلار می‌رسه. نفرات اول، دوم و سوم ماراتن برلین به ترتیب ۵۰۰۰۰، ۲۵۰۰۰ و ۱۲۵۰۰ دلار جایزه نقدی می‌گیرن. جایزه نقدی نفرات چهارم و پنجم ۷۵۰۰ و ۵۰۰۰ دلاره و رتبه‌های ششم تا دهم، ۳ هزار دلار جایزه داره. این جوایز در بخش زنان و مردان برابره.

کیت مسابقه ماراتن برلین

کیت مسابقه دونده‌های این رقابت سریع وسایل زیر رو در بر داره:

 • بیب نامبر (BIB Number)، پین‌های امنیتی، مچ‌بند و تیشرت اختصاصی ماراتن؛
 • کیسه یا بگ شفاف برای بسته‌بندی لباس و اشیای قیمتی همراه برچسب با شماره جایگاه؛
 • قبض دریافت پانچوی گرم‌کن؛
 • بطری آب؛
 • پک هدیه از برندهای حامی مسابقه.

برگزارکننده‌های مسابقه پرطرفدار ماراتن برلین امکانات مختلفی رو در طول مسیر برای دونده‌ها فراهم می‌کنن:

 • نقاط بگ دراپ برای تحویل گرفتن کیف وسایل شخصی دونده‌ها؛
 • مدال فینیشری اختصاصی (امکان حکاکی زمان نهایی دونده روی مدال)؛
 • پانچوی گرم‌کن فینیشری؛
 • خدمات عکاسی و فیلم‌برداری؛
 • ایستگاه‌های آب و نوشیدنی؛
 • تیم پزشکی و آمبولانس؛
 • سرویس‌ بهداشتی (هر ۱.۶ کیلومتر)؛
 • چادرهای رختکن و دوش در نقاط شروع و پایان؛
 • نشانگرهای مسافت و ساعت‌های دیجیتال برای اطلاع بهتر دونده‌ها؛
 • بلیت ۴روزه وسایل حمل و نقل عمومی؛
 • اتوبوس‌های مخصوص حمل ونقل دونده‌ها در روز مسابقه (استفاده از این وسایل با نشان دادن بیب نامبر رایگان است)؛
 • خدمات ماساژ (در اکسپو).
مسابقه ماراتن برلین

اکسپوی ماراتن برلین

اکسپو یا نمایشگاه ماراتن برلین معمولاً در یه بازه سه‌روزه تا روز مسابقه برگزار می‌شه. دونده‌ها در این نمایشگاه باید با نشون دادن کارت شروع مسابقه و احراز هویت، شخصاً پک مسابقه‌شون رو تحویل بگیرن.

نمایشگاه ماراتن برلین

خرید از غرفه برندهای مختلف حامی مسابقه و شرکت در برنامه‌های متنوع اکسپو با چاشنی پیدا کردن دوست‌های جدید از بین شرکت‌کننده‌ها از اتفاق‌های سرگرم‌کننده ماراتن برلین به حساب می‌آد.

یکی از فعالیت‌های مهم در اکسپوی  ماراتن برلین جمع‌آوری کمک‌های مالی برای حمایت از پروژه‌های حفاظت از محیط زیست و طبیعته. به این ترتیب دونده‌ها و حامیانشون به حفظ طبیعت و احیای مناطق در معرض خطر کمک می‌کنن و از ماراتن برلین یه رویداد با تأثیرات زیست‌محیطی بهتر می‌سازن.

نمایشگاه ماراتن برلین

با مونوپی دونده شو

به انتهای مطلب ماراتن برلین رسیدیم، اما دنیای بی‌نظیر دویدن هزارها داستان پرهیجان و رنگارنگ دیگه داره که هرکدوم رو به موقع در مجله مونوپی روایت می‌کنیم.

شما هم وقتی ماجرای ماراتن‌های بزرگ دنیا رو می‌خونین دلتون می‌خواد بند کفش‌ها رو ببندین و با آزادی و شادی تو چنین مسیرهای جذابی بدوئین؟ تبریک می‌گیم، قدم اول همین اشتیاقه. اما قدم بعدی رو با سر زدن به کلاس‌‌های آموزش دویدن مدرسه مونوپی بردارین. همه مانع‌ها و دیوارها و سدها اول راه مثل دیوار برلین محکم و بلند و نفوذناپذیره، اما اگه تلاش کنین، فروریختنشون رو به چشم می‌بینین و بعد مثل دونده‌های ماراتن برلین ۱۹۹۰، به طرف آزادی می‌دوئین، یعنی همون سمت درست تاریخ و ورزش و فرهنگ و زندگی.

 

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

منابع مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید