پیاده روی و دویدن, ورزش

صفر تا صد ریکاوری بعد از تمرین دویدن

ریکاوری بعد ار دویدن

دویدن یکی از محبوب‌ترین و موثرترین فعالیت‌های بدنی برای حفظ سلامتی و بهبود تناسب اندام شماست. اما همون‌قدر که دویدن کمک می‌کنه بدن سالم‌تری داشته باشین، غفلت از مراقبت‌های بعد از این ورزش می‌تونه آسیب‌زا باشه. در واقع بی‌توجهی به فرایندهای ریکاوری می‌تونه آسیب‌های عضلانی، خستگی مفرط و کاهش عملکرد شما رو در ورزش محبوبتون به همراه بیاره.

این مطلب مونوپی یه بررسی علمی و جامع درمورد روش‌های ریکاوری بعد از تمرین دویدنه. استفاده از این روش‌ها کمک می‌کنه از آسیب‌های رایج یا عوارض تمرین شدید به دور بمونین و با کارایی بالاتری بدوئین. از تغذیه مناسب و تأمین آب مورد نیاز بدن تا حرکات کششی و ماساژ و تکنیک‌های تنفسی، در کنار هم بدن شما رو به سرعت به حالت طبیعی برمی‌گردونه تا با شادابی و بیشترین توان برای تمرینات بعدی آماده بشین.

فهرست مطالب

اهمیت ریکاوری

ریکاوری بعد از دویدن شامل فرایندهای بازسازی عضلات، تامین مجدد انرژی و بهبود سیستم‌های جسمی مختلفه که کمک می‌کنه بدن به توان و وضعیت اولیه خودش برگرده. اگه این فرایندها به‌موقع یا به اندازه کافی انجام نشه، شما با آسیب‌هایی روبرو می‌شین که بعضی‌‌شون اثر برگشت‌ناپذیر داره.

روش‌های موثر ریکاوری بعد از دویدن

1. تغذیه مناسب:

   یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ریکاوری بعد از دویدن، تامین مواد مغذی مورد نیاز بدنتونه. بدن شما بعد از ورزش برای بازسازی ذخایر گلیکوژن به مصرف انواع کربوهیدرات‌، برای ترمیم عضلات به پروتئین‌ها و برای تامین انرژی پایدار به چربی‌های سالم نیاز داره. در این بین اهمیت پروتئین‌ها از بقیه مواد بالاتره و بهتره نیم ساعت بعد از تمرین مصرف بشه تا بالاترین جذب رو داشته باشه. از مصرف میوه‌ها و سبزیجات هم برای تأمین ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری در فرآیند بازسازی بدن (از جمله کلسیم، ویتامین B، ویتامین C، آهن و پتاسیم) غافل نشین.

در صورت تشخیص پزشک یا متخصص تغذیه می‌تونین از مکمل‌های غذایی مثل پروتئین‌ وی، آمینو اسیدها، ویتامین‌ها و مواد معدنی هم برای ترمیم عضلات و تامین مواد مغذی مورد نیاز بدنتون استفاده کنین.

نوشیدن آب در هنگام دویدن

2. تأمین آب و مایعات مورد نیاز بدن:

   بدن شما در طول دویدن به دلیل تعریق زیاد، حجم زیادی آب و الکترولیت از دست می‌ده. بنابراین، نوشیدن مقدار کافی آب و مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت‌ها به بازسازی تعادل مایعات بدن کمک می‌کنه و مانع خستگی و ضعف عضلانی می‌شه.

۳.  استراحت و خواب کافی:

  خواب باکیفیت و استراحت کافی از عوامل کلیدی فرآیند ریکاوری به حساب می‌آد، چون بدن شما در طول خواب، فرآیندهای بازسازی و ترمیم رو انجام می‌ده.

استراحت کافی بعد از دویدن

4. ماساژ و تکنیک‌های رهاسازی عضلات:

   ماساژ عضلات بعد از دویدن به کاهش تنش و دردهای عضلانی کمک می‌کنه. استفاده از فوم رولر (Foam roller) یکی از مؤثرترین روش‌های رهاسازی عضلات و بهبود جریان خون در نواحی مختلف بدنه. همه روش‌های ماساژ به کاهش التهاب و تسریع فرآیند ریکاوری منجر می‌شن.

 1. حرکات کششی ملایم:

 انجام حرکات کششی ملایم بعد از دویدن به کاهش تنش عضلانی و افزایش انعطاف‌پذیری کمک می‌کنه. قبل از شروع دویدن باید بدنتون رو با پیاده‌روی سریع و حرکات کششی گرم کنین و بعد از پایان تمرین با انجام همین حرکات به بدن فرصت بدین تا به‌تدریج سرد بشه.

 1. 7. تمرینات ریکاوری فعال:

 بعد از تمرین دویدن با انجام فعالیت‌های سبک و کم‌فشاری مثل پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری آروم به بهبود جریان خون و تسریع فرآیند ریکاوری کمک می‌کنین.

۸. مدیریت استرس:

مدیریت استرس هم نقش مهمی در ریکاوری بعد از دویدن داره، چون استرس مزمن فرآیندهای بازسازی بدن رو مختل می‌کنه. استفاده از تکنیک‌های تنفس عمیق، مدیتیشن و یوگا راه‌ خیلی خوب و توصیه‌شده‌ای برای کاهش استرس و تقویت آرامش فکری شماست که در بهبود کیفیت خواب و افزایش انرژی‌تون هم نقش داره.

۹. برنامه‌ تمرینی مناسب:

داشتن یه برنامه‌ تمرینی مناسب هم نقش مهمی در ریکاوری داره. یعنی تمرینات دویدن شما باید طوری برنامه‌ریزی بشه که به بدنتون فرصت کافی برای بازسازی و استراحت بده. انجام تمرینات شدید دویدن بدون استراحت کافی باعث نمی‌شه در زمان کوتاه‌تر، دونده حرفه‌ای‌تری بشین، بلکه شما رو دچار خستگی مزمن  و انواع آسیب‌های جدی می‌کنه.

مربی‌های ما در کلاس‌های آموزش دویدن مدرسه مونوپی تنوع در تمرینات و ایجاد زمان‌های استراحت مناسب بین جلسات تمرینی رو یکی از اصول کلیدی برنامه‌ریزی می‌دونن.

۱۰. تکنیک‌های روان‌شناسی مثبت‌گرا:

حفظ انگیزه و مثبت‌اندیشی با استفاده از بعضی تکنیک‌های روان‌شناختی مثل تجسم موفقیت، تعیین اهداف کوتاه‌مدت و تمرکز بر پیشرفت‌های کوچیک می‌تونه به افزایش اعتماد به نفس و کاهش استرس شما کمک کنه و به تقویت فرآیند ریکاوری منجر بشه.  

حرکات کششی ملایم برای ریکاوری بعد از دویدن

گفتیم که انجام حرکات کششی ملایم بعد از دویدن باعث کاهش تنش ماهیچه‌ها و افزایش انعطاف‌پذیری بدن می‌شه. این حرکات رو باید به آرامی و با تمرکز انجام بدین تا آسیب‌ نبینین. اگه می‌خواین بهترین حرکات کششی ملایم برای ریکاوری بعد از دویدن رو یاد بگیرین، خوندن مطلب رو ادامه بدین.

 • کشش عضلات همسترینگ: روی زمین بشینین و یه پاتون رو صاف نگه دارین. پای دیگه رو خم کنین و کف پا را به بخش داخلی ران پای صافتون بچسبونین. به آرامی به سمت پای صاف خم بشین و سعی کنین انگشتان پاتون رو لمس کنین.
حرکات کششی ملایم برای ریکاوری بعد از دویدن

مدت انجام: 20 تا 30 ثانیه برای هر پا.

 

 • کشش عضلات چهارسر ران: در حالت ایستاده یه پا رو از پشت بلند کنین و با یه دست مچ پاتون رو بگیرین. پای دیگه‌تون رو صاف نگه دارین. پاشنه پا تا حد ممکن چسبیده به باسن باشه.
حرکات کششی ملایم برای ریکاوری بعد از دویدن

مدت انجام: 20 تا 30 ثانیه برای هر پا.

 

 • کشش عضلات ساق پا: روبروی دیوار بایستین و دستاتون رو روی دیوار قرار بدین. یک پا جلو و پای دیگر عقب باشه. پای عقبی رو صاف نگه دارین و به آرامی به سمت دیوار فشار بیارین تا کشش رو در ساق پا احساس کنین (20 تا 30 ثانیه برای هر پا).
 • کشش عضلات پشت: روی زمین بشینین و پاها رو به صورت ضربدری روی هم قرار بدین. آروم به جلو خم بشین و دست‌ها رو به سمت جلو بکشین تا کشش رو در عضلات پشت احساس کنین.
 • کشش عضلات باسن: روی زمین دراز بکشین. یک پا رو خم کنین و زانوی اون رو به سمت قفسه سینه بکشین. پای دیگرتون رو صاف نگه دارین. با دست‌ها زانوی خم شده رو به سمت سینه فشار بدین. این حرکت رو 20 تا 30 ثانیه برای هر پا انجام بدین.
 • کشش عضلات داخلی ران: روی زمین بشینین و کف پاهاتون رو به هم بچسبونین. به آرامی زانوها رو به سمت زمین فشار بدین تا کشش رو در عضلات داخلی ران احساس کنین. این حرکت رو 20 تا 30 ثانیه ادامه بدین.
 • کشش عضلات شکم: روی شکم دراز بکشین و دستاتون رو زیر شانه‌ها بذارین. به آرامی بالاتنه رو را از زمین بلند کنین و به بالا نگاه کنین. مدت زمان انجام این حرکت هم 20 تا 30 ثانیه اس.
حرکات کششی ملایم برای ریکاوری بعد از دویدن

تکنیک‌های رهاسازی عضلات بعد از دویدن

تکنیک‌های مختلفی برای رهاسازی عضلات وجود داره که به طور موثر به ریکاوری بعد از تمرین دویدن کمک می‌کنه:

 • ماساژ با دست: استفاده از ماساژور دستی یا دست‌ها برای فشار و مالش عضلات با تمرکز بر نواحی حساس و دردناک می‌تونه به افزایش جریان خون و کاهش درد و تنش عضلانی کمک کنه.
 • فوم رولینگ: استفاده از فوم رولر یکی از روش‌های موثر رهاسازی عضلاته. قرار دادن فوم رولر زیر نواحی مختلف بدن و حرکت دادن بدن به جلو و عقب، فشار ملایمی بر عضلات وارد می‌کنه که به کاهش تنش، التهاب و دردهای عضلانی، افزایش جریان خون و تقویت انعطاف‌پذیری منجر می‌شه.
تکنیک‌های رهاسازی عضلات بعد از دویدن
 • ماساژ با توپ تنیس یا توپ لاکروس (Lacrosse) برای نقاط ماشه‌ای بدن، تنش عضلانی رو کاهش می‌ده. این کار با قرار دادن توپ زیر این نقاط و اعمال فشار با وزن بدن انجام می‌شه تا دسترسی به نقاط عمیق‌تر عضلات برای کاهش تنش و درد امکان‌پذیر بشه.
 • تکنیک‌های تنفسی و آرام‌سازی: استفاده از تکنیک‌های تنفسی مثل تنفس عمیق و مدیتیشن به کاهش استرس و تنش عضلانی و بازگشت بدن به حالت آرامش کمک می‌کنه. بهبود کیفیت خواب و افزایش آرامش عمومی هم از مزایای این تکنیک‌هاست.
 • حمام آب داغ و استفاده از کمپرس گرم می‌تونه به افزایش جریان خون و کاهش درد، التهاب و تنش عضلانی در نواحی دردناک کمک کنه. استفاده از نمک اپسوم در حمام هم می‌تونه اثرات تسکین‌دهنده داشته باشه.
 • ماساژ حرفه‌ای: مراجعه به ماساژور حرفه‌ای برای دریافت ماساژ عمیق و تخصصی می‌تونه به رهاسازی عضلات و بهبود ریکاوری کمک کنه. ماساژورهای حرفه‌ای از تکنیک‌های مختلفی مثل ماساژ سوئدی، ماساژ ورزشی و ماساژ عمیق استفاده می‌کنن.
 • استفاده از ابزارهای ماساژ الکتریکی مثل ماساژورهای الکتریکی دستی یا تفنگ‌های ماساژ (Massage guns) هم با اعمال ارتعاشات و ضربات ملایم به عضلات به رهاسازی اون‌ها کمک می‌کنه و تنش و درد رو کاهش می‌ده.
 • تمرینات یوگا و پیلاتس برای ریکاوری بعد از دویدن به افزایش انعطاف‌پذیری، تقویت عضلات و کاهش تنش کمک می‌کنه و باعث بهبود تعادل بدن می‌شه.

ریکاوری اصولی، آموزش بی‌آسیب در مدرسه مونوپی

 توی این مطلب خوندین که ریکاوری بعد از تمرینات دویدن، یه فرآیند چندجانبه اس که شامل تغذیه مناسب، استراحت، اجرای حرکات کششی ملایم، استفاده از تکنیک‌های رهاسازی عضلات، مدیریت استرس و برنامه‌ریزی مناسب تمرینات می‌شه. توجه به این جنبه‌ها و اجرای دقیق اون‌ها به بهبود عملکرد ورزشی و جلوگیری از آسیب‌ دیدن کمک می‌کنه.

اگه می‌خواین در کنار بهره‌مند شدن از همه مزیت‌های ورزش دویدن، همیشه سالم و ایمن بمونین، به کلاس‌های تخصصی ما در مدرسه مونوپی سر بزنین. مربی‌های خوش‌سابقه و حرفه‌ای مونوپی با تنظیم یه برنامه تمرینی اصولی مخصوص بدن شما و رعایت بازه‌های ریکاوری و استراحت مناسب، دویدن رو براتون به تجربه لذت‌بخش و عاری از آسیب یه چالش ورزشی تبدیل می‌کنن.

 

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

دیدگاهتان را بنویسید