دوچرخه, ورزش

شانژمان دوچرخه، تحولی در صنعت تولید دوچرخه!

شانژمان دوچرخه تحولی در صنعت تولید دوچرخه

در روند تکاملی دوچرخه‌های مدرن امروزی، اختراع شانژمان دوچرخه یکی از مهم‌ترین تغییراتی بود که باعث شد دنده‌عوض کردن و کلا دوچرخه‌سواری لذت بیشتری داشته باشه. البته این قضیه وقتی درسته که این قطعه تنظیم باشه، اما اگه شانژمان درست تنظیم نشده باشه باید چیکار کرد؟

دوچرخه‌سواری با دوچرخه‌ای که دنده عقبش تنظیم نباشه، اصلا لذت‌بخش نیست. با انجام مراحلی که در ادامه توضیح می‌دیم، می‌تونین سرعت دوچرخه‌تون رو خیلی بالا ببرین. پس همراه مونوپی بمونید تا به یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای تبدیل بشید.

فهرست مطالب

شانژمان دوچرخه چیست؟

شانژمان یکی از قطعات دوچرخه و جزو مهم‌ترین قسمت‌های سیستم دنده و سرعت دوچرخه است که در قسمت عقب دوچرخه روی چرخ عقب و نزدیک خودرو نصب شده. وقتی دنده رو عوض می‌کنید، شانژمان با تغییر دادن جای خود، باعث میشه زنجیر روی خودرو حرکت کنه. به این شکل شما می‌تونید دنده دوچرخه‌تون رو راحت عوض کنید.

آشنایی با بخش های شانژمان

اول بهتره کمی با بخش های شانژمان دوچرخه آشنا بشید، بعدش سراغ مراحل تنظیم کردن این قسمت می‌ریم. شانژمان سه بخش اصلی داره که شامل: بازوی نگهدارنده شانژمان، بدنه اصلی و بازو پایین می‌شن. در ادامه، بخش‌های شانژمان رو بررسی می‌کنیم.

قسمت های مختلف شانژمان یا دنده عقب دوچرخه

بازوی نگهدارنده

این قسمت از شانژمان دوچرخه، وظیفه داره تا شانژمان را در جای خود ثابت نگه داره. بازوی نگهدارنده یک فنر در قسمت مفصل بالایی داره که کمک می‌کنه تا شانژمان در جای خودش ثابت بمونه.

بازوی پایین

این قسمت از شانژمان از دو قرقره و یک مفصل فنری درست شده. وظیفه فنری که توی بازوی پایین قرار داره، اینه که بتونه زنجیر رو جمع کنه. وظیفه دو قرقره دیگر هم اینه که زنجیر رو روی خودرو نگه داره. ساده‌تر بگیم، یعنی حرکت قرقره‌ها باعث میشه تا دنده‌های دوچرخه عوض بشن.

مقاله پیشنهادی: تعویض دنده دوچرخه | کاربرد دنده سبک و سنگین

بدنه اصلی

بدنه اصلی دو محور داره و با یک فنر این دو محور بهم وصل شدن. برای حرکت کردن دوچرخه، باید این دو محور حرکت کنن. برای تغییرات دنده هم این دو محور بدنه اصلی هستن که با کشیدن سیم دنده باعث جابه‌جایی زنجیر روی چرخ‌دنده میشن.

اگه به هر کدوم از قطعات دوچرخه نیاز داشتید می‌تونید از قسمت دوچرخه سواری نیازمندی مونوپی اونها رو تهیه کنید.

مراحل تنظیم شانژمان

اگر وقتی در حال حرکتید زنجیر دوچرخه‌تون گیر می‌کنه یا دنده به درستی عوض نمیشه، حتما این بخش رو با دقت بخونید. قبل از این که وارد مراحل تنظیم کردن دنده عقب دوچرخه بشیم، بهتره وسایلی که نیاز دارید رو آماده کنید. این وسایل:

  • پیچ‌گوشتی چهارسو
  • آچار آلن

مرحله اول تنظیم شانژمان

مرحله اول تنظیم شانژمان دوچرخه یا دنده عقب دوچرخه

برای تنظیم شانژمان، سوار دوچرخه بشید و دنده رو روی بزرگ‌ترین حالت و روی کوچک‌ترین چرخ‌دنده تنظیم کنید. بعد این کار، پیچ گیره سیم دنده رو باز کنید. (دقیقا همون جایی که سیم دنده به شانژمان وصل است.)

مقاله پیشنهادی: تنظیم فشار باد لاستیک دوچرخه با کمک اپلیکیشن

مرحله دوم تنظیم شانژمان

دنبال تنظیم‌کننده‌های بالا و پایین روی شانژمان دوچرخه باشید که معمولا با اسم‌های H برای بالا و L برای پایین علامت‌گذاری شدن. (به این قسمت‌ها پیچ L و پیچ H نیز گفته میشه.) اول تنظیم‌کننده بالا رو با پیچ‌گوشتی بچرخونید تا قرقره‌های محور اصلی با کوچک‌ترین چرخ‌دنده هم‌راستا بشن.

مرحله دوم تنظیم شانژمان دوچرخه

در این مرحله وقتی پدال می‌زنید، زنجیر باید خیلی راحت روی چرخ‌دنده و قرقره شانژمان حرکت کنه. برای این که بتونید هم‌راستا بودن قرقره شانژمان دوچرخه رو با زنجیر تست کنید، پدال رو، به سمت جلو فشار دهید تا زنجیر روی بزرگ‌ترین چرخ‌دنده بیوفتد.

مقاله پیشنهادی: راهنمای انواع زنجیر دوچرخه و بهترین زمان تعویض آن

پس از این که همه کارها رو انجام دادید، اگر قرقره‌ها زنجیر دوچرخه رو، بالاتر از چرخ‌دنده بزرگ بردند، باید پیچ L را بچرخانید تا این مشکل رفع شود. بعد از این که این کار را با موفقیت انجام دادید، سیم دنده رو دوباره وصل کنید و از گیره آن را محکم کنید.

بهترین عملکرد شانژمان

برای این که بتونید عملکرد خیلی خوبی از شانژمان‌تون بگیرید، بهتره قرقره بدنه اصلی رو با فاصله 6 تا 7 میلی‌متر از چرخ‌دنده‌ها تنظیم کنید. اگه وقتی داشتید دنده رو روی چرخ‌دنده کوچیک‌تر تنظیم می‌کردید، اما زنجیر از روی یک چرخ می‌پره، باید پیچ تنظیم سیم ترمز رو در خلاف عقربه‌های ساعت، به اندازه یک نیم دایره بچرخونید.

در یک موقعیت شبیه به مسئله قبلی، اگه خواستید دنده رو بالا ببرید و زنجیر از یک چرخ‌‌دنده پرید، پیچ تنظیم سیم ترمز رو به اندازه نیم دایره در جهت عقربه‌های ساعت بچرخونید.

پس برای تنظیم کامل شانژمان با استفاده از پیچ تنظیم سر ترمز، کابل دنده رو شل یا محکم کنید.

تنظیم کردن شانژمان دوچرخه وقتی پیشنهاد میشه، که هنگام دوچرخه‌سواری و دنده‌عوض کردن به مشکل خوردید مثل عوض نشدن درست دنده و صدای آزاردهنده شانژمان. برای درست کردن این مشکل باید با یک آچار آلن و پیچ‌گوشتی چهارسو، پیچ‌های L و H را تنظیم کنید و در آخر پیچ تنظیم سر ترمز را شل یا محکم کنید.

ممنون که تا انتهای این مقاله مجله مونوپی همراه ما بودید. خوشحال میشیم تجربه خودتون در مورد تنظیم دنده عقب دوچرخه و چالش‌هایی که با اون روبه‌رو بودید رو با ما به اشتراک بذارید.

Monoppy

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن و کوهنوردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

Monoppy

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

Monoppy مونوپی

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد  لینک زیر بشید.

منابع مقاله:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید