پیاده روی و دویدن, ورزش

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن

کفش مناسب مونوپی Monoppy

عملکرد بهتر ما تو هر ورزشی صرفا به این بستگی نداره که چقدر بدن مقاومی داریم، مهمتر از اون، مساله تجهیزات ورزشی ماست. فراهم کردن تجهیزات مناسب برای انجام هر ورزشی از مقدمات اولیه است. حالا بین این تجهیزات یه اولویت بندی وجود داره. در این مقاله از مجله مونوپی در مورد انتخاب کفش مناسب دویدن با توجه به فرم پا، سطح مناسب دویدن، قالب کفش و وزن کفش به شما کمک می کنیم تا بهترین انتخاب رو کنید.

پیشنهاد می کنم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

از لوازم مورد نیاز دو، اولین و مهمترین چیزی که به ذهنمون می‌رسه کفش مناسبه. فرقی نمیکنه که تازه وارد شدی یا سالهاست که دونده‌ایی، انتخاب کفش مناسب یک فراینده که احتمال آسیب دیدگی رو به حداقل می‌رسونه.

انتخاب کفش مناسب، کلید یک دویدن درسته که میتونه باعث بشه این رشته رو ادامه بدید یا کامل کنار بذارید.

شاید براتون پیش اومده باشه که برای خرید کفش (6) به فروشگاه رفته باشید و تنوع خیلی زیاد مدل و برند باعث شده گیج بشید و نتونید انتخاب کنید. اما با نکته‌های امروز، خیلی از انتخاب‌های نامناسب شما کنار گذاشته می‌شن.

اولین و مهمترین نکته قبل از خرید کفش مناسب دویدن، شناسایی فرم پاست.

پای شما جز کدوم دسته است؟

 • Over pronation (گردش پا به سمت خارج)
 • Under pronation (supination) (گردش پا به سمت داخل)
 • Neutral (کف پای نرمال)
انواع-فرم-پا-مونوپی-Monoppy
 • پرونیشن کم یا زیاد، در هر حالتی در دونده‌ها باعث ایجاد تنش اضافی بر ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌های پا میشه. همچنین راه رفتن غیر طبیعی از عوامل ایجاد درد کمر و باسن هست.
 • پرونیشن بیش از حد زمانی اتفاق می‌افته که موقع راه رفتن، قوس پا بر اثر فشار زیادی که بهش وارد شده از بین میره و در نتیجه کف پا به مرور صاف میشه و بیشتر این فشار روی قسمت های داخلی پاشنه است و اغلب، باعث منحرف شدن انگشتان پا میشه. تشخیص این موارد شاید در حالت عادی ممکن نباشه اما موقع دویدن، به دلیل فشاری که از سمت زمین وارد میشه قابل تشخیصه.
 • پرونیشن کمتر از حد یا سوپینیشن، باعث چرخش مچ پای شما به سمت بیرون میشه؛ و موقع دویدن که فشار بیشتری روی مچ پاست ممکنه باعث آسیب جدی تر بشه.
قوس-پا-مونوپی-Monoppy

راه تشخیص پرونیشن:

با این آزمایش ساده متوجه میشید که پای شما جز کدام دسته از پرونیشن هاست.

 1.  کف پا را در لگنی پر از آب قرار دهید.
 2. کف پای خیس را روی کاغذ یا پارچه سفید قرار دهید.
 3. سپس نقشه‌ی روی کاغذ یا پارچه را نگاه کنید.
انواع پرونیشن مونوپی Monoppy
انواع پرونیشن

به قسمت های پاشنه، پنجه و گودی کف پا توجه کنید. با توجه به علائم پرونیشن در عکس زیر، اگر قسمت بیرونی پا بیشتر بود، یعنی پرونیشن کمتر از حد دارید و برعکس.

همچنین قالب کفش فعلی شما هم می‌تونه تو تشخیص فرم پا بسیار کمک کنه، که فشار بیشتر تو کدوم قسمت هاست.

انتخاب سطح مناسب دویدن

 • کفش های رانینگ مناسب دویدن روی جاده و آسفالت، road running shoes هستند. از ویژگی ها‌ی این کفش ها می‌توان به وزن سبک، ضربه گیری در کفه و داینامیک حرکت رو به جلو، اشاره کرد.
کفش مناسب دویدن روی آسفالت مونوپی Monoppy
کفش مناسب دویدن روی آسفالت
 • کفش های رانینگ مناسب دویدن روی سطوح ناصاف، trail running shoes هستند. ویژگی های کفش تریل، چسبندگی زیره کفش برای جلوگیری از لیز خوردن و ضربه گیری، حمایت مچ پا جهت جلوگیری از پیچ خوردگی است.
کفش مناسب دویدن روی سطوح ناصاف مونوپی Monoppy
کفش مناسب دویدن روی سطوح ناصاف

قالب کفش

پنجه‌ی کفش باید متناسب با فرم و پهنای پای شما باشه. چون کفشی که مناسب با پای شما باشه تغییر فرم نمیده و هیچ وقت جا باز نمیکنه، اگر درست ازش مراقبت کنید. همچنین اگه یه کفشی (7) پنجه‌اش برای شما تنگ باشه، پا خیلی زود خسته میشه و در دویدن طولانی مدت تاول میزنه. و اگر قالب کفش شما بزرگ باشه، به اندازه‌ی کافی از پا حمایت نمیکنه.

وزن کفش

بر خلاف تصور همه که فکر می‌کنند هر کفشی سبک باشه خوبه، خیلی از کفش ها به خاطر داشتن قطعات بیشتر برای حمایت از پای شما وزنشون بیشتر میشه. و همونطور که بالاتر اشاره کردیم، فرم پای شما تعیین کننده کفش مناسب دویدن شماست.

هیچ دسته بندی دقیقی برای کفش وجود نداره که به عنوان “بهترین کفش دویدن” واجد شرایط باشه. این کاملاً به نیاز و راحتی شما بستگی داره. تو فرایند انتخاب کفش، حتما فرم پای خودتون رو در نظر بگیرید، شرکت های تولید کننده استاندارد کفش، مدل هایی رو توسعه دادن که شما بسته به شکل پاهای خودتون بتونید کفش مناسب دویدن رو انتخاب کنید.

خریدن کفش مناسب دویدن به همون اندازه‌ایی مهمه که میخواید یه دوچرخه بخرید. پس در نظر داشته باشید که کم قیمت بودن یک کفش ملاک خوبی برای خریدنش نیست.

 به احساستون اعتماد کنید. ممکنه یه کفشی بسیار استاندارد باشه و همه‌ی گزینه های لازم رو داشته باشه اما شما حس خوبی نداشته باشید، پس نخریدش.

در حالت کلی بهتره که برای خرید کفش مناسب دویدن بعد از ظهر یا عصر رو انتخاب کنید، چون موقع دویدن یا در طول روز پاها متمایل به متورم شدن هستن و ممکنه انتخاب سایز دقیق نباشه.

فراموش نکنید که مکمل یه کفش خوب، یه جوراب (8) مناسبه که این فرایند رو تکمیل می‌کنه. و جوراب نامناسب تو سایز کفش تاثیر زیادی داره و بهتره با جوراب ورزشی به فروشگاه برید.

برای تست کردن کفش مناسب دویدن، ترجیحا روی تردمیل باهاش قدم بزنید تا راحتی رو احساس کنید. و در ضمن زیبایی کفش برای ورزش دویدن آخرین ملاک شماست، چون سلامت پای شما از هر چیزی مهمتره.

میدونید که مونوپی پلتفرم فروش لوازم دست دوم ورزشی راه اندازی کرده که ورزشکارا بتونن خرید امنی تو این فضا داشته باشن. پس اگه نیاز به کفش مناسب دویدن یا هر وسیله‌ی دیگه‌ایی داشتید به مونوپی سر بزنید و مارو به دوستاتون معرفی کنید.

بالشتک کفش

کفش مناسب دویدن، کفشیه که بالشتک خوبی داشته باشه؛ این باعث میشه تا پای شما موقع پیاده روی و دویدن مونوپی، راحت باشه و صدمه نبینه. پس به دنبال کفش‌هایی باشین که بالشتک مناسبی در قسمت پاشنه و قسمت میانی اون برای حمایت از قوس کف پای شما داشته باشن.

اندازه کفش

سایز کفش مناسب دویدن، معمولاً نیم سایز بزرگ‌تر از سایز کفش‌های معمولی شماست. دلیلش اینه که وقتی می‌دویین، جریان خون توی بدنتون بیشتر میشه و مقداری به حجم ماهیچه‌های پاتون اضافه میشه؛ در نتیجه، کفشی که به پا می‌کنین، باید آزادی حرکت بیشتری موقع ورزش کردن و دویدن به پاتون بده.

سطح مقاومت کفش

تعیین این که چه کفشی مناسب دویدنه، با دونستن مقدار مقاومت و استحکام کفش ربط داره. به طور کلی، اگه شما یک دونده جاده هستین که دوست دارین با شدت و سرعت بالا توی مسافت‌های طولانی بدویین، نسبت به کسی که دویدن معمولی روی پیاده‌روها رو ترجیح می‌ده، به کفشی با سطح مقاومت بیشتر و مستحکم‌تر نیاز دارین.

مسافت دوندگی

مسافت دوندگی شما، عامل دیگه‌ای هست که مشخص می‌کنه چه کفشی برای دویدن شما مناسب‌تره. اگه قراره مسافت طولانی بدویین، پس سعی کنین، مشخصات کفش مناسب برای دویدن طولانی رو که می‌تونه وزن سبک کفش باشه یا فاکتورهای دیگه مثل بادوام و ضد آب بودن یا تنفس پذیر بودن اون باشه رو توی انتخابتون رعایت کنین.

آنالیز راه رفتن و دویدن

آنالیز راه رفتن و دویدن برای انتخاب کفش

سعی کنین به کمک یه متخصص، آنالیز دقیقی از نحوه راه رفتن و دویدنتون به دست بیارین که متوجه بشین نحوه حرکت پاهاتون از پاشنه به سمت پنجه‌ها چطوری انجام میشه. هدف کلی این آنالیز اینه که مطمئن بشین موقع دویدن از کفش متناسب با الگوی راه رفتنتون استفاده می‌کنین. نتایج این آنالیز به شما توی شناسایی هر گونه مشکل پرونیشن پا، عدم تعادل عضلانی یا ناهنجاری‌های بیومکانیکی که می‌تونه به شما آسیب وارد کنه، کمک می‌کنه.

توی این آنالیز، متخصص از شما میخواد که روی تردمیل بدویین و در حین دویدن از پاهاتون فیلم بگیرین تا بتونه نگاه دقیق‌تری به نحوه گام‌برداری شما داشته باشه و کفش مناسب دویدنتون رو که با نیازهاتون مطابقت داره به شما پیشنهاد بده.

بعضی از معیارهایی که توی این آنالیز توسط متخصص بررسی میشه رو در ادامه بیان می‌کنیم:

 • الگوی ضربه پا: این الگو، نحوه برخورد پاهای شما به زمین رو موقع دویدن مشخص می‌کنه که به سه دسته جلوی پا، میانی پا و ضربه پاشنه پا تقسیم‌بندی میشه. بر اساس این الگو، شما می‌تونین متوجه بشین که موقع دویدن با کدوم قسمت پا فرود میاین تا بتونین کفش مناسب دویدنتون رو با یه کفی بالشتک‌دار تهیه کنین.
 • پرونیشن: انجام این آنالیز به شما توی سنجش پرونیشن کمک می‌کنه. اگه پرونیشن بیش از حدی داشته باشین، متخصص، کفش‌هایی رو به شما توصیه می‌کنه که ثبات بیشتر و بالشتک‌های مناسبی داشته باشن.
 • سرعت: از معیارهای مهم و تعداد قدم‌هایی هست که توی هر دقیقه موقع دویدن بر می‌دارین. هر چی آهنگ دویدنتون بالاتر باشه به این معنیه که گام‌های سریع‌تری بر می‌دارین؛ بنابراین، برای سرعت‌های دویدن بالا، کفش‌هایی با بالشتک بیشتر برای کم شدن احساس خستگی شما توصیه میشه.
 • طول گام: این معیار، طول باز شدن پاهاتون رو موقع قدم گذاشتن، اندازه‌گیری می‌کنه. گام‌های بلند می‌تونه تأثیر بیشتری روی مفاصل و ماهیچه‌هاتون بذاره؛ بنابراین، انتخاب کفش‌هایی با بالشتک اضافی می‌تونه این فشار روی مفاصلتون رو کم‌تر کنه.
 • نیروی واکنش زمین: نیرویی هست که موقع دویدن به زمین وارد میشه. اندازه‌گیری این معیار کمک می‌کنه تا متوجه بشین که آیا به کفش‌هایی با بالشتک‌های اضافی نیاز دارین یا نه.
 • زوایای مفاصل: اندازه‌گیری زاویه مفاصل موقع دویدن خیلی مهمه؛ چون نشون می‌ده چه نوع کفشی با زوایای مفاصل شما مطابقت داره.

استایل ورزشی

داشتن استایل ورزشی یه چیز کاملاً شخصیه و از فردی تا فرد دیگه‌ای متفاوت هست؛ اما می‌تونه یکی از فاکتورهای انتخاب انواع کفش مناسب دویدن باشه. در این بین، انتخاب مدل کفش‌هایی که قبلاً از همون مدل‌ها استفاده می‌کردین، می‌تونه شما رو توی پیدا کردن کفش مناسب کمک کنه. هر چند شما می‌تونین برای ست کردن کفش ورزشی‌تون با لباس‌های مختلف از رنگ کفش‌های خنثی مثل سفید و مشکی استفاده کنین تا مراحل استایل زدنتون رو آسون‌تر کنه.

Monoppy

مدرسه مونوپی

مونوپی در مدرسه ورزشی خودش، از اساتید حرفه‌ای کمک گرفته و دویدن را در کنار انجام فعالیت‌های اجتماعی، به شکل استاندارد آموزش می‌دهد. اگر شما هم دوست دارید که در کنار تعاملات اجتماعی، در دوره‌های حرفه‌ای و اصولیِ دویدن شرکت کنید، برای اطلاعات بیشتر حتماً سری به مدرسه مونوپی بزنید.

Monoppy

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس های دویدن در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو در دویدن به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

Monoppy مونوپی

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد  لینک زیر بشید.

منبع مقاله:

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن

 1. مرضیه میرزاخانی گفت:

  ممنون بابت اطلاعاتتون راجع به کفش مناسب
  اتفاقا من اخیرا خیلی مطلب راجع به انتخاب کفش مناسب برای دویدن خوندم. عالی بود

 2. فاطمه صانعی گفت:

  ممنون از توضیحاتتون راجع به نحوه انتخاب کفش برای من سوال بود که کفشم خیلی سبک نیست ولی رانینگ هست و من باهاش راحتم آیا باعث آسیب میشه با نه که با خوندن این مقاله جوابمو گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید