پیاده روی و دویدن, ورزش

روز جهانی دویدن؛ با مردم جهان بدو

روز جهانی دویدن

کفش‌هاتون رو بپوشین، بطری آب رو بردارین و بزنین بیرون، چون یکی از بهترین بهانه‌ها برای دویدن داره از راه می‌رسه: روز جهانی دویدن در اولین چهارشنبه ماه ژوئن. فرقی نداره که دونده مبتدی باشین، دویدن بخشی از برنامه هفتگی‌تون شده باشه یا تازگی بیشتر و بیشتر از این ورزش محبوب خوشتون اومده باشه؛ روز جهانی دویدن به تقویم اضافه شده تا شما از دیگران الهام بگیرین و الهام‌بخش اونا بشین که سبک زندگی پرتحرک‌تری رو در پیش بگیرن و از دویدن مثل یه بازی یا تفریح لذت ببرن.

در روز جهانی دویدن مسافت و سرعت هیچ اهمیتی نداره، مهم اینه که بیرون بزنین، با کمی تحرک و ورزش بیشتر، لحظات شاد و فعالی رو بگذرونین و بقیه رو تشویق کنین که بهتون بپیوندن.

توی این مطلب مجله مونوپی روز جهانی دویدن، تاریخچه، هدف‌ها، رویدادها و حامیانش رو به شما معرفی می‌کنیم. یادتون باشه همه به این جشن جهانی دعوتین، کافیه هرجا که هستین فقط چند دقیقه بدوئین و با بقیه درمورد تجربه‌تون حرف بزنین.

فهرست مطالب

تاریخچه روز جهانی دویدن

روز جهانی دویدن

روز جهانی دویدن (Global Running Day) رویدادی برای جشن گرفتن، گرامی‌داشت و ترویج ورزش دویدنه که از سال ۲۰۱۶ در اولین چهارشنبه ماه ژوئن برگزار می‌شه.

روز جهانی دویدن اول رویدادی مختص ایالات متحده بود که از سال 2009 با عنوان روز ملی دویدن (National Running Day) کلید خورد. این مناسبت بعد از ۷ سال برگزاری به چنان محبوبیت و اهمیتی رسید که به صورت یه رویداد در تقویم جهانی دراومد.

اولین برنامه روز جهانی دویدن، 1 ژوئن سال 2016 برگزار شد و بیش از 2.5 میلیون نفر از 177 کشور دنیا با ثبت نام در وب‌سایت رویداد، در مجموع نزدیک به ۱۵ میلیون کیلومتر (9.2 میلیون مایل) دوئیدن. بیش از ۶۵۰ هزار نفر از این دونده‌ها کودک یا نوجوان بودن.

در سال اول رویدادهای متنوعی در شهرهای مختلف آمریکا از جمله نیویورک با حمایت شهرداری این شهر، بوستون با راهنمایی مِب کفلِزیگی (Meb Keflezighi)، قهرمان ماراتن بوستون 2014 و همچنین آتلانتا برگزار شد که آخری از همه جالب‌تر بود؛ باشگاه ترَک کلاب آتلانتا (Track Club) یه رویداد «دوی شبانه‌روزی» ترتیب داد که مردم شهر رو تشویق می‌کرد حداقل یک نفر، هر یک ساعت از روز جهانی دویدن رو در منطقه متروی آتلانتا بدوئه.

 

سال 2017، اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی (IAAF) از رویداد روز جهانی دویدن حمایت کرد و مدیر اون همه فدراسیون‌های عضو رو دعوت کرد تا در این جشن و گرامی‌داشت بزرگ ورزش دویدن به این اتحادیه و برگزارکننده‌های رویداد بپیوندن.

چهارشنبه 6 ژوئن سال 2018، سازمان مشهور نیویورک رود رانرز (New York Road Runners) شصتمین سالگرد تأسیس خودش رو همزمان با برگزاری سومین روز جهانی دویدن جشن گرفت.

سال 2019 برگزاری انواع رویدادهای مستقل محلی توسط کسب و کارها و باشگاه‌های مختلف اوج گرفت. این مجموعه‌ها در سراسر دنیا به مناسبت روز جهانی دویدن برنامه‌های متنوعی مثل دوی گروهی رو به صورت تمرین یا مسابقه با انواع جوایز برگزار کردن.

سال 2020 و ۲۰۲۱ همه رویدادهای روز جهانی دویدن به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ به صورت مجازی و در قالب چالش‌های ورزشی مثل تگ ۱ (Tag 1 Challenge) برگزار شد. از سال ۲۰۲۱  یه رویداد مجازی رایگان 1 مایلی (۱.۶ کیلومتری) به برنامه‌های این روز اضافه شد که در قالب اون دونده‌ها می‌بایست در بازه 1 تا 6 ژوئن این مسافت رو در هرجای دلخواهشون می‌دوئیدن و با ثبت و به‌اشتراک‌گذاری نتایج در اپلیکیشن استراوا (STRAVA) به جشن روز جهانی دویدن می‌پیوستن.

هفتمین رویداد روز جهانی دویدن، ۱ ژوئن سال ۲۰۲۲ با استقبال تعداد بیشتری برگزار شد، چون دونده‌ها بعد از دو سال به تدریج فرصت پیدا می‌کردن از محدودیت‌های فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه رها بشن و آزادانه در محیط‌های دلخواهشون بدوئن.

سال ۲۰۲۳ هم به روال سابق شرکت‌کننده‌ها با هر سن و سطح توانایی در دویدن با یه ثبت نام ساده در وب‌سایت رویداد به ترویج ورزش محبوبشون در روز جهانی دویدن کمک کردن. رویداد سال ۲۰۲۴ روز چهارشنبه ۵ ژوئن (۱۶ خرداد ۱۴۰۳) برگزار می‌شه.

 

هدف از برگزاری روز جهانی دویدن

روز جهانی دویدن
 • تشویق افراد به سبک زندگی پرتحرک‌تر با هدف بهره‌مندی از فواید دویدن برای سلامت بدن و روان؛
 • ترویج دویدن در میان کودکان و مبتدیان و علاقه‌مندان جدید؛
 • افزایش علاقه مردم دنیا به دویدن به عنوان یک فعالیت تفریحی پرهیجان و قابل انجام در هر زمان و مکان؛
 • تشویق زنان به فعالیت‌های ورزشی و اجتماعی بیشتر و حضور در رویدادهای جمعی؛
 • تقویت پیوندهای اجتماعی بین مردم هر شهر.

برنامه‌های روز جهانی دویدن

همون‌طورکه گفتیم، سازمان‌ها، باشگاه‌ها و انجمن‌های ورزشی و کسب و کارهای مختلف هرسال رویدادهای متنوعی رو به مناسبت روز جهانی دویدن برگزار می‌کنن. در ادامه مهم‌ترین برنامه‌های این روز رو می‌بینین:

دوی میلیونی کودکان و نوجوانان (Million Kid Run) رویداد ویژه‌ایه که می‌خواد از ورزش و دویدن یه تفریح جذاب بسازه و بچه‌ها رو تشویق کنه به دویدن به‌عنوان یه راه عالی سالم موندن و حفظ تناسب اندام عادت کنن. هدف برگزارکننده‌های این رویداد، رسیدن به تعداد یک میلیون شرکت‌کننده از بین کودکان در سراسر دنیا در روز جهانی دویدنه. سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۷۰۰ هزار دانش‌آموز در اولین دوره این برنامه شرکت کردن.

روز جهانی دویدن

مسابقه دوی ۵ کیلومتر مجازی یه رویداد جهانیه که سازمان نیویورک رود رانرز هرسال برای بزرگداشت روز جهانی دویدن برگزار می‌کنه. در این رویداد دونده‌ها معمولاً یه هفته فرصت دارن ۵ کیلومتر بدوئن، نتیجه رو در اپلیکیشن‌ استراوا ثبت کنن، به اشتراک بذارن و بعد با هشتگ‌های مخصوص رویداد (یعنی #NYRRVirtualRacing و #GlobalRunningday) درمورد تجربه‌شون، دلیل علاقه به دویدن و محل مورد علاقه‌شون برای دو در شبکه‌های اجتماعی حرف بزنن.

روز جهانی دویدن

روش شرکت در مسابقه جهانی دوی ۵ کیلومتر

برای شرکت در این چالش مجازی کافیه به وب‌سایت روز جهانی دویدن مراجعه کنین و بعد از ثبت نام رایگان در رویداد، اعلام کنین که در روز جهانی دویدن کجا، کِی، چقدر و چرا می‌دوئین یا هرنوع فعالیت ورزشی رو انجام می‌دین. متأسفانه دسترسی به این سایت با آی‌پی کشور ایران امکان‌پذیر نیست. پس یعنی ما نمی‌تونیم بخشی از تجربه این روز مهم باشیم؟ چرا، مونوپی با برگزاری چالش‌های جدید به مناسبت روز جهانی دویدن، بهترین همراه شما برای جشن گرفتن این رویداد بزرگ و زیبا و شرکت در یه تجربه سالم از نوع جهانیه.

حامیان و برگزارکنندگان رویدادهای روز جهانی دویدن

بیشتر از 100 تا سازمان و انجمن بین‌المللی در کنار نهادهای محلی آمریکا از رویدادهای روز جهانی دویدن حمایت می‌کنن، اما بزرگ‌ترین حامیان این برنامه‌های جذاب شامل این موارد می‌شه:

 • سازمان ابوت، برگزارکننده شش مسابقه ماراتن بزرگ جهان؛
 • اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی؛
 • سازمان دونده‌های جاده‌ای نیویورک (نیویورک رود رانرز)؛
 • باشگاه ترَک کلاب آتلانتا؛
 • انجمن دو و میدانی بوستون؛
 • بنیاد ماراتن هیوستون؛
 • برنامه دویدن برای جهان بهتر.

مونوپی، همراه تجربه جهانی دویدن

شما هم می‌خواین روز جهانی دویدن با میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا همراه بشین و بدوئین؟ کافیه به تنهایی یا همراه دوستان و اعضای خانواده‌تون تو مسیرهای مورد علاقه بدوئین، در برنامه‌هایی مثل انواع چالش و مسابقه مونوپی شرکت کنین و بچه‌ها و نوجوانان اطرافتون رو به دویدن تشویق کنین.

با مونوپی حتی وقتی تنها می‌دوئین هم یه دنیا همراه مشتاق دارین.

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

منابع مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید