پیاده روی و دویدن, ورزش

ماراتن ازمیر یا چالش دویدن با چاشنی تماشای تاریخ

مسابقه ماراتن ازمیر

اگه طرفدار ترکیب جذاب سفر و ورزش یا شرکت در مسابقه ماراتن باشین، احتمالاً شنیدن خبر برگزاری ماراتن ازمیر ۲۰۲۴ به روال هرسال براتون وسوسه‌انگیزه. حق دارین؛ دویدن در یه چالش ورزشی مثل ماراتن با چاشنی تماشای بناهای تاریخی و منظره‌های زنده شهری مثل ازمیر اونم در اولین روزهای اردیبهشت حتماً به یکی از بهترین تجربه‌های شما تبدیل می‌شه.

در این مطلب مجله مونوپی  اول شهر ازمیر رو خیلی مختصر معرفی می‌کنیم، بعد از صفر تا صد ماراتن ازمیر حرف می‌زنیم و جزئیات برنامه‌های مسابقه رو توضیح می‌دیم. اگه با خوندن این موارد، تصمیمتون برای شرکت در ماراتن ازمیر قطعی شد، مونوپی شما رو با تور مسابقه ماراتن ازمیر ترکیه همراهی می‌کنه تا یکی از خاطرات فراموش‌نشدنی‌تون رو از ترکیب سفر و ورزش رقم بزنه.

 

فهرست مطالب

ازمیر، شهر تاریخ و ساحل

ماراتن ازمیر علاوه بر همه ویژگی‌های یه چالش ورزشی درجه یک، یه مزیت بزرگ داره؛ محل برگزاری اون یه شهر تاریخی هشت‌هزارساله‌ کنار دریای اژه اس. ازمیر با بناهای تاریخی چشمگیر از موزه و معبد تا مسجد و کلیسا، بقایای تمدن‌های باستانی، منظره‌های ساحلی خیره‌کننده و البته مردم مهمان‌نواز مقصد ایدئالی برای یه تجربه ترکیبی سفر و ورزش مثل شرکت در مسابقه ماراتن به حساب میاد.

مسابقه ماراتن ازمیر

برنامه و مسیر ماراتن ازمیر

ماراتن ازمیر که قراره روز 21 آوریل 2024 یعنی دوم اردیبهشت سال ۱۴۰۳ برگزار بشه، یه برنامه ورزشی دوقسمتیه که به شرکت‌کننده‌ها فرصت می‌ده هم یه چالش دویدن جدی و رقابتی رو تجربه کنن و هم از یه ورزش دسته‌جمعی دوستانه در دل یه شهر تاریخی زیبا لذت ببرن.

دونده‌های ماراتن ازمیر مسیر جاده‌ای و مسطح مسابقه رو از نقطه‌ای نزدیک به یکی از معروف‌ترین پارک‌های ترکیه شروع می‌کنن و در طول راه با تماشای منظره‌های زیبای این شهر ساحلی، یه تجربه بی‌نظیر از چالش دویدن در ذهنشون ثبت می‌شه.

بخش اول ماراتن ازمیر: مسابقه ۴۲ کیلومتری

ساعت 7 صبح روز 21 آوریل 2024، اون دسته از دونده‌های ماراتن ازمیر که در چالش ۴۲ کیلومتر و ۱۹۵ متری یعنی مسافت استاندارد همه رویدادهای ماراتن دنیا شرکت کرده‌ن، حرکت رو از مقابل ساختمون نمایشگاه ایزفاس در کولتورپارک سرسبز و معروف (Fuar Kültürpark İzfaş) در بلوار شیر اشرف (Şair Eşref) شروع می‌کنن. کولتور پارک یا همون پارک فرهنگ ازمیر، محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی این شهر، از جمله نمایشگاه کتاب معروف ازمیره و موزه تاریخ و فرهنگ هم در دل اون قرار داره. دونده‌های ماراتن ازمیر قبل از اسکله کارشیاکا بوستانلی (Karşiyaka Bostanlı) به اولین پیچ مسیر مسابقه می‌رسن.

پیچ دوم مسیر ماراتن ازمیر از بندرگاه ازمیر مارینا (Izmir marina) در ورودی بلوار حیدر علی اف شروع می‌شه و به همون نقطه شروع اول، یعنی ساختمون نمایشگاه در کولتورپارک ختم می‌شه.

دونده‌های ماراتن در مسیر ۴۲ کیلومتری، ۶ تا ۷ ساعت برای کامل کردن مسیر زمان دارن. البته تا امروز میانگین کلی زمان ماراتن در کل جهان، ۴ ساعت و ۲۹ دقیقه و ۵۳ ثانیه بوده. این زمان میانگین برای مردان و زنان تفاوت کمی داره؛ در واقع بر اساس مراجع معتبر، میانگین زمان دوی ماراتن مردان ۴ ساعت و ۲۱ دقیقه و ۳ ثانیه و میانگین زمان دوی ماراتن برای زنان ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه و ۴۵ ثانیه محاسبه شده.

 اگه فکر می‌کنین آمادگی شرکت در یه چالش دویدن جدی رو دارین، در این مسافت هم استقامت خودتون رو آزمایش می‌کنین و هم در طول مسیر با تماشای منظره‌های زیبا سرگرم می‌شین. با سن بین ۱۸ تا ۹۰ سال و آمادگی بدنی قبلی، مسافت ۴۲ کیلومتری ماراتن ازمیر بهترین انتخاب برای شماست.

اگه می‌خواین آمادگی‌تون رو قبل از این رقابت جدی و جذاب حفظ کنین، از کلاسهای دویدن مدرسه مونوپی غافل نشین.

مسابقه ماراتن ازمیر

بخش دوم ماراتن ازمیر: مسابقه 10 کیلومتری

وقتی عقربه‌های ساعت، 9:15 صبح روز 21 آوریل سال 2024 رو نشون بدن، دونده‌های مسیر ۱۰ کیلومتری ماراتن ازمیر در لاین دوم بلوار شیر اشرف، یعنی روبروی ساختمون نمایشگاه ایزفاس کولتورپارک شروع به دویدن می‌کنن. این رقابت دوستانه و چالشی تا پیچ ایستگاه تراموای کوپرو (Köprü) در بلوار ساحلی مصطفی کمال ادامه پیدا می‌کنه و مثل بخش اول، در همون نقطه شروع به پایان می‌رسه.

دویدن در مسافت 10کیلومتری ماراتن ازمیر فرصت خوبیه تا خودتون رو در یه بازه زمانی دو ساعته به چالش بکشین و با تجربه یه رقابت دوستانه، علاقه‌تون رو به ورزش تقویت کنین. اگه مسیر رو کامل بدوین، می‌تونین علاوه بر تی شرت‌های مخصوص ماراتن ازمیر، مدال پایان مسابقه ماراتن رو هم به عنوان یادگاری و البته مهر تأییدی بر شرکتتون در یه ماجراجویی جذاب از سفر و ورزش از برگزارکننده‌ها دریافت کنین.

اگه تا حالا در هیچ مسابقه ماراتن یا نیمه‌ماراتنی شرکت نکرده‌ین یا در دویدن کاملاً مبتدی هستین نگران نباشین؛ کلاسهای دویدن مدرسه مونوپی به شما کمک می‌کنه در مدت باقی‌مونده تا ماراتن ازمیر، آمادگی لازم برای شرکت در این رویداد جالب و پرهیجان رو به دست بیارین.

مسابقه ماراتن ازمیر

تور مسابقه ماراتن ازمیر با مونوپی

حالا که از صفر تا صد ماراتن ازمیر اردیبهشت ۱۴۰۳ باخبر شدین، می‌تونین مونوپی رو به عنوان همراه و برنامه‌ریز سفرتون انتخاب کنین؛ ما برنامه تور رو با امکانات مناسب از جمله اقامت در هتل پنج‌ستاره، گردش در ازمیر طراحی کرده‌یم و هماهنگی‌های لازم برای شرکت در هر دو مسافت ۴۲ کیلومتری و ۱۰ کیلومتری ماراتن ازمیر رو انجام می‌دیم. رزرو تور مسابقه ماراتن ازمیر ترکیه با مونوپی همون چیزیه که تجربه پرهیجان شرکت در یه چالش دویدن با چاشنی تاریخ رو تکمیل می‌کنه.

سفر و گردشگری

اگه دوست دارید همراه مونوپی مهارت‌های طبیعت‌‌گردی رو آموزش ببینید، دور دنیا سفر کنید، سفرهای ورزشی آبی تجربه کنید و… حتما از طریق لینک زیر سری به قسمت سفر و گردشگری مونوپی بزنید.

مدرسه مونوپی

اگر دوست دارید دوچرخه سواری، دویدن، کوهنوردی و توسعه فردی را در کنار مربیان باتجربه و همراهان باانگیزه شروع کنید، کلاس‌های مدرسه مونوپی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر، به مدرسه مونوپی مراجعه کنید.

چالش و مسابقه

مونوپی علاوه بر برگزاری کلاس در قسمت مدرسه مونوپی با کمک اساتید حرفه ای، چالش ها و مسابقاتی رو در زمینه های مختلف برگزار می کنه که همه ی دوستداران ورزش و مسابقه در سراسر ایران میتونن توی این چالش ها و مسابقات شرکت کنند. اگه شما هم دوست دارید خودتون رو به چالش بکشید حتما سری به قسمت چالش و مسابقه مونوپی بزنید.

نیازمندی مونوپی

مونوپی، پلتفرم برگزاری چالش و مسابقه با هدف فرهنگسازی در ورزش و حفظ محیط زیسته. در راستای تحقق این هدف شما میتونید کالاهایی که بهشون احتیاج ندارید رو در قسمت نیازمندی مونوپی به فروش برسونید و یا رایگان به دست کسی که میخوادش، برسونید. برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم در حوزه ورزش، سلامتی و سفر و کمپینگ وارد لینک زیر بشید.

دیدگاهتان را بنویسید