پیاده روی و دویدن, ورزش

تریل‌رانینگ کاپادوکیا یا چالش دویدن در میان صخره‌ها و تپه‌های باستانی

مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا

مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا یه چالش ورزشی هیجان‌انگیز و پرطرفداره که اکتبر (مهرماه) هرسال در یکی از مشهورترین منطقه‌های باستانی ترکیه برگزار می‌شه. در این رویداد، منطقه کاپادوکیا با نمای صخره‌های آتشفشانی شگفت‌انگیزش میزبان دونده‌هایی می‌شه که تریل‌رانینگ یا همون چالش دویدن در مسیرهای طبیعی غیر قابل پیش‌بینی رو انتخاب کرده‌ن.

اگه این مطلب مجله مونوپی رو تا آخر بخونین، از دید یه دونده مشتاق مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا با این رویداد جذاب آشنا می‌شین. و البته یادتون نره که اون دونده‌ می‌تونین خود شما باشین.

فهرست مطالب

تریل‌رانینگ کاپادوکیا؛ زمانی برای مستی اسب‌ها

اول یه سؤال اساسی: وقتی از تریل‌رانینگ حرف می‌زنیم از چی حرف می‌زنیم؟ تریل‌رانینگ (Trail Running) یعنی برای دویدن به جای فضاهای تکراری‌ای مثل باشگاه و پارک و خیابون، مسیرهایی رو در دل کوهستان و جنگل، بین صخره‌ها و تپه‌ها یا هر مسیر طبیعی دیگه‌ای انتخاب کنیم. در این نوع چالش دویدن علاوه بر آزمایش استقامت و آمادگی بدنی، در دل طبیعت پیش می‌ریم و هربار با رسیدن به یه سطح جدید و تماشای منظره‌های تازه غافلگیر می‌شیم.

همون‌طور که گفتیم، مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا هرسال اکتبر (مهرماه) در این بخش زیبا از آناتولی مرکزی برگزار می‌شه. کاپادوکیا (Cappadocia) یه منطقه باستانی با قدمتی بیشتر از ۲۵۰۰ ساله و معنی اسمش می‌شه: «سرزمین اسب‌های زیبا»؛ پس اگه کمی خیال‌پرداز باشیم می‌تونیم بگیم با شرکت در تریل‌رانینگ کاپادوکیا دویدن رو به سبک خرامیدن همون اسب‌های اصیل در طبیعتی پر از شگفتی‌ تجربه می‌کنیم.

مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا

برنامه، سطوح و قوانین مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا

مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا ۲۰۲۴ روزهای ۲۸ و ۲۹ مهر ۱۴۰۳ (۱۹ و ۲۰ اکتبر) در امتداد تپه‌ها و دره‌های چشم‌نواز این منطقه برگزار می‌شه. این مسابقه جذاب و پرطرفدار سه تا سطح یا کلاس داره:

  • تریل کوتاه (Short Trail): در این سطح، باید یه مسافت 38 کیلومتری رو طی کنیم و موقع عبور از مسیرهای صخره‌ای و شنی در مجموع تا ارتفاع 1120متر بالا می‌ریم. بر اساس قوانین مسابقه، مسیر تریل کوتاه کاپادوکیا رو باید در کمتر از ۷ ساعت طی کنیم.
  • تریل متوسط (Medium Trail): این کلاس مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا شامل یه مسافت 6 کیلومتری با تغییر ارتفاع 2030 متره. این مسیر رو باید در کمتر از ۱۲ ساعت و نیم تموم کنیم.
  • اولترا تریل (Ultra Trail): در رقابت اولترا تریل‌رانینگ کاپادوکیا بیشترین مسافت ممکن یعنی ۱۱۹ کیلومتر رو طی می‌کنیم و تغییر ارتفاعمون در طول مسیر به ۳۷۳۰ متر می‌رسه. برای کامل کردن مسیر اولترا تریل، نهایتا 24 ساعت وقت داریم.

مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا در دو کلاس اولترا و مدیوم ساعت ۷ صبح روز ۲۸ مهر ۱۴۰۳ (۱۹ اکتبر ۲۰۲۴) در میدان مرکزی شهر اورگوپ (Urgup)، یا همون میدان اورگوپ شروع می‌شه. زمان شروع تریل کوتاه هم ساعت ۱۰ صبح همون روزه.

بر اساس قوانین تریل‌رانینگ کاپادوکیا، دونده‌ها برای شرکت در این چالش دویدن باید حداقل 18ساله باشن و گواهی پزشکی معتبری ارائه بدن که نشون می‌ده توانایی دویدن در مسافت طولانی رو دارن. ورزشکارهای حرفه‌ای هم با تأییدیه فدراسیون‌های‌ دو و میدانی، دوی صحرایی، دوچرخه‌سواری، کوهنوردی یا ورزش‌های سه‌گانه می‌تونن در مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا شرکت کنن.

توجه داشته باشین که دونده‌های هر سه کلاس باید آب، لباس و تجهیزات ایمنی متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه رو همراه داشته باشن.

مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا

مسیر مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا، از صعودهای چالش‌برانگیز تا فرودهای پرهیجان‌

مسیر مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا در فضای خیره‌کننده‌ای طراحی شده که پُره از صخره‌های افسانه‌ای بزرگ، دودکش‌های آتشفشانی طبیعی، غارهای باستانی و منظره‌هایی که بی‌شباهت به سنگ و صخره‌های سیاره ماه نیست. در بخش‌های بعدی با برنامه زمانی و مسیر هرکدوم از سه سطح مسابقه آشنا می‌شیم.

برنامه زمانی و مسیر شورت تریل‌رانینگ کاپادوکیا

اگه آسون‌ترین سطح تریل‌رانینگ کاپادوکیا، یعنی شورت تریل رو برای شرکت انتخاب کنیم، باید ساعت  ۰۷:۳۰صبح روز ۲۸ مهر ۱۴۰۳ برای تأیید ثبت نام و دریافت پک و برچسب شماره مسابقه در محل اعلام‌شده (خیابان تورگوت اوزال) حاضر بشیم. در همون مدت می‌تونیم دراپ بگ (Drop bag) یا کوله حاوی وسایل شخصی، آب و مواد غذایی، ژل انرژی‌زا و لباس‌های مناسب فصل رو به برگزارکننده‌ها تحویل بدیم تا به چک‌پوینت‌ها یا ایستگاه‌های مسیر منتقل بشن.

مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا در کلاس شورت ساعت ۱۰ صبح از میدان اورگوپ شروع می‌شه؛ همون‌طور که گفتیم کل مسیر ۳۸ کیلومتره و برای پیمودنش ۷ ساعت زمان داریم. از نقطه شروع تا ایستگاه اول (چک‌پوینت ابراهیم‌پاشا) باید ۱۱ کیلومتر مسیر ناهموار و سنگی رو در ۲ ساعت طی کنیم؛ از اونجا تا چک‌پوینت بعدی، ۱۲.۵ کیلومتر صعود و فرود در دل دره‌های زیبای پارک ملی گورمه (Graeme) با پوشش گیاهی انبوه در پیش داریم که باید در دو ساعت و نیم تموم بشه؛ اینجا ایستگاه آخره و بعد از اون باید ۱۴.۸ کیلومتر رو در ۲.۵ ساعت بدویم تا به موقع به نقطه پایان در اورگوپ برگردیم.

مسیر شورت تریل‌رانینگ کاپادوکیا

برنامه زمانی و مسیر مدیوم تریل‌رانینگ کاپادوکیا

سطح متوسط مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا رو ساعت ۷ صبح روز ۲۸ مهر ۱۴۰۳ با دویدن به سمت تپه‌های بلند مشرف به منظره برج‌های آتشفشانی طبیعی در مسیر زیر شروع می‌کنیم:

و مسیر مدیوم تریل‌رانینگ کاپادوکیا

همون‌طور که گفتیم برای طی کردن مسافت ۶۳ کیلومتری این کلاس تریل‌رانینگ، ۱۲ ساعت و نیم زمان داریم. جدول پایین ایستگاه‌های مسیر، مسافت و محدوده زمان تعیین‌شده برای رسیدن به هرکدوم رو نشون می‌ده:

ایستگاه/چک‌پوینت

مسافت کل (کیلومتر)

مسافت تا ایستگاه بعدی (کیلومتر)

محدوده زمانی تعیین‌شده (ساعت)

نقطه شروع: میدان اورگوپ

۰

۱۱.۲

۰

چک‌پوینت ۱: ابراهیم‌پاشا

۱۱.۲

۱۶.۶

۰۲:۰۰

چک‌پوینت۲: اوچیسار

۲۷.۸

۷.۷

۰۵:۰۰

چک‌پوینت ۳: گورمه

۳۵.۵

۱۲.۷

۰۷:۰۰

چک‌پوینت ۴: کاووزین

۴۸.۲

۶.۶

۰۹:۳۰

چک‌پوینت ۵: آکداگ

۵۴.۷

۸.۹

۱۱:۰۰

نقطه پایان: میدان اورگوپ

۶۳.۶

۰

۱۲:۳۰

 

مسیر اولترا تریل‌رانینگ کاپادوکیا

مسابقه اولترا تریل‌رانینگ کاپادوکیا یعنی مسافت ۱۱۹ کیلومتری رو از میدان اصلی اورگوپ شروع می‌کنیم و بعد از طی کردن کل مسیر چرخشی که در تصویر پایین می‌بینید باید در کمتر از ۲۴ ساعت به نقطه پایان برسیم:

مسیر اولترا تریل‌رانینگ کاپادوکیا

در شروع مسیر اولترا تریل‌رانینگ کاپادوکیا یواش یواش منظره طبیعت سبز و بناهای تاریخی اطراف توجهمون رو جلب می‌کنه. ایستگاه‌های این مسیر به ترتیب شامل این چک‌پوینت‌ها می‌شه: روستای دره‌ای ابراهیم‌پاشا (Ibrahimpasa)؛ شهر اوچیسار (Uchisar)؛ شهر گورمه (Gerome) که با پرواز بالن‌های رنگارنگ و خونه‌های تراشیده شده در دل صخره‌ها یکی از جذاب‌ترین مقصدهای گردشگری ترکیه به حساب می‌آد؛ هتل یوناک اِلوِری در روستای تاریخی کاووزین؛ کوهستان آکداگ (Akdag)؛ دریاچه زمردی دامسا (Damsa)، ایستگاه گارمین اورگوپ؛ روستاهای تاشکین پاشا و کارلیک (Karlik) و کوه تاس اوکاجی (Taş ocağı) تا بالاخره به نقطه اولیه در شهر اورگوپ برسیم.

چرا باید در مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا شرکت کنیم؟

تا اینجا دیگه می‌دونیم که چالش دویدن در تریل‌رانینگ کاپادوکیا برای شرکت‌کنندگانی که از خارج ترکیه میان یه تجربه سفر و ورزش پرهیجان و جذاب به حساب می‌آد؛ در این تجربه، گردشگر علاقه‌مند به ورزش در طول دویدن از وسط شهرهای زیرزمینی و کنار کلیساهای صخره‌ای کاپادوکیا عبور می‌کنه و تصویر زیبایی‌های همیشگی منطقه در ذهنش ثبت می‌شه.

اما یکی از مهم‌ترین دلایل جذابیت تریل‌رانینگ کاپادوکیا اینه که این مسابقه مطابق با استانداردهای جهانی برگزار می‌شه؛ بنابراین دونده‌های حرفه‌ای می‌تونن با شرکت در این رقابت مقدماتی امتیازشون رو افزایش بدن و امکان حضور در مسابقه اولترا تریل مونت بلان (UTMB) رو به دست بیارن که بزرگ‌ترین و معتبرترین رویداد تریل‌رانینگ دنیاس.

به همه شرکت‌کننده‌های تریل‌رانینگ کاپادوکیا پک هدیه، تی‌شرت‌های مسابقه و تراشه زمان‌گیری و گواهی الکترونیکی شرکت در رقابت داده می‌شه. ضمناً در صورت تموم کردن مسیر، مدال مدال پایان مسابقه رو دریافت می‌کنیم.

امکاناتی مثل ماساژ، استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی، ایستگاه‌های تغذیه و نوشیدنی و تیم پزشکی در چک‌پوینت‌ها، پارکینگ، رختکن و وعده‌های غذایی قبل و بعد از مسابقه هم برای شرکت‌کننده‌های تریل‌رانینگ کاپادوکیا پیش‌بینی شده. ضمناً شرکت‌کننده‌ها و حامیان اون‌ها می‌تونن در مدت برگزاری مسابقه از اکسپوها یا نمایشگاه‌های مختلفی که به همین مناسبت برپا می‌شه دیدن کنن و کالاهای مختلف رو با تخفیف بخرن.

یادتون باشه که می‌تونین برنامه‌ریزی سفرتون رو به مونوپی سفر بسپرین.

پایان تریل‌رانینگ کاپادوکیا؛ معجزه ورزش و تاریخ و طبیعت

چالش دویدن در مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا تموم می‌شه، اما تجربه‌های ارزشمندی که از دویدن در یک سایت ارزشمند میراث جهانی یونسکو به دست می‌‌آریم ما رو برای همیشه با دستاوردهای تمدن انسانی پیوند می‌زنه. تریل‌رانینگ کاپادوکیا یه مسابقه ساده نیست، یه جشنواره‌ ورزشیه برای ایجاد دوستی‌های پایدار و محافظت از طبیعت. یه ماجراجویی مشترک بی‌نظیره با چاشنی تاریخ و فرهنگ و شگفتی‌های طبیعی.

اگه شما هم دوست دارین چنین تجربه‌ نابی رو به دست بیارین، اما در دویدن مبتدی هستین، کلاس‌های آموزش دویدن مدرسه مونوپی کمک می کنه به آمادگی لازم برای شرکت در مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا برسین. پس بند کفش‌ها رو محکم کنین، مونوپی از صفر تا صد مسابقه تریل‌رانینگ کاپادوکیا همراه شماست. 

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

دیدگاهتان را بنویسید